Předpoklad, že měsíc duben přinese další nárůst nezaměstnanosti v regionu, se bohužel naplnil. Zatímco na konci dubna bylo bez práce 8,8 procenta obyvatel Orlickoústecka, během dubna došlo k nárůstu o další čtyři desetiny procentního bodu. Nově přibylo 283 uchazečů.

Na špici se drží Lanškrounsko

Úřad práce evidoval k poslednímu dubnu 6818 nezaměstnaných, z nich bylo 6667 dosažitelných. Čísla statistik jsou neúprosná, loni ve stejnou dobu to byla přibližně polovina, nezaměstnanost činila pouze 4,5 procenta. Žen bez práce je oproti mužům v současnosti méně, a sice 46,1 procenta. Absolventi škol všech stupňů se na nezaměstnaností podílejí 6,4 procenta. „Nárůst jsme předpokládali. Hodně uchazečů sice bylo vyřazeno, projevily se sezonní práce. Jiné roky by to znamenalo pokles nezaměstnanosti, ale teď kvůli propouštění ne,“ uvedla Zdenka Šimková z úřadu práce.

Nejkomplikovanější situace je od začátku roku na Lanškrounsku. Zatímco předchozí roky patřil region mezi tahouny v zaměstnanosti, teď je tomu právě naopak. Pouhé dvě desetiny procenta nyní zbývají k dosažení „nešťastné“ třináctky, možná už příští měsíc. „Zatím to tak skutečně vypadá, počítáme s dalším nárůstem nezaměstnanosti na Lanškrounsku,“ připustila v pondělí Zdenka Šimková.

Přes jedenáctiprocentní hranici se na konci dubna už přehouplo také Českotřebovsko (11,2 %), k deseti procentům se výrazně přiblížilo Králicko (9,9 %). Pokud jde o nejvyšší průměrnou délku nezaměstnanosti, tu vykazuje dlouhodobě Českotřebovsko s 15,1 měsíce.
Na dvacet uchazečů jedno volné místo

Počet volných míst, která nezaměstnaným nabízí Úřad práce v Ústí nad Orlicí, také není řečí čísel příliš povzbudivý. Pro 6667 dosažitelných uchazečů je jich pouhých 325, což znamená meziměsíční pokles o 84, meziročně dokonce o 1322.

(jp)