Ostatně, mohli jste si vzít i lyže. Přestože areál na Dolní Moravě chystá velkolepé zahájení i s koncerty kapel až na tento víkend, lanovka už jezdila a část sjezdovek byla v provozu. Se skvělým zázemím v luxusním wellness hotelu Vista i s aquacentrem po výkonu se tu dal strávit báječný víkend.

Trať byla téměř stejná jako loni. Necelé čtyři kilometry vzhůru s převýšením 430 metrů. První část ve sněhu po pravém kraji sjezdovky, zbytek korytem sáňkařské a bikové sjezdařské trati od Slaměnky, pak ještě pár kroků po zatočené dřevěné Stezce v oblacích k jejímu vrcholu, v mlze bičovaným vichrem.

Jestliže loni vyhrožovali někteří běžci na startu pasažérům lanovky, že budou nahoře rychleji, letos to ti nejlepší už nejspíš naplnili. Běželo se hodně svižně.

Předloňský vítěz Robert Krupička z Ústí nad Orlicí sice tentokrát chyběl. A loňský vítěz, beskydský Tomáš Lichý (čas 22:35) si dává od terénu pauzu. Zato krkonošský Ondřej Fejfar vrátil porážku skoro domácímu Radku Hüblovi, ten skončil třetí. Mezi ně se „nacpal“ ještě úplně domácí skialpinista Jakub Stejskal. Také už tenhle závod moc dobře zná, loni skončil pátý. „Trať byla o něco lepší než loni (Fejfar běžel o víc než tři minuty lépe, pozn. red.). Trošku sypký sníh klouzal, ale šlo to,“ vyprávěl Fejfar. „Asi do poloviny jsme běželi ve čtyřech spolu. Já jsem zkusil trhák a pak jsem si to hlídal. Na stezce jsem viděl kluky pořád o patro pod sebou, měl jsem přehled,“ popsal svůj triumf. A na druhý den ještě stihl odvést trénink patnáctičlenné skupiny svého běžeckého kempu Kuprovka.

„Super myšlenka i super zázemí, moc se mi to líbilo. Byl jsem tam poprvé a hodně jsem se vytrápil do kopce. Když už jsem se dostal nahoru a počítal jsem, že se rozběhnu na té dřevěné stezce, nohy už byly tuhé. Dalo se tam už dobře běžet, trošku tam napadlo a ztvrdlo to, záběr držel,“ vyprávěl Petr Soukup, letos druhý na havajském Ironmanovi v kategorii třicátníků a také fyzioterapeut české reprezentace. „Už zase lehce trénuji třetí týden, v pondělí mířím na Mallorcu,“ dodal. No tak, snad se tam ještě ohřeje a prožene třeba Sagana a spol., kteří tam vyrazili už minulý pátek.

Mezi ženami se ukázala ve skvělé formě Táňa Metelková, vysokoškolská profesorka a znamenitá běžkyně z Hradce Králové, která vyšplhala nahoru hned za kvartetem elitních borců. Časem 21:54 obsadila absolutně páté místo (loni desátá za 25:54). Za ní byla Iva Ošlejšková z Říčan a třetí Gabriela Weissová.

V kvalitním poli běžců se ukázali tradiční účastníci Kilpi Trail Running Cupu, „místňáci“, ale i držáci z Prahy nebo Polska. Všem stálo za to i v nečase přijet a utéct do hor před vánočními nákupy – jak zval pořadatelský slogan.

Výsledková listina
Absolutní pořadí - Top 10
1. O. Fejfar 19:00
2. J. Stejskal 19:09
3. R. Hübl 19:14
4. P. Soukup 19:57
5. T. Metelková 21:54
6. R. Neuman 22:14
7. R. Sadil 23:10
8. L. Adamec 23:25
9. A. Buchtík 23:43
10. M. Machytka 23:50