Obvykle bývají hrazeny pomocí pravidelných měsíčních splátek. Po Novém roce úrokové sazby u hypoték opět citelně stouply, lidé na ně však zdaleka nezanevřeli. Chuť bydlet „ve svém“ je stále velká.
Krize stavebnictví v nedohlednu
Hypotéky jsou v současnosti doménou především bankovních ústavů a jejich zprostředkovateli se stávají nejrůznější hypoteční makléři či finanční poradci. Bohaté zkušenosti s hypotečními úvěry mají ovšem také pracovníci realitních kanceláří, protože právě jejich klienti jsou často na poskytnutí výhodného úvěru od bank závislí. Oslovili jsme proto jednatele realitní kanceláře MGO Jaroslava Kunu.
„Myslím si, že trend u hypoték je v současnosti přibližně setrvalý. I přes rostoucí úrokovou sazbu jde o oblíbenou formu financování, vnímám to tak, že pro běžného člověka je dnes výstavba bez hypotéky problém. Tím pádem tento způsob zafinancování výstavby používá velká část lidí,“ uvedl Jaroslav Kuna a na otázku, zda může mít postupné navyšování úrokových sazeb u hypoték vliv na klesající tempo výstavby, odpověděl následovně: „Určitě to nějaké zpomalení způsobit může, záleží, kam přesně se sazby pohnou. Nepředpokládám ale jakékoli katastrofické scénáře a krizi stavebnictví. Odhadl bych, že současný stav vydrží, lidé potřebují pořád bydlet. Je sice pravda, že šlo nahoru DPH a další sazby, ale nárůst není tak dramatický, že by se to mělo výrazně promítnout do vývoje. Nejsem ale schopen přesné analýzy vývoje úrokových sazeb, přece jenom hypotéky na výstavbu nových domů jdou poněkud mimo nás. Mám ale vysledováno, že mladí lidé si berou teď hypotéky spíše na delší dobu, dvacet či pětadvacet let, volí nižší splátky po delší dobu.“
Jednatel realitní kanceláře má osobní zkušenost s hypotečním úvěrem a nestěžuje si: „Pro mě je financování hypotékou výhodné hned z několika aspektů, nevyčerpává to vlastní zdroje, peníze za pětiprocentní úrok lze použít různým způsobem. Splátky mění banky k datu určenému fixací, svévolně s nimi hýbat nemohou. Jakmile fixační období končí, přichází poskytovatel služby s novou nabídkou úroku a fixace za klientem. Dříve byly v módě tříleté a pětileté fixace, teď jsou naopak k mání i na deset, patnáct let. Pokud k dohodě nedojde, je tady možnost přechodu k výhodnější nabídce, funguje zde běžné konkurenční prostředí,“ objasnil pravidla hypoték Jaroslav Kuna.
V České Třebové je kde stavět
Hypoteční úvěry pochopitelně ovlivňují výstavbu nových rodinných a bytových domů v jednotlivých městech, obrátili jsme se proto na vedoucího stavebního odboru českotřebovského městského úřadu Jiřího Malečka, aby přiblížil situaci za poslední roky v největším městě Orlickoústecka: „Hypotéky pochopitelně podporují zájem o výstavbu a tudíž díky nim udílíme více stavebních povolení. V posledních třech letech se díky úvěrům postavilo hodně bytových a rodinných domů, letos mám pocit, že vývoj poněkud stagnuje. Dost možná se otáčí i obráceným směrem, protože oproti loňsku jsme pokles zaznamenali. Nemyslím si ale, že by se jednalo o dlouhodobou situaci, v České Třebové příprava infrastruktury probíhá, namátkou třeba u starého hřbitova nebo Kateřinské ulice. Myslím, že zájemci se bez problémů najdou,“ věří v další rozvoj centra regionu Jiří Maleček.
Výstavba nových objektů v České Třebové je rovnoměrná a dokumentují to také slova vedoucího stavebního odboru: „U nás je stav rovnovážný, staví se jak rodinné domy, tak i bytové. Opravy určitě také pokračují, to je na městě vidět.“
Hypotéky neřekly poslední slovo
V prvním čtvrtletí počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku klesl. Někteří ekonomové říkají, že hypotečnímu boomu dochází dech.
Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.
Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav, nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.
Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.
Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.
JAN POKORNÝ
VOJTĚCH JANDA