Pěstitelé ovoce a zeleniny zjišťují škody způsobené krátkodobým návratem zimy z počátku týdne. Noční teploty sice ještě nyní padají i k nule, ale jaro o sobě znovu dává vědět. Ovšem to nic nemění na skutečnosti, že i tak krátká doba zahrádkáře a zemědělce velmi rozesmutnila.

„Je to katastrofa, konkrétně pro podorlický region. Broskve, meruňky, brambory, víno, kvetoucí pestíky jablek – všechno namrzlo. Tam je předpoklad neúrody, nebude skoro žádná,“ skepticky nastínil aktuální situaci předseda Českého zahrádkářského svazu v rychnovském okrese Josef Helmich.

Stačilo málo

Podle něj se na druhou stranu vcelku nic nestalo například jahodám, ale to je jen jedna z mála pozitivních zpráv. „Ti, kteří uspěchali vysázení zeleniny ven, na to doplatili. Třeba brambory. Sice se dají vysadit znovu, ale budou dva nebo tři týdny zpožděné a už to nebude ono. Dosud to vypadalo nadějně, ale co teď vůbec bude, uvidíme tak za čtrnáct dní,“ líčil Helmich.

Pankrác, Servác a Bonifác – to je období mezi 12. a 14. květnem, kterému se říká „zmrzlí muži“. Zdá se, že letos přišli předčasně. Počasí ještě nedávno vypadalo slibně, ledacos utěšeně kvetlo. Až přišla tvrdá rána, kromě chladu se objevily i sněhové vločky. Podle předsedy zahrádkářů stačí jeden či dva stupně pod nulou a mnoho rozvíjejících se plodin je ihned mrazem spáleno.

Další škůdce

Výsledná úroda bude někde menší nebo takřka mizivá, jinde se ještě neví. „Brambory se opozdí, tam bude úroda menší. Broskve a meruňky jsou prakticky pryč, kolik bude jablek, to se uvidí,“ vypočítává Helmich.

Zahrádkářům však nedělají starosti jenom nízké teploty uplynulých dní, v regionu začal působit škodlivý cizopasník. „Řádí tu obaleč jablečný, především u těch, kteří ještě stromy nepostříkali. Zkrátka, pro zahrádkáře je to v současnosti jedna rána za druhou, uvidíme tak za dva týdny, na čem vlastně jsme,“ doplňuje Josef Helmich.

Ztráty na řepce

Dopady chladného počasí pochopitelně vyhlížejí také další hospodáři. „Víc budeme vědět až příští týden, kdy se sejdeme se sedláky. Ale k poškození zřejmě dojde,“ pravil Lumír Hanták, jednatel dobrušské společnosti Agrom CZ, která se zabývá skladem a výkupem úrody od zemědělců, především obilovin a olejnin.

„Ránu dostala hlavně řepka, která kvete. Začínal se rozvíjet plod, tam bude problém. Co se týče obilí, hrachu a luskovin, ty ještě nejsou v květu, tam by to mělo jít bokem,“ doplnil Hanták.

O poznání pozitivněji hodnotí současné období zástupci myslivosti a lesní hospodáři. „Myslím, že zvěř se s chladnějšími podmínkami vyrovnává dobře,“ sdělil předseda Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou Vladimír Šabata.