Do krásné přírody Orlicka a Podorlicka jsou zasazeny dva okruhy. Jeden o délce 55 a druhý 22 kilometrů. Trasy jsou oproti minulým ročníkům zcela jiné. „Vždy jsme měli dva okruhy. Letos máme jeden velký, ten měří 55 kilometrů. Jede se sice po staré trase, ale jede se až na Mariánskou horu," vysvětlil Jiří Holubář, ředitel závodu, a dodal: „Začátek závodu je stejný, ale z Dobrouče už se nepojede k Horákově kapli, ale pojede se přes Čermnou na Mariánskou Horu a dále se bude sjíždět do Dobrouče, kde se napojí zpět na starou trasu." Druhá změna, kterou trasa závodu prošla, je ta, že se od Horákovy kaple, ke které se jezdci dostanou při cestě od Mariánské hory pojede na Třebovské stěny. Na 55 kilometrové trati tak přibylo několik stoupání. „Kratší trasu jsme ještě zkrátili. Vynechali jsme těžký úsek ve Vápenkách a jedeme jen do Dobrouče přes vrch Strážný. Z Dobrouče poté rovnou na Horákovu kapli a přes Horní Houžovec zpět na letiště v Ústí nad Orlicí," vysvětlil Jiří Holubář. Trať se tak oproti loňskému roku zkrátila o deset kilometrů.

Ve čtvrtek dopoledne bylo do závodu pomocí internetu přihlášeno více než 150 závodníků. „Vloni se účastnilo přes 230 jezdců, což si myslím, že by letos mělo být stejné, protože se mnoho zájemců hlásí přímo na místě," konstatoval nadšeně Holubář, který si pochvaloval i nadějnou předpověď počasí. Prezentace bude na letišti v Ústí nad Orlicí probíhat od 9.00 do 10.30. Všichni účastníci musí být vybaveni cyklistickou přilbou. Ti, kteří jsou mladší 18 let, musí při prezentaci předložit potvrzení od zákonného zástupce. Po zaplacení startovného, které je 290, resp. 390 Kč na delší trať, každý obdrží tričko, poukázku na občerstvení a jontový nápoj. Účastníci závodu také jistě ocení velkou parkovací plochu v místě startu. Další novinkou pro letošní závod je také vybavení každého závodníka speciálním čipem, který zajistí přesné časy dojezdů do cíle. „Čip dostanou závodníci při prezentaci. Tato novinka závod určitě ještě zkvalitní," řekl Holubář.

Nikdo z jezdců nemusí mít obavy, že by se na trati ztratil. „Celé trasy jsou značeny na asfaltu žlutými viditelnými šipkami. Další šipky jsou na stromech nebo jsou přenosné. Těžší úseky jsou poté vytyčeny páskou pro lepší orientaci," vysvětlil Jiří Holubář. O skvělou přípravu závodu se stará zhruba šest desítek dobrovolníků nejen z Ústí nad Orlicí. „Na Mariánské hoře nám například pomáhá pan Pecháček s rodinou. Musím všem poděkovat, protože bez dobrovolníků by se závod jen těžko organizoval. Vždyť jen na trati je v den závodu více než čtyřicet pořadatelů," vysvětlil Holubář.

Jak už bývá u Bikemarathonu zvykem, nebude ani letos chybět bohatý doprovodný program. Pro nejmenší si rodinné centrum Srdíčko z Ústí nad Orlicí připravilo mnoho zábavných soutěží. Nebude chybět ani skákací hrad. „Kluci z orientačního běhu připravili závod pro děti. Na trati, která bude zhruba 200 metrů dlouhá, budou malí zájemci absolvovat jízdu zručnosti. Vyzkoušet si ji budou moci i malé děti na odstrkovadlech. Každý účastník získá diplom a drobnou odměnu," přiblížil Jiří Holubář.

Po skončení závodu proběhne na letišti tombola startovních čísel a v podvečer by měla na místě proběhnou „Prochotéka" s Radkem Procházkou. „Velké poděkování patří všem sponzorům, kteří na nás nezanevřeli a přispěli ať už finanční částkou, nebo věcnými cenami pro vítěze nebo do tomboly," zakončil Holubář. Pro závodníky na předních místech jsou připraveny v jednotlivých kategoriích věcné ceny. Pro prvních šest závodníků a tři závodnice v hlavním závodě je připravena peněžitá odměna v celkové částce 10 tisíc korun.

Propozice závodu, trasy a další důležité informace naleznete na www.bikemarathon.cz.