„Cílem projektu je zpestřit a zkvalitnit kulturní život obce zejména nabídkou pořadů pro dospělé i děti. Počítáme se spoluprací aktivistů z řad organizací, jako například Klubu čilých babiček a zejména mládeže a žáků základní školy,“ uvádějí zpracovatelé programu, vysokoškolští studenti soustředění kolem místní populární folkové kapely Kapky.

Podpora 715 tisíci

Tito studenti patří mezi sedm part a organizací mladých nadšenců z východních Čech, kteří zvítězili v regionálním kole grantového programu „V pohybu“ Nadace mobilního operátora Vodafone. Nejen v Červené Vodě, ale i v Pardubicích, Hradci Králové, Náchodě a Svitavách se tak rozběhnou projekty mládeže zaměřené na problematiku automobilové dopravy, podporu neslyšících, mentálně postižených, důchodců či alternativní kultury. Celková částka vynaložená na podporu těmto projektům činí 715 tisíc korun. „Cílem grantového programu ´V pohybu´ je podpora samostatných obecně prospěšných aktivit mladých lidí, rozvíjení jejich odpovědnosti a schopností pomoci potřebným,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR.

Nejvíce – 200 tisíc korun – získala od Vodafone pardubická Komunita otevřená seberelizaci, která si porotu získala projektem alternativního kulturního centra v pardubickém divadle Klub 29. Členové zde chtějí nabídnout prostor pro realizaci začínajících umělců či filmové projekce. Přes sto tisíc dostane rovněž pardubické sdružení s nápadem nazvaným „Pardubice – Město na kole“, svitavské Tábory pro děti s mentálním postižením či královéhradecký spolek, který chce vybavit byt pro neslyšící děti počítači a videotechnikou.

Obdoba u konkurence

V prvním kole programu „V pohybu“ Vodafone podpořil dvaašedesát projektů po celé ČR částkou 7,9 milionu Kč. Podobné nadační grantové programy pořádají i konkurenční mobilní operátoři.