Mimořádný víkend absolvovala družstva sborů dobrovolných hasičů, která letos soutěží ve Velké ceně Ústeckoorlicka v požárním útoku. V sobotu startovala v Brandýse nad Orlicí a hned nato v neděli v Horním Třešňovci. Dva závody za sebou, to je v historii Velké ceny málo vídaný jev.

Na vině je počasí, které se letos - jak se zdá - proti seriálu závodů spiklo. Kvůli nepříznivým podmínkám se z června přesouval Hornotřešňovský pohár na tuto neděli. „To jsme si ale moc nepomohli, protože počasí bylo opět špatné,“ konstatoval Petr Jirásek ze SDH Horní Třešňovec a dodal: „Závodilo se sice na měkké, ale dobře připravené dráze. Družstev přijelo třiatřicet, což pro nás bylo v takovém počasí a navíc v neděli docela překvapením.“

Do čela tabulky se vyšvihl Letohrad

S horším počasím se musely potýkat pořadatelé Brandýských pohárů. Z družstev mužů nakonec v Brandýse nasbíral nejvíce bodů Lanšperk před Bošínem a Mostkem. Z ženských týmů se nejvíce dařilo České Rybné, za kterou skončily výpravy Letohradu-Orlice a Turova. Druhý den zamířily týmy do Horního Třešňovce. Tento závod zamíchal průběžným pořadím v čele tabulky mužů. Dosud vedl Velkou cenu Bystřec A, za nežádoucí pomoc z lavičky však „vyfasoval“ neplatný pokus s nulou a dosavadního favorita přeskočil Letohrad. Právě Letohradští v Horním Třešňovci vyhráli, na druhém místě skončila Nekoř, třetí byl Letohrad-Orlice. Skvělou formu opět předvedlo družstvo žen z České Rybné, které se podruhé během víkendu radovalo z vítězství. Druhé místo vybojovaly ženy z Letohradu-Červené a třetí z Nekoře.

Do konce Velké ceny Ústeckoorlicka zbývají poslední tři závody. Do čela tabulky mužů se vyšvihl Letohrad s celkovým počtem 136 bodů, Bystřec A je pozadu o tři body. Poměrně velký boj by se měl odehrát o třetí místo, počty bodů na dalších postech jsou velice vyrovnané. Lanšperk měl v neděli také smůlu, i on skončil po neplatném pokusu s nulou, v průběžném hodnocení si však drží třetí místo před týmy Bystřece B, Bošína a Letohradu–Orlice.

Mezi ženami se v čele tabulky stále drží Letohrad (54 bodů), dotahuje se na něj však Česká Rybná a Letohrad-Červená shodně s 52 body.

Nejlepší týmy svedly boj u uzenou kýtu

Atraktivním bodem nedělního závodu byl boj o maso. A to doslova, protože tři nejlepší družstva mužů a žen bojovala ve finále o uzené kýty. „Soutěž je o to zajímavější, že soutěžící nemají své obvyklé posty, ale vylosují si je před vlastním útokem. To znamená, že až na strojníka nikdo neví, na kterém postu poběží, a tak se stává, že třeba košař běží na proudu a opačně. Mezi muži vyhrál Letohrad, mezi ženami Letohrad-Červená,“ uvedl Petr Jirásek. Jako novinka se uskutečnila i soutěž veteránů, vyhrál ji tým z Lanškrouna.

Další soutěž zařazenou do Velké ceny bude tuto sobotu hostit Lanškroun. O Lanškrounský pohár si to rozdají hasičské týmy od půl jedenácté dopoledne v areálu požární stanice zdejšího HZS.