Král je mrtev, ať žije král. Nasazená jednička na mistrovství republiky v tenise skončila. Michala Schmida vyprovodil z ústeckoorlického Rieter cupu už ve druhém kole MAREK MICHALIČKA a stačily mu na to jenom dva sety. Za nesnesitelného vedra zvítězil 7:5 a 6:1. „Kdybych si nevěřil, tak bych sem ani nechodil,“ usmíval se po zápase šťastný vítěz, když sundal z hlavy kšiltovku. „Věřil jsem si, věděl jsem, že můžu mít šanci. I když vím, jak Michal hraje a klidně to mohlo dopadnout tak, že mě vystřílí dvakrát 6:1. Chtěl jsem hlavně na kurtu vydržet co nejdéle s tím, že uvidíme, jak se celý zápas bude vyvíjet,“ dodal už vážně šťastný Michalička.

Důležité bylo, že jste si v kritických chvílích dokázal pomoci servisem, viďte?

Určitě, hlavně v prvním setu. Soupeř mě brejknul. Pak jsem začal podávat poměrně slušně a fungovalo mi to, první servis mi dnes držel.

Jakou jste před zápasem zvolil na turnajovou jedničku taktiku?

Chtěl jsem mu samozřejmě vrátit zpátky co nejvíc míčů. Schmid hraje hrozně rychle,
z každého balonu se snaží útočit. Chtěl jsem hrát vyšší a delší míče, což mi moc nevycházelo, tak jsem pak začal hrát trochu víc odvážně a ono to klaplo.

Schmid několikrát ukázal výjimečný return, kdy vám dokázal zpátky vrátit i první podání, a vy jste ani neměl šanci reagovat. Musel jste si dávat velký pozor, na kterou stranu podávat?

Hlavně jsem se snažil servis hodně měnit, střídat ho a hrát na obě strany, aby nevěděl, kam půjde. Jak mu podání člověk nalije, je to na sebrání.

Bylo vidět, že jste favorita v prvním setu docela rozhodil a druhým se už jen protrápil, souhlasíte?

Asi to na něho trochu dopadlo, máte pravdu. V prvním setu byl celou dobu nahoře a nechal si celou sadu utéct.

Házení raketou moc často nevychází, ale vám se to jednou vyplatilo. V první sadě jste ji vztekle mrštil na zem a najednou se vám začalo dařit…

(usměje se) Šel jsem do zápasu s nějakou taktikou, která mi moc nešla. Hrál jsem tak, že mi to moc neletělo. Pak jsem se nějak rozstřílel a musel jsem si malinko ulevit, a bylo to dobré.

Když někdo vyřadí turnajovou jedničku, často pak přichází sebeuspokojení a hráč, který překvapil, poté brzy balí kufry také. Co dělat, aby na vás podobná krize teď nepřišla?

Snad to u mě nehrozí, ale je pravda, že se to stává. Je mi jasné, že další den to bude taky pěkně těžké. Musím jít do toho naplno, motivaci na turnaji samozřejmě mám.

Navíc máte výhodu, že přejímáte los prvního hráče, turnajová dvojka je až na opačné straně pavouka…

Takhle to zase neberu. Jsou tady jiní dobří hráči.

Od koho v Ústí hrozí největší nebezpečí, když jste z cesty odklidil silného Schmida?
Tady se dá prohrát s kýmkoliv. Teď mě čeká Tomáš Cakl, což je pořád pan Hráč, bude to hodně těžké.

Prohrát s každým, teď jste přeci jasně ukázal, že se dá i každý porazit…

Jo, to je pravda (usměje se). Všechno je hlavně o tom, jak to celé člověku sedne.

Myslíte v koutku duše třeba i na turnajové vítězství?
V koutku asi trochu ano, nějaká naděje vždycky je. Hlavně se ale musím soustředit na Tomáše Cakla, pak se uvidí.

Prostředí na Rieter cupu se vám líbí?
(šibalsky se usměje) Líbí se mi, je výborné. Koupaliště hned vedle, paráda. Doufám, že si najdu chvilku, abych tam taky skočil.

Máte čas vyrazit i za zábavou, nebo je Rieter cup jenom tenis a nic jiného?
Čas se na tyhle věci vždycky najde (usmívá se). Hlavně jsem tady sice kvůli tenisu, ale že bych to nějak hrotil…

Takže po vítězném zápase si nadělíte zmíněné koupaliště?
Asi jo a taky nějaké to pivo.

Rieter Cup

Výsledky –
2. kolo, muži: Michalička (TK Start Praha-Topolka) – Schmid (1, TK Škoda Plzeň o.s.) 7:5, 6:1; Lustig (2, PSK OLYMP Praha) – Urban (TK Slavia Plzeň) 6:0, 2:0 scr; Majšajdr (3, LTK Liberec) – Toman (TK MAS Sezimovo Ústí) 1:6, 6:1, 6:2; Vojtěchovský (7, LTK Liberec) – Brusenbauch (TK Česká Třebová) 7:6, 6:3; Vögeli (LTK Liberec) – Fafl (6, SK Aritma Praha) 6:2, 6:0; Kameník (4, I.ČLTK Praha) – Lošťák (TK DEZA Valašské Meziříčí) 6:3, 7:6; Rumler (TK AGROFERT Prostějov) – Franěk (PSK OLYMP Praha) 4:6, 6:3, 6:4 Cakl (LTK Liberec) – Šátral (TJ Sokol Břve) 6:2, 6:3.

Ženy: Hladíková (1, TK Precolor Plus Přerov o.s.) – Krejčíková (Slovan Ivančice) 6:1, 6:1; Fabíková (TC MJ-Tenis) – Krtičková (5, TC Nové Město n. Metují) 6:4, 6:1; Skočdopolová-Zálabská (4, LTC Pardubice) – Bekerová (TK Sparta Praha) 6:3, 6:4; Gerlová (3, TK Spartak Jihlava) – Tůmová (TK Neridé) 7:5, 6:2; Mendesová (TK Precolor Plus Přerov o.s.) – Horáčková (ŽLTC Brno) 6:2, 6:1; Jandová (7, TK Neridé) – Němečková (TK Olymp-Orel Praha) 6:0, 6:3; Klapková (I.ČLTK Praha) – Kriegsmannová (2, TK Spartak Jihlava) 4:6, 6:1, 6:4; Hynková (LTC Pardubice) – Krejsová (8, LTK Liberec) 6:2, 6:4.