V době, kdy je nesnadné najít zaměstnání na plný úvazek, je stále více rodin závislých na nižších příjmech z příležitostných brigád. Osoby, jejichž totožnost redakce zná, ale nepřejí si být v této souvislosti jmenovány, si stěžují, že za práci odvedenou o minulém víkendu nedostaly odměnu.

Zaplaceno nebo nezaplaceno

Jednalo se o krátkodobé úklidové práce a čištění technologie v prostoru lakovny v areálu kvasinské automobilky. Personální agentura, PERSO – MB, která s pracovníky jedná a najímá je, veškerá nařčení o nesplnění svých závazků odmítá. „Je to naprostý nesmysl. Pracuje pro nás patnáct až dvacet lidí a veškeré činnosti máme doloženy smlouvami a řádnými doklady,“ vyjádřil se jednatel firmy Zdeněk Štika. „Pokud něco nebylo zaplaceno, bylo to proto, že nebyla práce odvedena,“ pokračoval. „Právě jsme vyřizovali záležitosti několika zaměstnanců, jejichž smluvní poměr jsme nahlásili na úřad práce, ale oni zapomněli nahlásit své příjmy,“ konstatoval za firmu Štika.

Zásadní chyba je nemít smlouvu

„Jednateli firmy jsme poskytli svoje nacionále a čísla občanských průkazů. Smlouvy o provedení práce nám však odnesli, prý k podpisu, takže je teď nemáme,“ říkají lidé, kteří se cítí být jednateli firmy poškozeni. „Nemít písemnou smlouvu či potvrzení o provedení práce nebo dohodě o pracovní činnosti je zásadní chyba a za chybu se bohužel platí,“ řekla pracovnice občanské poradny Agapé Hana Balcarová. Poradna sídlí ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou. „Pokud se pracovník cítí být poškozen jednáním zaměstnavatele, může svou situaci řešit tak, že ho písemně vyzve k zaplacení odměny za práci a pohrozí oznámením na inspektorát práce či se obrátí na soud. Další už rozhodne soud podle důkazního řízení o provedené práci a předmětu dohody o odměně,“ rozvedla postup řešení Hana Balcarová.

Máte zkušenosti s vymáháním odměny za práci? Duskutujte právě zde.