Nebývalá konkurence, alespoň co se domácích běžeckých kolbišť týče, se sešla v sobotu v obci Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem. V závodě Cena firmy Iscarex Dolní Morava – Králický Sněžník se bojovalo nejen o vítězství, ale i o nominaci na MS v běhu do vrchu.

Trať běhu na Králický Sněžník je většinou zasvěcených vrchařů řazena k tomu nejtěžšímu a tím pádem nejpřitažlivějšímu, co se dá v českých kopcích vyzkoušet. Na třinácti kilometrech musí běžci vystoupat pro mnohé zničujících 963 metrů, přičemž největší porce výškových metrů čeká na závodníky v posledních pěti kilometrech.

Hned po startu hlavního závodu se od ostatních oddělila čtveřice Robert Krupička, Jan Havlíček, Petr Pechek a Jiří Voják. S menším odstupem za nimi rozběhla závod dvojice dalších spolufavoritů Pavel Brýdl a Tomáš Blaha. Po čtvrtém kilometru začali běžet svůj závod Robert Krupička s Honzou Havlíčkem. Robert nakonec Honzovi utekl v začátku prudkého stoupání pět kilometrů před cílem a svůj odstup pak zkušeně kontroloval.

„Běžel jsem Králičák z plného tréninku, hlídal jsem si jenom pozici, neměl jsem ani hodinky, nemyslel jsem na rekord, ten je hodně kvalitní. Kontroloval jsem si hlavně odstup od Honzy Havlíčka, který dnes běžel dobře,“ líčil po závodě spokojený Robert své dojmy v Areálu snů v Dolní Moravě.

Ani Honza Havlíček neskrýval respekt ke svému největšímu soupeři. Na startu prý cítil únavu z minulého týdne, kdy doběhl rovněž druhý za Robertem na MS extrémních štafet ve Švýcarsku.

Přibližně dvě minuty za nejlepší dvojicí se odehrával lítý boj o třetí místo. Až do posledního kilometru spolu běžela trojice Tomáš Blaha, Petr Pechek a Jiří Voják. Bednu pro sebe v závěru nakonec opakovanými nástupy urval možná trochu překvapivě Tomáš Blaha. Pro Tomáše Blahu znamenal letošní výkon i vylepšení osobního rekordu na Králičáku o minutu, v cíli byl spokojený a chystá se ladit formu na MS.

Pro většinu lidí pohybujících se ve vrchařském světě nebylo překvapením, že Robert Krupička nebyl na MS nominován, proto se do Slovinska podívá i v nominaci sedmý David Gerych, který se běhům do vrchu začal věnovat teprve letos, když jejich kouzlo objevil na červnovém Adrenalin Cupu.

V ženách se hned od startu oddělila od zbytku startovního pole pětice Schorná, Metelková, Sekyrová, Gregorová a Mertová. Již na rovinatých pasážích v první části trati začala ztrácet jedna ze spolufavoritek Helena Poborská. Pro přihlížející to mohlo být překvapení, sama Helena však s podobným scénářem podle svých slov počítala již na startu.

Zbylá pětice žen se začala trhat přibližně na čtvrtém kilometru, rozestupy však byly stále minimální a bylo zřejmé, že o nominaci rozhodnou závěrečné extrémní pasáže, kde závodníkům kromě výrazného převýšení komplikuje snahu o běh i kamenitý horský podklad tratě.

Nejvíce sil mezi ženami měla nakonec dvojce Pavla Schorná a Táňa Metelková. Svým soupeřkám se vzdálily v náběhu do terénu a kontrolovaly svou pozici. V závěru pak měla více sil a možná i vůle po vítězství Pavla Schornová, která se tak po mateřské přestávce vrátila mezi naši špičku skutečně ve velkém stylu. Druhá Táňa Metelková byla ze svého výkonu příjemně překvapena, dokonce tak, že ji prý nominace mírně narušila soukromé plány na příštích čtrnáct dní. Přesto však svou radost z výkonu i účasti na MS neskrývala. Další spolufavoritka, Kamila Gregorová, se zase nejvíce obávala úvodních rovinatých osmi kilometrů, které prý byly hodně dlouhé. Nicméně na soupeřky nenabrala žádnou výraznou ztrátu a v závěrečných terénních pasážích se propracovala na nominační třetí příčku, se kterou byla neskrývaně spokojená.

Podobnou strategii jako Kamila zvolila i další „černá klisna“ závodu, Michaela Mertová z nedalekých Albrechtic. Míša bezezbytku prodala znalost místní tratě a přestože si v první polovině závodu nechala soupeřky odběhnout až na přibližně minutový distanc, v závěru dokázala technicky udolat Ivanu Sekyrovou a vybojovala si tak svou první nominaci do reprezentace, ze které měla velikou radost.

Mistrovské nominace se ale rozdělovaly i mezi juniorkami a juniory. Děvčata běžela trať dlouhou pět kilometrů s převýšením 520 metrů. Velmi solidními výkony si nominaci zajistila trojice Petra Kubešová, Michaela Rosenbergová a Kateřina Beroušková. Nelze se však nezmínit o skvělém výkonu věkem ještě mladší žákyně Michaely Stránské z Iscarexu Česká Třebová, která doběhla v juniorkách celkově druhá, na MS však vzhledem ke svému věku startovat nemůže.
V nabité konkurenci juniorů si nominaci vyběhli Petr Frühauf, Pavel Ondrášek a Jan Štochl. Na základě žádosti o divokou kartu pak bylo vyhověno Petru Kaminskému.

Nominace na mistrovství světa je jen zpestřením závodu, v němž se bezmála 300 startujících běžců všech kategorií utkalo v souboji s magickou horou a napsalo do historie závodu řadu osobních příběhů.

TOMÁŠ KLÁŠTERECKÝ