Po loňském deštivém ročníku bylo otázkou, kolik družstev si do Lanškrouna přijede zahrát. Ale již předběžné přihlášky potvrzovaly, že účast bude jako každý rok velmi početná. Turnaje se nakonec zúčastnilo 20 družstev ve třech kategoriích a bylo odehráno téměř 50 zápasů.

V kategorii ženských týmů hrajících krajské soutěže si vedle domácích družstev přijely zahrát i hráčky z Ostravy, Pardubic, Nového Jičína, Letohradu a České Třebové.

O celkové vítězství v turnaji bojovaly hráčky domácího „áčka“, České Třebové a Pardubic. Všechny jmenované týmy zvládly vítězně všechny dosud odehrané zápasy a až ve finálové skupině okusily hořkost porážky. Každý z týmů jednou prohrál, a tak rozhodoval poměr uhraných setů. Ten nejlépe vyzněl pro lanškrounské volejbalistky, které se tak staly vítězkami turnaje.

V okresech mužů se přihlásila tři družstva. Lanškroun „C“ + VK Bystřec, Horní Třešňovec a Damníkov a sehrála mezi sebou 6 vyrovnaných zápasů. Nejlépe se vedlo domácímu spojenému družstvu, které v turnaji pouze jednou prohrálo a zaslouženě zvítězilo ve své kategorii. Horní Třešňovec vítěze potrápil v obou vzájemných zápasech a vždy podlehl až ve třetím rozhodujícím setu a obsadil celkové druhé místo. Družstvo Damníkova i přes výhru nad vítězi obsadilo místo třetí.
Ve skupině krajských soutěží mužů se sjela silná konkurence, kdy většina týmů hraje vyšší soutěž než pořádající oddíl. K vidění bylo mnoho pěkných zápasů, které byly opravdu vyrovnané. Ve třetině zápasů rozhodoval až zkrácený třetí set.

Lanškrounská Prda 2010
Ženy – kraj:
1. Lanškroun „A“
2. USK Pardubice
3. Česká Třebová
Muži – okres:
1. Lanškroun „C“ - VK Bystřec
2. Horní Třešňovec
3. Damníkov
Muži – kraj:
1. Sokol Pardubice
2. Nový Jičín
3. Lanškroun „B“

Přihlásila se družstva z Nového Jičína, České Třebové, Kerhartic, Bystřice nad Pernštejnem, Dolních Studének, Výprachtic spojených s Lanškrounem „A“, Pardubic a lanškrounské „béčko“. To zahájilo turnaj těsnou prohrou s Českou Třebovou. V dalším zápase však lanškrounští volejbalisté zvládli tie-breakový duel s Dolními Studénkami, které touto prohrou přišly o možnost bojovat v semifinále. V posledním zápase skupiny, který byl zároveň třístým odehraným zápasem v historii turnaje, domácí porazili borce z Bystřice a překvapivě postoupili do bojů o medaile, právě se svým posledním soupeřem. Mezi těmito družstvy při rovnosti bodů rozhodl poměr uhraných míčů tak, že z druhého místa postoupili hráči Lanškrouna a narazili na vítěze vedlejší skupiny. V té kralovali volejbalisté Nového Jičína, kteří vyhráli všechny své zápasy bez ztráty setu. První set prohráli až v semifinále s domácím družstvem a nakonec se radovali i ve třetím rozhodujícím setu, kdy zvítězili nejtěsnějším rozdílem a postoupili do finále. Tam se probojovali i Pardubičtí, kteří oplatili Novému Jičínu prohru ze základní skupiny a stali se celkovými vítězi. V boji o třetí místo opět, i když velmi těsně, zvítězili Lanškrounští nad Bystřicí nad Pernštejnem.

MARTIN KAČEROVSKÝ