„Sloužíme na vodní záchranné službě Pastviny. V rámci České republiky existuje osmnáct záchranných týmů, které spadají pod integrovaný záchranný systém. Každý rok se pak pro tyto týmy pořádají mistrovství republiky, buď pro pětičlenné posádky nebo pro tříčlenná družstva,“ vysvětlil pastvinský vodní záchranář Martin Kuchta.

Pětičlenná posádka z Pastvin se domácího mistrovství zúčastnila již popáté, před letošním ročníkem měla na svém kontě dvě vítězství z předchozích let a třetí místo z roku 2006.

„Tým musí projet stanovený úsek ve člunu a plnit jednotlivé disciplíny,“ poznamenal Kuchta a pokračoval: „Na prvním stanovišti je umělé dýchání s masáží srdce, na druhém stanovišti si družstvo vylosuje určitý tip zranění, my museli zvládnout poranění krční páteře, a na figurantovi z vlastního týmu předvede ošetření. Všechno se hodnotí a strhávají se body. Dále je soutěž zaměřena i na manipulaci se člunem, takže se musí projet slalomová dráha, při čemž rozhodčí hodnotí zvládnutí techniky jízdy.“

Družstvo vodní záchranné služby Pastviny ve složení Vlastimil Bílý, Oldřich Houdek, Jan Sündermann, Martin Kuchta a Jiří Brožek nakonec všechny své soupeře porazilo a po loňském třetím místě se opět prosadilo na nejvyšší medailový stupínek. „Před závody jsme si říkali, že by bylo dobré, kdybychom obhájili třetí místo, nebo skončili čtvrtí, ale nakonec nám závod vyšel až na to zlato,“ dodal Martin Kuchta.