FOTOGALERIE

Litomyšl – Ústí 2,5:5,5

Soupeři měli po sedmi kolech zcela odlišné pozice, než před sezonou čekali. Ústečtí by se nejraději viděli v druhé lize, pokazili ovšem už pět utkání a s takovou se museli spokojit se středem tabulky. Solidní Litomyšl naopak hrála jako z partesu, v sedmi utkáních ztratila body jedinkrát. Kdo byl tedy favoritem nedělního duelu? Papírově hosté, výsledkově ovšem jednoznačně domácí.

Kromě první šachovnice, kde ústecký Jaroslav Volf uhájil bez větších potíží černé figury a remizoval s Karlem Škeříkem, se ve zbylých partiích bojovalo naplno. Litomyšl sice potěšil Martin Daniel, jenž na pětce nátlakovou hrou nedal žádnou šanci Petru Marešovi a celkem hladce vyhrál, poté se ale zápas začal nenápadně otáčet ve prospěch šachistů z Ústí. Podezřele rozehranou partii udržel šestý hráč ústecké Jiskry Martin Poslušný, jasně lepší pozice pak získali Martin Pečinka s Pavlem Holáskem. Domácí tak ani nemohli přijmout nabídky remíz na posledních dvou šachovnicích a nakonec bojovnosti hořce litovali, protože v časovce poztráceli doslova, co mohli. Nejkurióznější zvrat se odehrál na osmém stole, kde proti sobě zasedli Jiří Šváb a Petr Mareš mladší. Poslední čtyřicátý tah před kontrolou stihl druhý jmenovaný udělat jen tak tak, domácí borec se nad šachovnicí dlouze zasnil a prohrál nešťastně na čas. Po kuriózním zvratu už Litomyšl, až na jedinou výjimku, připisovala pouze nuly. Důrazným útokem, jak je jeho dobrým zvykem, se prosadil Pavel Holásek, pěkně vyhrál také Martin Pečinka, který potrestal svého soupeře za příliš velký optimizmus ve složité variantě. Tři body do Ústí zajistil jeho kapitán Martin Šmajzr, když po boji s Václavem Pekařem podepsal remízu, konečnou podobu dal zajímavému zápasu Jan Pokorný. Nepříliš pohlednou pozici s letos výborně hrající Lucií Bartošou rozehrál i přes silnou časovou tíseň a v závěru už nebylo co řešit. Litomyšl ovšem i přes vysokou porážku stále vévodí přeboru s dvoubodovým náskokem na V. Mýto B, Ústí poskočilo na 6. příčku a v příštím kole hostí sedmé Polabiny D.
Partie: Karel Škeřík – Jaroslav Volf 0,5:0,5, Martin Zeman – Martin Pečinka 0:1, Václav Pekař – Martin Šmajzr 0,5:0,5, Jaromír Odstrčil – Pavel Holásek 0:1, Martin Daniel – Petr Mareš 1:0, Lukáš Jirsa – Martin Poslušný 0,5:0,5, Lucie Bartošová – Jan Pokorný 0:1, Jiří Šváb – Petr Mareš ml. 0:1.

(jp)