„Chceme naši sérii profilovat do horských půlmaratonů. Proto jsme mírně zkrátili zdejší třicítku, která už byla za krátký čas existence velmi oblíbená. Ale všechny nejlepší pasáže trati v národním parku zůstaly zachovány, nemusíte mít strach," vysvětluje Martin Dvořák, ředitel Kilpi Trail Running Cupu.

Namísto zhruba osmikilometrového stoupání traverzem po lesní cestě přes sjezdovku U Slona čeká běžce kratší, zato náročnější výšlap opačným směrem do B sjezdovky k chatě Slaměnce. Tudy se běžel před dvěma lety po sněhu první ročník Běhu do oblak.

Tam se napojí na původní trasu, vedoucí kosodřevinovými porosty a rašeliništi přes kořeny a skalky po hřebeni nabízející dechberoucí výhledy. Pod závěrečným stoupáním na vrchol Králického Sněžníku (1 424 m) ohne prudce dolů do údolí řeky Moravy. Tak aby se nahoře nerušila právě hnízdící linduška horská. Poté se ještě lehce zkrátí závěrečný seběh sjezdovkou.

Převýšení zůstává téměř tisíc metrů, podíváte se do výšky až nad 1 300 metrů ve třetím nejvyšším horstvu země. V akci budou tři občerstvovací stanice, přesto je povinností mít u sebe mobilní telefon pro případ potíží.

Poprvé je v nabídce také kratší pětka pro všechny. Ta vede právě po původní mapě ke Slonovi a zpět a zvládne ji opravdu každý.

Loňský vítěz trailu na Dolní Moravě Robert Krupička.Zdroj: Ladislav AdámekFavorité na startu

Z elitních běžců potvrdil účast Ondřej Fejfar, loňský účastník světové série skyrunnerů a vítěz posledního Trailu Praha. A protože se jedná o domácí terén Roberta Krupičky, krále nedávné kvalifikace vrchařů o mistrovství Evropy, dá se očekávat, že opět bude chtít ukázat, kdo je (nejen) ve zdejších horách pánem. A vezme s sebou od sousední Bukové hory partičku zdejších skvělých běžců i lyžařů. Pravidleně jezdí i zdatní horští běžci z Polska, nebo Ukrajiny. Každopádně vítěz stanoví nový traťový rekord.

„Prudký výběh na začátek určitě změní charakter závodu. Běží se hodně vysoko, ale kyslíku tam zbývá ještě dost. Po těžkém seběhu od Vilemínky čeká hodně dlouhá rovina podél řeky. Můžeš běžet na čas, ale nesmíš se zrušit, i když to teď bude o něco kratší. Poslední kopec do sjezdovky ještě pěkně zabolí, nohy budou i teď slušně zrajbované," uvažuje ústecký Krupička.

Účastníky čeká tradičně bohatý závodnický servis včetně medailí, fotografií, certifikátů, výsledků v sms, jídla a pití v cíli a sprchy v luxusním hotelu Vista. Partneři seriálu chystají taktéž zajímavou produkci.

Vyhlašují se věkové kategorie a pak také soutěž dvojic pro muže, ženy i mixy – každý musí samozřejmě zvládnout komplet 21 km. „Jsme dostupní pro každého, zážitkový, ale pořád sportovní závod, který představuje výzvu," doplňuje Martin Dvořák.

Závod startuje v sobotu 10. června v 11 hodin pro obě trasy.   (noh)