„Je to situace, se kterou jsme se ještě nesetkali. Dají se vůbec prodávat automobily v takové situaci? Mnozí naši klienti byli závislí na dovozu automobilu ze zahraničí, nejvíce z Itálie a z Německa a za této situace jsou v pasti. Dovážet nemůžou, jediné, co jim zbývá, je rozprodat zbývající vozidla stojící v bazaru,“ říká Marek Knieža, ředitel společnosti Tipcars, která zprostředkovává prodej ojetých i nových vozů jak mezi autobazary a zájemci o auta, tak i přímo mezi lidmi navzájem. Jak ale prodávat v bazaru, který je podle nařízení vlády povinně uzavřený?

Superb iV jsme otestovali na stejné trase s nabitou i vybitou baterií
Nabitá versus vybitá: Na stejné trase jsme dvakrát vyzkoušeli Škodu Superb iV

Cesta existuje. Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) zveřejnila doporučení možnosti prodávat v online režimu. „V současné chvíli je podle Ministerstva průmyslu a obchodu realizovatelná jakákoliv obchodní transakce, která je zajištěna prostřednictvím internetu a dalšími vzdálenými prostředky, tedy i prodej nebo vrácení automobilu, avšak bez vstupu zákazníka do provozovny,“ stojí na webových stránkách asociace.

Ředitel Tipcars potvrzuje, že doporučení začali majitelé autobazarů využívat. „Chytré české hlavičky hned přišly na různé možnosti, jak se dostat ke svým zákazníkům. Přes internet a maily si vše dohodnou a předání se uskuteční na benzínce, u hypermarketu nebo v servisu, což omezení nezakazuje. Provozovny zůstávají uzavřené. Jeden z klientů mi řekl, že se může zamknout doma a nic nedělat a čekat, až to přejde. Anebo že může aktivně pracovat dál v horších podmínkách a s nižším efektem, protože jej to živí. Smekám před takovými odhodlanými jedinci,“ vyjádřil svou poklonu Marek Knieža.

Příznivější doba asi nebude…

Například ve společnosti AAA Auto svoje vozy i pobočky pravidelně desinfikují a kontrolují zdravotní stav zaměstnanců. „Testovací jízdy provádějí prodejci, kteří dodržují všechny hygienické zásady, striktně kontrolované naší společností. Pokud se lidé ke koupi vozu teprve rozhodují, chtěla bych připomenout, že individuální cestování vlastním vozem namísto veřejné dopravy je v době různých epidemií jedním z nejúčinnějších opatření, která pomáhají se nákaze vyhnout,“ poznamenala Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě AAA Auto.

„Nabídku jsme nyní rozšířili i v sekci vozů nižších cenových kategorií. Na tisíce dalších vozů nyní poskytujeme slevy. Pro pořízení auta na splátky umíme zajistit u našich renomovaných partnerů úvěry výhodnější než v bance,“ uvedla Topolová.

Octavia je absolutním vítězem a samozřejmě také vozů střední třídy
Nejžádanější auta na trhu v ČR v roce 2019. Uspěla i ta, která se již nevyrábí!

Přímo za ideální pro nákup ojetého vozu považuje současné krizové období ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. „Podle našich informací přistupují nyní prodejci kvůli malému odbytu na velké slevy. Kvůli sníženému množství dovezených aut v příštích měsících navíc nelze očekávat, že ceny oproti současnému stavu ještě spadnou, a navíc nebude tolik z čeho vybírat. Tak výhodné podmínky, jaké může nyní zákazník získat, v budoucnu asi stěží dostane,“ upozorňuje ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie, původu a originality ojetých aut.

Podle Marka Knieži si dokonce někteří prodejci pro účely prodeje obstarali dodávku, v jejíž zadní části zřídili malou pojízdnou kancelář. „Všichni si ale uvědomujeme vážnost situace, dopad na ekonomiku

země a věříme, že se vše co nejrychleji vrátí do starých kolejí. Po ukončení nouzového stavu pro naše věrné klienty připravíme zvýhodněné balíčky služeb, kterými pomůžeme zpět nastartovat jejich byznys,“ říká ředitel společnosti Tipcars.