V letošním roce bylo pověřeno Ústí nad Labem, aby uspořádalo III. letní olympiádu dětí a mládeže, které se zúčastnili sportovci všech krajů republiky. Do bojů o medaile ve volejbale zasáhli i zástupci ústeckoorlického regionu, kteří reprezentovali Pardubický kraj v kategorii starších žáků. Svůj start okořenili mladí volejbalisté historickým úspěchem, když na této prestižní soutěži obsadili druhé místo. Ve finále totiž nestačili na celek Libereckého kraje, přesto je zisk stříbrných medailí skvělým výsledkem.

VÝSLEDKY

Pardubický kraj – Liberecký kraj 2:1 ( 28, –16, 11)

Oba celky, vědomy si síly soupeře a důležitosti prvního utkání, začaly velmi bojovně, o čemž svědčil „nekonečný“ první set. O jeho zisku rozhodla odvaha a důraz hráčů výběru pardubického kraje. Ve druhém setu se soupeř díky vynikajícímu servisu dostal do šestibodového odstupu, jenž dokázal v závěru setu ještě navýšit. Do rozhodujícího setu vstoupil celek Pardubického kraje opět důrazněji a od začátku udržoval bodový odstup získaný výbornou obranou na síti. Vítězný bod získal kapitán týmu Radim Mráz nechytatelným útokem .

Pardubický kraj – Jihomoravský kraj 2:1 (21, –16, 18)

S velkým počtem nevynucených chyb začali hráči proti výběru Jihomoravského kraje. Přes devět zkažených servisů se tyto chyby podařilo v prvním setu napravit a získat vedení. Bohužel vzápětí „Pardubičtí“ soupeře podcenili, který toho dokázal využít. Opět se tedy rozhodovalo ve zkráceném setu. V něm se již podruhé projevila morální síla celého družstva, když v době, kdy byl soupeř těžko k zastavení, dokázalo odvrátit dva mečboly a naopak ten svůj proměnit v cenné vítězství v zápase.

Pardubický kraj – Jihočeský kraj 2:0 (19, 14)

Povzbuzeni důležitým vstupem do turnaje a poučeni z podcenění soupeře vlétli borci Pardubického kraje na ambiciózní Jihočechy. Ti to doslova odnesli, když blokař Filip Heider vygumoval nejlepšího hráče svými bloky a smečaři Chládek, Vomočil a Mráz přesným a nekompromisním útokem soupeře přímo rozstříleli. Pardubický kraj – Vysočina 2:1 (20, –23, 10) Trpělivá hra v úvodu zápasu přinesla výběru Pardubického kraje vedení 1:0 na sety. Ne〜únavně bojující soupeř však dokázal díky dvěma chybám v závěru druhého setu stav vyrovnat. V rozhodujícím setu se měnily strany za stavu 8:0 pro výběr Pardubického kraje a o osudu utkání se zdálo být rozhodnuto. Soupeř ale v době, kdy již neměl co ztratit, vsadil vše na riziko. I přes několik nekonečných výměn však výsledek utkání nedokázal již otočit. .

Pardubický kraj – Olomoucký kraj 2:0 (18, 12)

Volejbalisté Olomouckého kraje „kousali“ do stavu 7:3 a 11:7. Pak mašina týmu Pardubického kraje zařadila větší stupeň a za vystřídání celého družstva získala povinné vítězství.

Pardubický kraj - Středočeský kraj 2:0 (23, 23)

Rozhodující utkání o semifinále olympiády přivedlo výběru Pardubického kraje do cesty těžkého soupeře – vítěze Českého poháru a letošního mistra republiky. Neskutečná bitva, v níž měli volejbalisté Pardubického kraje od začátku navrch, přilákala obrovské množství diváků. Vynikající atmosféra s vynikajícím výsledkem, který poslal výběr trenérů Jana Motla a Luboše Janeby do semifinále olympiády. Vynikající výkon podala sestava: Mráz, Chládek, Hejl, Vomočil, Doubravský, Heider.

SEMIFINÁLE

Pardubický kraj – Zlínský kraj 2:1 (–18, 18, 17)

Od úvodu zápasu výběr Pardubického kraje zaskočila neuvěřitelná krize. Soupeř, jak to jen šlo, výborně útočil středem hřiště a výběr Pardubicka bojoval ve všech herních činnostech sám se sebou. Velice špatně hráči přihrávali a poté se těžko prosazovali na kompaktní obranu na síti. Poprvé na turnaji prohráli úvodní set a ve druhém setu soupeř dokonce vedl 13:8. Výborným tahem se stalo střídání Matějky za Vomočila. Ten svojí bojovností a údery z hlavního kůlu přispěl k obratu celého zápasu. Postupně se k němu přidali ostatní hráči a dokázali vyrovnat stav zápasu na 1:1 na sety. V rozhodujícím setu, i když ve hře, kde šlo o vše, se volejbalistům Pardubického kraje vysloveně nedařilo, nastoupila již po několikáté morální síla družstva. Za stavu 12:14 na sebe vzali odpovědnost nejlepší hráči Matěj Chládek a kapitán Radim Mráz. Družstvo pak dokázalo odvrátit pět mečbolů a hned svůj první po „vyčapaném“ míči Chládkem využil Mráz.

FINÁLE

Pardubický kraj - Liberecký kraj 0:2 (–23, –23)

Výborný tým z Liberce se dokázal oklepat z úvodní turnajové porážky od chlapců z Pardubického kraje a také ukázal svou vnitřní sílu, když se i přes toto úskalí probojoval do finále. „Samotný výsledek ukazuje, že naši hráči neprodali svou kůži lacino, ale sportovně musíme uznat, že soupeř byl o ty čtyři míče lepší. I přes to, že jsme nezvládli ten poslední krok, patří všem chlapcům obrovský obdiv a poděkování za odvedený výkon,“ poznamenal jeden z trenérů výběru Pardubického kraje Jan Motl a dodal: „„Chtěl bych poděkovat také oddílovým trenérům, kteří mají velký podíl na tomto obrovském úspěchu, kterého jsme na olympiádě v Ústí nad Labem dosáhli.“

Pardubický kraj: Radim Mráz, Petr Doubravský, Vojtěch Hejl, Pavel Matějka, Radek Macek (všichni VO Lanš〜kroun), Matěj Chládek (Sokol Česká Třebová), Filip Heider, Jiří Záleský (oba Jiskra Ústí nad Orlicí), Jan Vomočil (VK Litomyšl), Petr Hanuš, Ladislav Merunko (oba Energetik Chvaletice), Jakub Adamec (VK Choceň). Trenéři: Luboš Janeba, Jan Motl.