Pořadatelé z Klubu orientačního běhu Choceň zaznamenali opět rekordní počet závodníků. Na start se postavilo 337 natěšených běžců.
Letos kvůli předcházejícímu deštivému a poměrně teplému počasí panovaly na trati náročné podmínky.
Traťové rekordy nepadly, ale přesto vítěz mužské kategorie Petr Vitner z Nového Města na Moravě zaběhl výborný čas. Více jak minutu za ním zaostal hradecký Petr Losman a pardubický Matěj Kamenický. V hlavní ženské kategorii si pro vítězství doběhla Táňa Metelková z TJ Sokol Hradec Králové. Jen šestnáct sekund za ní obsadila druhé místo pardubická Marta Fenclová a s větším odstupem pak třetího místa dosáhla Adéla Stránská z Iscarexu Česká Třebová.
Petra Vitnera a Táňu Metelkovou vyzpovídal pro Orlický deník Vojta Grundman.

STUPNĚ VÍTĚZŮ ŽEN: Vítězka Táňa Metelková, druhá Marta Fenclová a třetí Adéla Stránská. Pod stupínkem zleva Lucie Maršánková a Jana Knapová.Jaká příprava předcházela dnešnímu závodu?
P.V.: Vrátil jsem se před týdnem z objemové třítýdenní přípravy s reprezentačním družstvem na Zadově, kde jsme naběhali hodně kilometrů, a únava je ještě cítit, ale jinak to bylo docela dobré.
T.M.: Beru ho ještě jako součást sezony, profil tratě mi vyhovuje. Na krosy jezdím a tento, přes čtyři kopečky, mám ráda.
Jak byste zhodnotil(a) dnešní trať?
P.V.: Letos panovaly asi vůbec nejtěžší podmínky, jaké kdy pamatuji, poslední kopec byl velmi rozbahněný, nedal se skoro vyběhnout.
T.M.: Obtížný mi přišel první výběh, tam se to hodně smekalo, a potom seběh vrstevnicovou cestou na třetím kilometru a hned nato poslední stoupání, trať dnes byla opravdu obtížná.
Panuje s vaším výsledným časem spokojenost?
P.V.: I přes náročnou podložku na trati jsem s časem spokojen. Na trati jsem měl od trenéra zprávy, že soupeři jsou za mnou daleko, ale na nejlepší čas to dnes nepůjde, tak jsem do toho nešel úplně naplno.
T.M.: Svůj traťový rekord už asi nepřekonám, ale já takové krosy ráda běhám, tak je pro mne ta kopcovitá trať výhoda. Vím, že kdyby to byla rovinka, tak mě Marta (druhá v pořadí) pravděpodobně porazí, ale tady si věřím.
Které místo na trati pro vás bylo to nejobtížnější?
P.V.: Já nemám rád seběhy z kopce, s těmi se peru a vůbec nejtěžší místo celého závodu je pro mne seběh z prvního kopce, tam jsou stromy a já mám oproti 'orienťákům' velký pud sebezáchovy. ‚Orienťáci', to jsou blázni.
Jaké místo má dnešní závod ve vaší zimní přípravě?
P.V.: Je to naše tradiční oddílová akce, na kterou jezdíme, beru ji jako zpestření přípravy. Je to něco jiného, než na co jsem zvyklý. Tenhle kros je dominantou orientačních běžců, to jsou typově úplně jiní běžci.
Můžete nám prozradit cíle na další období?
P.V.: Chtěl bych si zaběhnout patnáctistovku a trojku v hale, ale především zůstat zdravý, abych se mohl soustředit na letní sezonu.
T.M.: Vzhledem ke svému věku a vytíženosti si již cíle nedávám. Já to beru tak, jak to život přinese. Nevím, kolikrát jsem tu vyhrála, nepočítám to a statistiky nesleduji. Běhám, protože chci a baví mě to.

Statistika 21. ročníku MCVV
• 21. ročník provázelo teplé počasí a kvůli tomu byla trať i nadprůměrně blátivá.
• Závod dokončilo rekordních 337 startujících.
• Nebyl překonán žádný z traťových rekordů.
• V tabulce nejlepších 20 časů se mezi muži na páté místo svým osobním rekordem zařadil Petr Vitner a přibyly dva záznamy mezi ženami – Táňa Metelková (7. místo) a Marta Fenclová (11. místo). Těmto dvěma několikanásobným vítězkám MCVV po letošním ročníku patří 18 z 20 nejrychlejších časů.
• V klubu „veteránů" je po letošním ročníku 49 členů. 42 mužů a 7 žen z uplynulých jednadvaceti ročníků oběhlo trať MCVV alespoň 11x.
• I přes náročnou trať se statistika rekordů dle věku měnila hned v 18 případech – letos byly zaznamenány hned dva zajímavé případy, kdy závod absolvoval absolutně nejmladší (Vítek Šafr – 4 roky) i absolutně nejstarší (Václav Branný – 74 let) závodník.

Vojtěch Grundman, Lenka Křivdová