Triatlonista Václav Glaser, který závodí za CTC Fort Ústí nad Orlicí, prožívá v současné době šťastné období. Na Mistrovství Evropy veteránů získal v tomto roce bronzovou medaili, na republikovém mistrovství k bronzu v duatlonu přidal stříbro ve sprinttriatlonu. Jeho výkony byly oceněny v anketě „O nejlepšího sportovce okresu Ústí nad Orlicí“ a navíc ho za jeho snažení uctilo i město Česká Třebová, když oceňovalo nejlepší sportovce města.


Vyhrál jste anketu o nejlepšího sportovce okresu, nyní jste byl oceněn jako úspěšný sportovec České Třebové. Asi prožíváte šťastné dny…
Ano, velice si obou ocenění vážím. Několikrát jsem už v nominaci na Sportovce okresu už byl, avšak nikdy se mi nepovedlo zvítězit. S minulým rokem jsem skutečně spokojen, dařilo se mi.

Jak často musíte trénovat?
Trénink je náročný. Musím pilovat tři disciplíny, takže je to složité. Většinou trénuji šestkrát v týdnu ráno a večer.

Zbývá vám na konci roku ještě vůbec nějaká dovolená, nebo ji celou věnujete sportu?
Snažím se dovolenou kvůli závodům moc nevybírat. Je přeci jenom lepší ji trávit s rodinou. Jenom jednou za čas si třeba prodloužím víkend, když je nějaký závod, jinak dovolenou na sport neplýtvám.

Čeho byste chtěl dosáhnout v dalším roce, máte nějaké plány?
Jsem na rozpacích. Rozhoduji se, jestli se mám snažit využít mého úspěchu v anketě o sportovce okresu, sehnat si sponzory a vyrazit na Mistrovství Evropy, které se bude konat v Lisabonu. Druhou možností je, že pojmu tyto dva roky „lehčeji“ a budu se připravovat až na světový šampionát.

Je triatlon po finanční stránce náročný?
Co se týče cestování po republice, tak to máme vykryté díky našemu klubu. Od stáje dostáváme i vybavení, takže v tomto ohledu je to dobré. Pokud ale chcete jít závodit ven, tak je to už horší. Musí se chodit po sponzorech a nějaké peníze si sehnat.

Je vám osmatřicet let, vybaví se vám kromě úspěchu i něco, co vám sport vzal?
Zdraví. Ráno vždycky trvá, než rozhýbu kolena a kotníky (smích).

A najdete i něco, čím vás triatlon, pokud vynecháme vítězství, obohatil?
Cestování. Podíval jsem se na místa, na která bych se normálně nedostal.

Bilancujete také někdy? Když se ohlédnete dozadu, neříkáte si, že jste mohl udělat něco jinak?
Stoprocentně. Triatlon není jenom o jedné disciplíně, takže vždycky je co pilovat. Vždycky se je z čeho poučovat.

Olympiáda nikdy nebyla vašim cílem?
Na tu nemám šanci. To bych musel objíždět závody jako profesionál a když se porovnám s tou absolutní špičkou, tak si myslím, že na to nemám ani fyziologicky. Jsem rád za to, co mám.