Od pondělí se bojovalo v nesnesitelném vedru o tituly českých šampionů v tenise. Na trofej si dělalo zálusk dvaatřicet tenistů a tenistek. Od včerejška mohou s pohárem křepčit vítězové Rieter Cupu Roman Vögeli a Iveta Gerlová.

Třetí nasazený Lubomír Majšajdr měl ve finále mužského singlu smůlu. Roman Vögeli předvedl, že měl v Ústí formu jako hrom. Až do finále neztratil jediný set a začal ve velkém stylu, vyhrál 6:0. „Hrál opravdu výborně, strašně těžko se s ním dnes hrálo, všechno mi dokázal vrátit,“ uznal Majšajdr, kterému moc neseděly míče: „Docela jsem se s nimi pral, těžko se to zabíjelo.“ Po následující sadě se radoval Majšajdr a srovnal. „Doufal jsem, že to Romanovi nemůže vydržet, a zvednul jsem se,“ říkal Majšajdr. Jenže třetí rozhodující set znovu patřil Vögelimu a získal svůj premiérový titul na mistrovství republiky v tenise.

Dvouhra žen byla soubojem síly a elegance. Na jedné straně stála turnajová jednička Tereza Hladíková, na druhé o poznání drobnější Iveta Gerlová, která dokázala Rieter Cup už třikrát vyhrát. „ Zápas byl jako na houpačce, chvilku se dařilo mně, chvilku Tereze,“ hodnotila duel Gerlová, která Hladíkovou dokázala udolat ve třech setech. V úvodním měla navrch Gerlová, ve druhém se role otočily. „Sice jsem vyhrála, ale spíš kvůli tomu, že Iveta dělala mnoho chyb,“ konstatovala smutná Hladíková, na níž bylo vidět, že není vůbec v pohodě a i po vydařeném míči kroutila hlavou na znamení nespokojenosti. „Řekla bych, že se na ní ve finále trochu podepsaly nervy, dělala víc chyb, než je u ní obvyklé,“ všimla si i Gerlová. Nepletla se.

„Necítila jsem se vůbec uvolněně. Když jsem nervózní, nejde mi vůbec nic, dnes to byl ten případ,“ dala průchod rozladěnosti favorizovaná Hladíková. Poslední sada dopadla jednoznačně pro jihlavskou Ivetu Gerlovou, která dokázala soupeřku brzy brejknout a Hladíková se už nezvedla.
„Trochu jí to zlomilo a mě malinko nakoplo,“ radostně vypravovala vítězka.

Rieter Cup – finále

Roman Vögeli – Lubomír Majšajdr (3) 6:0, 5:7, 6:1
74% (58 z 78)    1.podání 52% (50 z 96)
0 Esa 7
95 Vítězné míče 79

Iveta Gerlová (3) – Tereza Hladíková (1) 6:4, 3:6, 6:2
68% (51 z 75)    1.podání 62% (49 z 79)
1 Esa 8
81 Vítězné míče 73
Žádné sázky před finále

Do začátku finále Rieter Cupu neztratil liberecký tenista ROMAN VÖGELI ani set. V souboji o zlato sice sérii přerušil, ale moc mu to nevadilo. Získal svůj premiérový titul mistra republiky, když ve třech setech porazil oddílového kolegu Lubomíra Majšajdra.
„Vždycky jsem si přál být mistrem České republiky, vítězství pro mě znamená hodně,“ rozplýval se Vögeli.

Poznamenalo vás, že jste ve druhé sadě poprvé na turnaji ztratil set?
Určitě poznamenalo. Ale snažil jsem se pak vrátit zpátky ke staré hře. To znamenalo, abych Lubu víc podržel, hrál mu do beckhandu, aby se otevřel kurt a hned mu hrál do forhandu.

Podařilo se vám vrátit zpátky několik těžkých míčů. Jste po finále hodně unavený?
Unavený jsem, ani ne tak nohama, ale spíš se mi motá hlava. Asi jsem v tom vedru dostal menší úpal.

Jak moc se v tréninku věnujete kondici?

Hodně, zakládám si na ní. Nejsem žádný střelec a tenis mám založený právě na kondici. Když mám přípravu, tak čtyři hodiny za den se kondici věnuji. Chodím na box, na atletický trénink a hraju fotbal.

Rozhodovala v úmorném vedru právě lepší fyzička?

Bezpochyby. Vedle dvouhry jsem hrál i debl, takže ke konci turnaje je už únava určitě víc znát, program byl hodně náročný.

Ve finále se setkali oddíloví kolegové, proběhlo nějaké hecování?

Ne, to vůbec. Vycházíme spolu velice dobře, jsme kamarádi. S Tomášem Caklem spolu trénujeme, jsme dobrá parta. Ani žádná sázka neproběhla.
Pomohl rotovaný servis

Královna se po loňské odmlce vrátila na trůn. IVETA GERLOVÁ ovládla tenisový Rieter Cup už počtvrté. Ústí už pomalu může začít přemýšlet, kdy úspěšné jihlavské tenistce nabídne čestné občanství. Včera ve třech setech porazila vysokou Terezu Hladíkovou.

Dělala vám silová hra Hladíkové značné potíže?

Určitě, je hodně vysoká a servíruje z velké výšky, takže i míček vyskočí docela vysoko. Ve druhém a ve třetím setu své podání navíc velmi dobře umísťovala, takže se moc nedalo vybírat.

Od poloviny prvního setu jste se snažila vaše první podání víc roztáčet. Právě tohle měl být recept, jak na vysokou soupeřku vyzrát?

Snažila jsem se o to. Tereza do úderu hodně jde a když dáte přímý servis, ránu využije a dvakrát rychleji ji vrátí zpátky. Přesvědčila jsem se, že s rotovaným podáním má problém a tolik mi z nich pak neublížila.

Ve druhém setu jste se chvilku trápila, dělala jste hodně nevynucených chyb. Přišel ve třetí sadě nějaký zásadní moment, který vás nakopl?

Vyšel mi úplně první gam, kdy jsem servírovala. Věděla jsem, že kdybych ho ztratila, moc velké šance bych neměla. Zlomovým momentem určitě ale byl čtvrtý gam třetího setu, kdy jsem Tereze vzala servis. Potom bylo vidět, že má hlavu dole. Věděla jsem, že když dobře zaservíruji a sama neudělám zbytečné hlouposti, měla bych to udržet.

S Hladíkovou jste se setkala podruhé a odešla jste poražena. Měla jste velkou motivaci ji prohru oplatit právě v Ústí, kde se vám tolik daří?

Určitě, tohle finále pro mě bylo asi nejtěžší. Prohrála jsem s ní před dvěma lety také na antuce v Brně.