První vrchol neviděli ani z dálky! Pardubičtí basketbalisté si dali před sezonou tři cíle. Prioritou pro její úvod byl postup do Ligy mistrů. Po nadějném výkonu v Nižnym Novgorodu se ocitli v polovině kopce. Jenže v domácí odvetě (57:85) se už nehnuli z místa.

A doma vybouchneme

Propadák, debakl, rozčarování, fiasko. Pardubice přece neprohrávají doma o třicet! Takovýto zápas jejich příznivci už dlouho nepamatují. Jak na tuzemské tak mezinárodní scéně.

„Strašně nás mrzí, že to nedopadlo obráceně. U nich jsme odehráli o tři sta procent lepší zápas a pak doma takhle vybouchneme,“ kroutí hlavou pardubický pivot Ondřej Kohout.

O osudu zápasu rozhodla prakticky první čtvrtina. Soupeř do ČSOB Pojišťovna ARENY vlétl tryskáčem… Tři střely, osm bodů. Beksa tak ani jednou nebyla v plusu.

„Co se týče bojovnosti, byly oba zápasy stejné. Jediný a zásadní rozdíl byl v tom, že soupeř co chtěl, to dal. Především v první čtvrtce. My jsme jim to nedokázali ztížit. Trápili jsme se v útoku, což se přeneslo do celého utkání,“ podotýká podkošový hráč Beksy.

Za to Novgorod navázal na domácí trojkovou úspěšnost (téměř padesát procent). Oba týmy vyslaly 27 pokusů. Ruský tým jih prohnal košem třináct, domácí tři. Ten propastný deficit se nedal jinde dohnat.

„Z dálky jsme byli absolutně neškodní. Patří nám kredit za to, že jsme se útočnými doskoky snažili vytvářet další a další pozice. Nicméně jsme nedokázali proměnit skoro žádné střely. Jejich náskok neustále narůstal, navíc měli těch osm bodů k dobru. Dostali se víc do klidu. A my do větších (odmlčí se) no potíží,“ krčí rameny Kohout.

Nutná konfrontace

Vypadá to, že se pardubičtí basketbalisté nemohou ještě měřit s evropským basketbalem. Pravdivá slova nebo zkreslující pohled po jednom hodně zpackaném vystoupení?

„Je pravda, že nám zápas vůbec nevyšel, co se týče týmového pojetí. Naopak soupeř podal výborný kolektivní výkon. Potvrdil realitu, že nebyl náhodou šestý ve VTB lize. Ale úplně bych nás neshazoval, že se nemůžeme rovnat s evropskými týmy. Utkání bylo úplně jiné než to první. V něm jsme se hodně živili z energie Donovana Jacksona. Naopak v odvetě jsme se neměli vůbec o co opřít. Zápas nám trochu ukázal realitu,“ přiznává pardubický generální manažer Martin Marek.

Černé dresy, agresivní basketbal, neomylné ruce při střelách. Proti nim červenobílá kombinace, špatná střelba. Připomínalo to zápasy Nymburka v Pardubicích před pěti lety. Také končily o dvacet bodů, po jednoznačné první čtvrtině. Teď už hraje Beksa s českým gigantem vyrovnané partie. Kdy se to asi dorovná i na evropské úrovni…

„Bude to ještě nějaký čas trvat. Musí nám vycházet cizinci a hlavně zapracovávání mladých hráčů do týmu. Každý evropský zápas je pro nás velká zkušenost. Fyzicky velice náročná. Všechno je ve velké rychlosti o velké tvrdosti. V lize totiž takové soupeře nenajdeme. Maximálně potkáváme Nymburk. A to je ten důvod, proč se chceme evropských soutěží pravidelně účastnit,“ odhaluje dlouhodobou strategii klubu Martin Marek.

A evropské zkušenosti mohou jeho podřízení sbírat už v příštích týdnech. Po zavření brány do Ligy mistrů se totiž BK JIP Pardubice automaticky kvalifikoval do základní skupiny poháru FIBA Europe Cup. Čeká ho nejméně osm zápasů. Osm kvalitních zápasů…