Osmnáctý Memoriál Ludvíka Daňka, to nebyla jen přehlídka elitních českých sportovců, ale také přítomnost řady slavných jmen z dob minulých. Dana Zátopková, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár a mezi spoustou dalších také Tomáš Dvořák. Šéftrenér českých atletů na začátku celého mítinku usedl na do poslední sedačky zaplněnou tribunu, aby mohl pečlivě sledovat všechny disciplíny.

Memoriál Ludvika Daňka jste sledoval od začátku do konce. Jak se vám celá letošní akce líbila a jak ji hodnotíte?
Letošní ročník byl neskutečně vydařený. Hodně tomu samozřejmě napomohlo počasí, které právě tady v Turnově bývá občas hodně dramatické (úsměv). Pak je taky organizátory potřeba pochválit za velmi dobře zvolený termín, protože po extralize, která byla před týdnem, byli závodníci lační po účasti. Dokonce museli být někteří odmítáni. Byly zde k vidění kvalitní výkony, proto já považuji 18. ročník zdejšího memoriálu za opravdu výborný.

Jak sám potvrzujete, českých reprezentantů se do Turnova sjelo hodně. Kdo vám udělal největší radost?
Nejhodnotnější výkony samozřejmě předvedli Kuba Vadlejch s Tomášem Staňkem, výborně skákal o tyči Michal Balner, mladý závodník Víťa Müller předvedl kvalitní výkon na překážkách, vytáhli se stovkaři, také štafety běžely velice kvalitně a pochopitelně v dálce zazářil Radek Juška.

Letos zde byla spousta osobáků, překonané rekordy mítinku, ale také nominační výkony před evropským šampionátem.
Samozřejmě. Nicméně tady to trochu zlehčím. Kvalita výkonu není o tom, že člověk překoná limit na nějakou reprezentační akci. To je takzvané účastnické minimum, díky kterému český atletický svaz přihlásí onoho sportovce na závod. Ale spíš bych se orientoval na to, o jak kvalitní výkony opravdu šlo. Mladí tu vystrkovali růžky velice zajímavě a bude důležité, aby to předvedli hlavně na samotných šampionátech. Na ty se budu těšit víc.

Česká republika se může každoročně pyšnit Zlatou tretrou, ale i turnovský mítink se ukazuje ve velmi dobrém světle. Kam byste Memoriál Ludvíka Daňka zařadil vy?
Tenhle memoriál je tradičním závodem, což dokazuje, že šlo již o osmnáctý ročník. Má vysokou kvalitu a vůbec ten letošní byl specifický. Loni jsme zde takovou atletiku bohužel neviděli. Jak už jsem říkal, velkou výhodou byl ten zvolený termín. Zlatá tretra je samozřejmě takzvaně jiný level, uvidíme, co za pár dní přinese Memoriál Josefa Odložila, ale v té „zlaté trojce" to nyní vypadá na Turnov.

Vizitka (vzpomínka)
Tomáš Dvořák je bývalý český atlet, trojnásobný mistr světa a výkonem 8994 bodů i bývalý světový rekordman v desetiboji.
V roce 1999 se stal vítězem ankety Atlet Evropy. Z letních olympijských her 1996 přivezl bronzovou medaili, je také halovým mistrem Evropy. Momentálně působí jako šéftrenér české reprezentace.

Místní atletika má k dispozici krásný areál se skvělým zázemím, ale jak jste sám poznal, i nadějné sportovce. Souhlasíte, že zdejší oddíl je na české atletické mapě hodně vidět?
Máte pravdu, je vidět. Atletika tu má tradici, k čemuž i ten areál napomáhá. Lze si jen přát, aby tomu tak bylo i dál, o což by ale mělo být postaráno. Viděl jsem, jak mladí běželi štafetu, takže jen tak dál.

Jak by se vám líbilo, kdyby na podobných mítincích dostával příležitost i víceboj? Nemyslím přímo desetiboj.
(úsměv) No, desetiboj by se na takové akci opravdu protáhl. Samozřejmě je to na pořadatelích, zda by se odvážili pořádat i víceboj. Ožehavé tu bývají volné termíny závodníků. Ale viděli jsme, že Adam Sebastian Helcelet zde skákal dálku, skákal tyčku, stejně tak Marek Lukáš. Jaromír Mazgal vrh koulí i disk. Vícebojařky měly jít dvojboj dálku a překážky, nakonec Katka Cachová dálku vzdala. Ale otázka dobrá, proč to někdy nezkusit.

Vy působíte v roli šéftrenéra české reprezentace a stále se držíte „ve formě". Jak na to?
Jelikož momentálně aktivně nikoho netrénuji, a netrénuji ani sám sebe, musím se prostě a jenom víc hlídat (smích).