Volejbalisté České Třebové založili svůj vlastní Sokol, který nese pořadové označení II. Podle LUBOMÍRA VAŠINY by to mělo oddílu jenom pomoci. Především bude pružnější v rozhodování. První zkouškou „nového“ Sokola bylo pořádání celostátního přeboru ČOS, který Vašinův tým zvládl.

Minulý týden skončilo „sokolské mistrovství“ ve volejbale, jak jste s jeho průběhem byl jako hlavní organizátor spokojený?
Myslím, že se nám akce povedla. Byli jsme rádi, že jsme mohli tuto prestižní akci pořádat znovu, a hlavně, že jsme od ČOS opět dostali důvěru. Celý turnaj proběhl bez nějakých větších zádrhelů.

V Chocni vyrostla třetí hala, ve které lze hrát volejbal. Usnadnilo vám to práci?
Ohromně, nemuseli jsme jezdit do třetí haly do Brandýsa jako vloni. Abych řekl pravdu, musíme dnes jen tiše závidět. Dnes má Choceň vynikající podmínky pro míčové sporty a hlavně, což je pro mě jako z jiné planety, volejbal má svoji vlastní halu se vším všudy.

Jak se chovaly „hvězdy“, jako Dobřichovice nebo Frýdek-Místek?
V životě většinou platí, že kdo toho víc dokázal, je většinou skromnější a nad věcí, a to samé je i ve sportu. Volejbalisté nejsou výjimkou. Kluci z Dobřichovic si rádi přijeli zahrát a pobavit se sportem. To samé platilo i u děvčat Frýdku. Přijely si zahrát turnaj a jejich chování bylo naprosto bezproblémové.

Vedle turnaje probíhal v Chocni i seminář volejbalových trenérů. Co bylo jeho tématem?
Tématem byl sport v jednotě Sokol, kde se řešila současnost a budoucnost. Sokol má mnoho sportovních oddílů, už to není jenom všestrannost. Musí počítat, že sportovní oddíly jsou dnes výstavní síní Sokola, což občas někdo nechce pochopit. Témat bylo ale daleko víc, na přetřes přišly například i finance.

Zaznělo v této oblasti něco zásadního?
Pro Sokol bude asi hodně důležité přizpůsobit se moderní době. Sokol byl založený na určitých principech obecné sportovní všestrannosti. Společnost dnes daleko více vnímá Sokol i díky výkonnostnímu a vrcholovému sportu. Když je někdo reprezentant a sportuje za Sokol, tak to lidé díky médiím vnímají úplně jinak, než jak byli dříve zvyklí. Sokol se musí ještě více otevřít a intenzivněji spolupracovat se sportovními oddíly.

Nesetkal jste se s názorem, že Sokol je hodně zkostnatělá instituce?
Abych se upřímně přiznal, tak setkal a hlavně u celostátních institucí. Proto jsem rád, že se nám podařilo v České Třebové založit TJ Sokol Česká Třebová II. Jako sportovní oddíl jsme měli vysoký rozpočet a zajistit vyrovnaný rozpočet je dnes těžší, než tomu bývalo dříve. Moderně uvažovat je nutnost dnešní doby, ale to si už všude pomalu začínají uvědomovat.

Založili jste Sokol Česká Třebová II., jak k tomu došlo?
V roce 1991 přešly pozemky, kde naši předchůdci a poté i naše generace vybudovala kurty a zázemí, které je známo po celé ČR (hrálo se zde několik Mistrovství republiky), pod Sokol. Takže jsme tam od Lokomotivy přešli i my. Poslední roky se náš oddíl přibližuje víc a víc profesionálnímu vedení s variabilním a rychlým rozhodováním v různých situacích. V této TJ to bohužel nešlo. Navíc jsme tady měli první ligu mužů, extraligy mládeže, takže jsme museli shánět celkem velké množství finančních prostředků. Nebyli jsme ale tak úplně pány situace. Rozhodli jsme se po mnohých a dost vážných peripetiích založit další Sokol.

Co znamená další Sokol, to už nejste „klasičtí“ Sokolové?
Jsme stále Sokolové. Museli jsme se ale nějak odlišit. Máme své vlastní IČO, budeme mít vlastní hospodaření. Ve Třebové vznikla nová tělocvičná jednota, fungovat budou dva Sokoly. My jsme tělocvičná jednota Sokol Česká Třebová, která má pod sebou zatím jenom oddíl volejbalu.

Proč bylo nutné zakládat ve Třebové druhý Sokol?
Jak už jsem řekl, Tělocvičná jednota má svůj vlastní výbor, svoje činovníky a my jsme tam tvořili strašně malou část. Nemohli jsme ovlivňovat náš chod tak, jak jsme chtěli. Nyní to bude fungovat tak, že když se nám něco podaří, nebo nepodaří, bude to jenom naše zásluha, nebo naopak chyba. O to nám šlo.

Je stále výhodné být pod Sokolem?
Dostávali jsme vždy slušné dotace. Vloni tedy byly v českotřebovském Sokole nějaké problémy, takže jsme šli dotačně o něco níž. Pro volejbal to ale výhodné je. Dotace jsou podmíněné naší výkonností, členskou základnou a výchovou reprezentantů. V Sokole jsme nejlepší sportovní základna mládeže chlapců v České republice. Takže máme nárok na nejvyšší dotace, které Sokol může dát.

Můžete například prodávat i váš název, když se objeví nějaký silný partner?
To byl dřív problém. Byl výbor, který o vás rozhoduje. Ve výboru jsou zástupci ze všech oddílů, náčelnice, spousta dalších lidí a jeden volejbalista. Když se tito lidé rozhodnou za vás, a vlastně bez vás, tak nemáte žádnou šanci. Teď by to ale už jít mohlo. Myslím, že bychom se byli schopni domluvit na tom, že se bude jmenovat TJ Sokol, jméno sponzora, Česká Třebová. Chceme volejbal dělat tak, jak chceme my. Musíme se přizpůsobit dnešní době a jenom čas ukáže, jestli jsme nastolili tu správnou cestu.