Až milion korun za panelový byt 1+1, dalších pět set tisíc navíc za 2+1 a klidně i dva miliony a více za přestavěné 3+1 a rozměrnější byty. Tak vypadají současné ceny ve městě. Nejen podle předsedy Stavebního bytového družstva Průkopník Bohuslava Rouska jsou však vzhledem k počtu obyvatelstva příliš vysoké. Situace s pozemky je ještě tragičtější.

Rekordní prodej

„Není to tak dávno, co se v centru města prodal družstevní byt 3+1 v panelové zástavbě za 1,8 milionu korun. Nebyl vůbec nadstandardně vybavený, s původními okny i jádrem. Jedinou jeho výhodou bylo lukrativní místo,“ zavzpomínal na rekordní prodej předseda Průkopníka s tím, že za neobvyklou poptávkou po bytech v Rychnově stojí stále se rozšiřující kvasinská automobilka, ale třeba i velké podniky ve Vamberku.

Podobného názoru je i spolumajitel rychnovské realitní kanceláře Jiří Zatloukal. „Pravda je, že situace není ideální a zákazník nemá z čeho vybírat. Musí prostě vzít to, co je. A to se týká jak bytů, tak i pozemků,“ reagoval včera na dotaz Zatloukal s tím, že cena zainvestovaného pozemku ve městě činí 1000 korun za metr čtvereční. „Problém je, že vlastníci pozemků třeba v poli, a to bez jakýchkoliv úprav, požadují částky kolem 500 korun za metr. S touto špičkovou cenou pak nedávají šanci dalšímu rozvoji,“ míní Jiří Zatloukal a připomněl abnormálně veliký zájem o plánovanou bytovou výstavbu v centru.

Cena bez úprav

Zájem o byt výhradně ve městě má i podnikatel Jiří Plíštil. „Je to beznaděj. Nabídka je téměř nulová a ceny přemrštěné,“ bilancoval mladý muž, který shání 2+1 s rozlohou kolem 60 metrů čverečních. „Na garsonky ani naopak veliké 5+1 jsem se však nedíval, ale nevěřím, že by byla v těchto případech situace lepší. Požadovaných 1,5 milionu korun za 2+1 bez nových oken, zateplení a s původním jádrem mi přijde moc,“ zamyslel se.

KLIKNĚTE NA GRAFIKU PRO ZVĚTŠENÍ