„Dnes jsme schopni popsat neziskový sektor čísly, máme zmapovanou i historii občanské společnosti, ovšem kolik zaměstnávají neziskové organizace pracovníků nebo dobrovolníků, to opravdu můžeme pouze odhadovat,“ přiznává předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Miluše Horská, která je též ředitelkou pardubické školy Svítání.
Přitom nestátní neziskové organizace jsou standardním zaměstnavatelem, který nabízí širokou paletu pracovních příležitostí, ať na hlavní pracovní poměr, ale i dohody mimo něj nebo také formou dobrovolnictví.
„V Pardubickém kraji nalezneme jak velké, mající více než pětadvacet zaměstnanců, tak střední a malé profesionální organizace, organizace částečně formalizované i organizace zájmové a dobrovolné. Přesné statistiky jejich počtu, zaměření organizací a také zaměstnávaných bohužel neexistují,“ podotýká ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová.
Jeden z kvalifikovaných odhadů hovoří o tom, že by mělo jít dohromady asi o dva tisíce pracovníků v celém Pardubickém kraji.
I o této problematice před časem diskutovali vyslanci neziskových organizací se zástupci kraje a úřadu práce.
„Bylo to jedno z hlavních témat našeho zatím posledního společného kulatého stolu. V současné době je ve hře také analýza neziskových organizací v Pardubickém kraji, která by situaci měla kompletně zmapovat,“ potvrzuje Miluše Horská.
A proč je potíž zjistit i přesný počet neziskovek? Některé z nich totiž svou činnost vůbec nevyvíjí nebo jen velmi sporadicky. Proto je obtížné se dopátrat celkových čísel.
„KONEP, jehož cílem je sdružovat tyto organizace v kraji, nyní eviduje 400 aktivních a pět tisíc registrovaných nevládek různého zaměření,“ uzavírá předsedkyně správní rady KONEPu.