Areál u třebovského gymnázia se opět změnil k nepoznání, naplnil se basketbalisty ze všech koutů České republiky, dokonce přijeli hráči i z Polska a Slovenska, aby se zúčastnili jubilejního 20. ročníku Partners Streetball Cupu - Memoriálu Mistra Jana Husa.

Sportovní dětský den, jež se konal potřetí, navíc přilákal velké množství příchozích diváků, kteří si mohli užít bohatý program a nasát atmosféru jednoho z největších streetballových turnajů u nás. Nad turnajem opět převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „V letošním roce jsme započali spolupráci s Českou basketbalovou federací, která akci výrazně podpořila,“ doplnil hlavní organizátor Marek Trejtnar.

Plný „barák“

Zájem byl opět enormní, kapacita 30 týmů v mužské kategorii byla rychle naplněna. „My tak museli odřeknout spoustu dalších týmů, které si chtěli ve Třebové zahrát. Organizátoři uvažovali o rozšíření kapacity, ale nakonec od tohoto záměru upustili z důvodu hladkého a plynulého průběhu turnaje,“ vysvětluje Trejtnar, proč museli týmy odmítat.

V ženské kategorii se registrovalo osm týmů, mezi nimiž startoval i tým Magic. V němž se aktivně do turnaje zapojily letošní dvě patronky – vicemistryně světa a hráčka brněnského Valosunu Edita Šujanová a vicemistryně světa, mistryně Evropy a hráčka tureckého Botassporu Petra Kulichová.

„Nutno podotknout, že hráčská kvalita turnaje byla opět hodně vysoko. Příchozí diváci tak mohli vidět spoustu ligových hráčů a českých reprezentantů. Namátkou jmenujme zkušené ligisty – Jakub Houška a Ondřej Šiška z Děčína, Kamil Švrdlík a Josef Potoček z BK Pardubice, Jiří Jelínek, Tomáš Teplý, hráči ligových Svitav. Vše probíhalo pod dohledem asistenta reprezentačního týmu mužů Luboše Růžičky, který se přijel na turnaj podívat,“ potěšil Marka Trejtnara fakt, že streetball v České Třebové táhne.

Bitvy o prvenství

Bylo se na co koukat a hlavně v play off se hrál streetball vysoké úrovně, a přestože je o hodně tvrdší než klasický basketbal, hrálo se fair play. Ve finále ženské kategorie se nakonec utkaly týmy Jak to chceš, hráčky hrající nejvyšší soutěž za MK Technic Brno, a velké překvapení turnaje Nulová šance z Pardubic. Zkušené ligové hráčky nenechaly nic náhodě a urputnou obranou, zkušenostmi a přesnou rukou pro sebe urvaly vítězství nad sympaticky hrajícími děvčaty z Pardubic 9:5.

Do semifinále mužské části soutěže se dostali vítězové posledních dvou ročníků Motýlci 2 ze Svitav, kteří však podlehli loňským finalistům Machines z Brna a nedosáhli na zlatý hattrick. V druhém semifinále se utkala „nová“ mužstva, když tým Šindy ze Sezemice přetlačil tým My! z Pardubic. Do finále jako favorit nastupoval brněnský tým, který po několika druhých a třetích místech chtěl pro sebe konečně urvat třebovský triumf. V cestě mu však stál tým Šindy, zmítaný několika vážnými zraněními během turnaje. Osud tomu chtěl, že síla vůle zvítězila nad obrovskou kvalitou a tým Šindy se tak mohl radovat z nečekaného a překvapivého vítězství 14:8.

Pro oko diváka

Letošní individuální soutěže bavily. Palbu z tříbodové vzdálenosti obhájil Tomáš Teplý z Motýlků 2, který rozhodl v posledním kole, kdy se střílelo o desku. Nejkurióznější koš pro sebe nakonec díky aplausu přítomných bral organizátor Marek Trejtnar.

Lahůdkou však byla soutěž ve smečování. Všichni borci předváděli neskutečné skokanské kousky, které navázaly na loňskou show. Nejlepším letcem a smečařem se nakonec zcela zaslouženě opět stal Roman Radovskii z týmu Basket-obchod.cz. Ceny nejlepším na závěr předaly patronky turnaje Edita Šujanová a Petra Kulichová.

Velkým oživením se stala freestyle show Tomáše Tučka a Patrika Černého, mistrů světa ve freestyle fotbalu, kterým se podařilo dostat všechny do varu. Pro děti byl připraven dětský sportovní den.

20. ročník byl také doplněn charitativní akcí nazvanou „Přineste víčka pro Lukáška“. Ta byla pro nemocného chlapečka, čímž mu organizátoři chtěli alespoň trochu pomoci v jeho nelehkém životě. „Díky vstřícnosti všech zúčastněných jsme tak Lukáškovi vybrali 5070 Kč a dalších 5000 Kč věnovali organizátoři,“ prozradil Trejtnar.

Celý den byl doprovázen muzikou a dvěma moderátory z neziskové organizace Ulice dětem o.p.s., kteří neúnavně zásobovali uši přítomných vtipnými komentáři, kterými celou akci posunuli na jinou úroveň.

Letošní ročník se opět nad očekávání vydařil a zase se k radosti organizátorů kvalitativně posunul o stupínek výše, což je ta nejlepší pozvánka na další, už 21. ročník v roce 2018.

„Pořadatelé proto děkují svým partnerům za velkou a dlouholetou podporu, bez které by Memoriál Mistra Jana Husa nešlo po dvacet let v České Třebové dělat. Za tu dobu se z původně přátelského setkání několika basketbalových nadšenců podařilo vybudovat jeden z největších streetballových turnajů v České republice, který se navzdory svému věhlasu neustále drží původních hodnot – setkávání přátel, streetball pro všechny bez rozdílu, pohodová atmosféra, fair play,“ dodal závěrem hlavní organizátor Marek Trejtnar.

V dalších vydáních Deníku přineseme rozhovory s Markem Trejtnarem a patronkami turnaje.

Výsledky a statistická čísla
Turnaj družstev - muži:
1. Šindy ( V. Šindelář, J. Hanuš, L. Stegbauer, J. Štěrba – Sezemice).
2. Machines (Z. Šebela, I. Pavličík, O. Šiška, F. Šmíd, O. Lenhart – Brno).
3. Motýlci 2 (T. Teplý, J. Jelínek, R. Jurka, P. Andres – Svitavy).
4. My! (J. Kmošek, J. Potoček, L. Bulušek, V. Šiller – Pardubice, Přelouč).

Turnaj družstev - ženy:
1. Jak to chceš (A. Půlpánová, A. Beránková, S. Beránková – Brno).
2. Nulová šance (G. Bílková, V. Kadavá, K. Schmidtová, K. Kučerová – Pardubice).
3. Sralas? (A. Krobová, K. Michálková, L. Kulíšková, T. Pensdorfová – Praha).
4. Wings (B. Křapová, A. Jeřábková, L. Jeřábková- Litomyšl).

Individuální soutěže:
Nejlepší trojkař: Tomáš Teplý – Motýlci 2 – Svitavy
Nejkurióznější koš: Marek Trejtnar – Hradec Králové
Nejlepší smečař: Roman Radovskii- Basket-obchod.cz, Praha
Speciální cena: Petra Kulichová a Edita Šujanová – patronky turnaje

Statistické okénko:
Počet týmů: 38 (30 mužských + 8 ženských)
Počet hráčů: 170
Počet utkání: 115