Jelo se poprvé na překrásné trati v obci Studené u Žamberka. Pořadatelům Nova Motocross Teamu Žamberk se ve spolupráci se sportovní organizací SK Studené podařilo připravit rychlou trať s délkou 1 okruhu 700 metrů.

Divácky atraktivní a přehledná trať byla výhodná hlavně pro diváky, kteří měli možnost zaparkovat nedaleko závodní tratě a využívat i bohaté občerstvení a další služby přímo ve sportovním areálu.

Už kvalifikační jízdy ukázaly, jak jsou na tom jednotlivé startující dvojice. Nejlépe si vedli loňští mistři Sládek s Čížkem, kteří vyhráli všechny své čtyři jízdy. Ale zvláště v poslední jízdě je pořádně prohnali Josef Mňuk s Langrem. Byla škoda, že pro obnovené zranění musel už z první jízdy odstoupit jeden z nejzkušenějších moto- skijöringových závodníků Pavel Kunc.

Finálový závod „B“ ovládl domácí jezdec Jindřich Lux, který letos jezdí s Lukášem Hovadem, loni tak úspěšným lyžařem. Na rozdíl od kvalifikací, kdy v každé jízdě upadli, ve finále „B“ předvedli bezchybný výkon a zajistili si tak postup do finále „A“.

Do finále „A“ dokázali ještě postoupit populární Jan Zářecký s Ivanem Morávkem na dvoudobé Hondě. Jan Zářecký je nejzkušenějším jezdcem z celého jezdeckého pole. Vždyť z dosud odjetých 89 mistrovských závodů od roku 1998 nechyběl na startu žádného z nich!

Ve finále „A“ potvrdili své výkony z kvalifikace loňští mistři Sládek s Čížkem. Podařil se jim perfektně start a pak už si po celý průběh finálové jízdy udržovali postavení na čele jezdeckého pole. Za nimi se dlouho drželi Hock s Bergerem a Roušavý s Marešem. Z hloubi deseti-členného jezdeckého pole se postupně propracovali až na místo na stupních vítězů klášterečtí bratři Šrolerové. Tím, že získali 17 bodů za 2. místo, se dostali na čelo historické tabulky MČR v motoskijöringu a předstihli tak o 11 bodů legendárního Bohouše Svatoše.

Velký závod zajeli Lukáš Mohaupt se sajdkárkrosovým spolujezdcem Václavem Hotovým. Hned po startu upadli a závod začínali z posledního místa. Ale nevzdali se, nenápadnou jízdou postupovali vpřed a výsledkem bylo konečné 3. místo. Dařilo se i Roušavému s Marešem i Zářeckému s Morávkem. Naopak jízda vůbec nevyšla Josefu Mňukovi s Langrem, kteří jezdili dobře v kvalifikaci.

Celkové výsledky závodu

1. Josef Sládek – Petr Čížek, Dukla Racing, Honda, 10:59,06, 2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec nad Orlicí, Yamaha, 11:02,47, 3. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Profi Auto, Honda, 11:12,84, 4. Michal Roušavý – Lukáš Mareš, Orion Team Litomyšl, Honda, 11:29,42, 5. Jan Zářecký – Ivan Morávek, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda, 11:38,79, 6. Roman Skalka – Petr Vykoukal, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda, 11:49,68

(vaš)