Počet úvěrů v celém Pardubickém kraji je srovnatelný s loňským rokem, i když ve druhém čtvrtletí tohoto roku lehce poklesl. Na druhé straně se však snižují objemy úvěrů, klesá tak i průměrná výše hypotečního úvěru.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj je průměrná částka takového úvěru v Pardubickém kraji za první polovinu letošního roku asi 1,39 milionu korun. Přitom loni byla jeho průměrná výše kolem 1,5 milionu a v roce 2008 dokonce téměř 1,67 milionu korun.

Klienti přijdou sami, když nemohou platit

Peníze si lidé potřebují půjčit stále, ale vypadá to, jako by při tom byli zodpovědnější. Tomu napovídají i právě nižší částky hypotečních úvěrů v posledních dvou letech.

„Obyvatelé regionu navíc preferují jistotu, a proto 67 procent klientů volí pětileté fixace hypotečních úvěrů, na rozdíl od 59 procent v celorepublikovém srovnání,“ podotka Irena Zatloukalová, mluvčí jedné z bank, která poskytuje hypoteční úvěry.

O větší opatrnosti při půjčování peněz svědčí i fakt, že si lidé mnohem více hlídají, zda jsou schopni dál splácet. „V poslední době narůstají případy, že k nám stávající klienti přijdou a požádají o restrukturalizaci jejich úvěru, protože se jim změnila finanční situace,“ popsala pravděpodobně nový trend Irena Zatloukalová.

Na druhou stranu ale zájemci o hypotéku mnohdy už v počátku přeceňují své schopnosti splácet a žádají stoprocentní úvěry. „To svědčí o tom, že si nenechávají finanční hotovost jako rezervu pro případ, že ztratí příjem. Na to by měl myslet každý, kdo si chce půjčit,“ podotkl Milan Fryš, ředitel pardubické pobočky jedné z bank.

Zájemci o hypotéku v Pardubickém kraji mají podle údajů banky, která se zaměřuje na hypoteční úvěry, nižší příjmy než ve zbytku republiky.
Přes 40 procent z nich má příjem nižší než dvacet tisíc korun. „Pokud si lidé nezajistí alespoň nějakou rezervu, měli by si svůj úvěr minimálně pojistit pro případ ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ upozornila Irena Zatloukalová.

O hypotéku žádají nejvíc středoškoláci

Typickým žadatelem o hypoteční úvěr v kraji má být muž, s průměrným věkem pětatřicet let. Ze dvou třetin jsou žadatelé bezdětní. Manželé a svobodní jsou téměř ve stejném poměru. „Pro Pardubický kraj je typičtější žadatel se středoškolským vzděláním,“ doplnila Irena Zatloukalová.
Bez zajímavosti není ani fakt, že je v kraji menší zájem o rodinné domy než o byty.

„Větší zájem je zde o stavbu než o koupi domku. Lidé navíc preferují starší domy, které je potřeba rekonstruovat, ale mají nižší pořizovací cenu, nebo novou výstavbu v okolí větších měst,“ uvedl Milan Fryš.

Právě u novostaveb je pro tento kraj charakteristická stagnace cen. Zatímco ve zbytku republiky v průměru jejich ceny klesají, zde se ceny drží na stejné úrovni.

Opačná situace je u starších bytů, zejména v panelových domech. Ty jsou až o dvacet procent levnější než cihlové.
„V regionu je také vidět trend snižování cen panelových bytů, což ale neplatí všude v republice,“ konstatovala Irena Zatloukalová.

Obecně jsou byty nejdražší v Pardubicích, jak starší, tak i ty nové. Druhé v pořadí jsou byty v Litomyšli či v Chrudimi. Nejlevněji lze v kraji pořídit byt ve Svitavách nebo ve Vysokém Mýtě. Stejně tak pozemky jsou nejdražší v krajském městě.

Tereza Harbichová