1. července
Konečně! Zahájení 25. letní světové univerziády.
Několikahodinové shromažďování jsme si krátili vyměňováním odznáčků a lovením fotografií s exotickými sportovci.
Nástup zúčastněných byl přehlídkou všech národů, etnik a zvyklostí světa.
Kráčeli jsme po hlavní třídě obklopené mávajícími Srby, kteří by z nás strhali snad vše, co jde.
Následný zahajovací ceremoniál byl situovaný v národní pětadvacetitisícové hale uctívaného basketbalového mužského týmu Partizan Bělehrad. Jak nám bylo sděleno, tak každý zápas navštěvuje kolem dvaceti tisíc diváků.

Po slavnostním uvítání všech zúčastněných zemí následovaly neodmyslitelné atributy každé olympiády – slavnostní slib, otevření 25. univerzitních her a nakonec velice nápadité zapálení olympijského ohně po vzoru Nikoly Tesly. Závěrečná laserová show byla už jen třešničkou na dortu celého dne


2. července
Nikdo z nás už nemohl dospat prvního utkání s Němci. Na snídani jsme šli později, protože hrajeme už v jednu hodinu…
Čas na utkání nic moc, ale napětí a odhodlání je cítit ve vzduchu. Rozcvička, nástup, hymna a jde se na to.
První set je boj od začátku do konce, více volejbalového umu je na našich rukou a vítězíme 28:26. Bohužel ve druhém a třetím setu se karta obrací a za kratší konec taháme naopak my, především díky excelentnímu výkonu německého univerzála. Bojujeme, vůle je veliká, ale pořád nám chybí nějaká finální akce, která by nás úplně uvolnila a nakopla. Ta přichází v pravou chvíli, když Bémik nekompromisním blokem zastavuje do té doby neomylného univerzála Němců. Set vyhráváme, utíkáme hrobníkovi z lopaty a pátý set je už naší exhibicí. Vedeme dokonce 8:1, celý set pak vyhráváme 15:8 a konec. Velký výbuch radosti zaplňuje celou naši polovinu hřiště. Co dodat, vítězství nad favoritem skupiny a dobrý vstup do turnaje. Paráda!
Oběd sice nestíháme, ale to nevadí, návštěva našeho velvyslanectví je pro každého z nás zážitkem. Přijali nás skvěle, šampaňským a dobrou točenou Plzní. Jak jsme se dozvěděli, naše paní velvyslankyně má ke sportu blízko, v mládí se věnovala běhu na lyžích.

Večer jsme vyhráli díky Radku Machovi další bitvičku. Vedle nás sedící Japonky se nechaly vyprovokovat a stříhali jsme o úklid táců po večeři, což bylo příjemným ukončením velmi úspěšného dne.

A ještě krátké shrnutí našich výsledků:
Šermířky nepostoupily z kvalifikací. Basketbalistky vyhrály nad Čínou 101:71, fotbalisté remizovali s Ukrajinou 1:1 a sportovní gymnastky? Šikulová postoupila do finále víceboje a Komrsková vybojovala finálovou účast na kladině a přeskoku.
A ještě jedna perlička. Od první do deváté třídy jsme spolu chodili do jedné třídy. Mnoho let jsme se neviděli a zítra nám přijde fandit. To způsobila jedna návštěva na velvyslanectví. Tím kamarádem a spolužákem je vojenský atašé Jarda Skákal.
Neskutečná náhoda, co?