„Od mala ale žiji v České republice, kam se za námi přestěhovala i babička,“ dodává. „V Řecku se nelyžuje vůbec. Tam se dělá spíše atletika. Tady na olympiádě byla na lyžích i moje starší sestra, která už ale nezávodí, protože měla docela vážné zranění kolena.“

K lyžování obě sestry přivedla maminka. Mladší z nich se však našla také v letních sportech. Na letní verzi olympiády závodila v cyklistice. Ve všech disciplínách se pohybovala kolem dvacátého místa a největší úspěch zaznamenala v závodě, na který se specializuje, MTB Crosscountry. Při něm obsadila dvanáctou pozici. „Kromě cyklistiky jsem ještě do ledna dělala gymnastiku. Musela jsem ale skončit, protože jsem moc vysoká. Tak teď ještě začínám právě s atletikou,“ představuje Niki Joannidu svá oblíbená odvětví.

Na zimní olympiádě je letos poprvé a doprovází ji také její kamarádka a týmová kolegyně Hana Milatová. „Já mám stejné disciplíny jako Niki. Tady lyže a na letní kolo. Na závodech v cyklistice jsem v naší disciplíně bohužel spadla, tak jsem se neumístila vůbec,“ vzpomíná Milatová, která si však v úterním závodě splnila cíl zaútočit na první trojku. Ze závodu brala bronzovou medaili, jako dodatečný dárek k nedávným 14. narozeninám. Za ní se umístila další moravskoslezská závodnice Tereza Krajsová a Niki Joannidu skončila šestá.

Obě kamarádky, které se znají už od narození, si olympijskou atmosféru naplno užívají. „Nervózní nejsme vůbec a bavíme se tady i s ostatními závodníky z jiných krajů. Někteří jsou hodně v pohodě a jiní se zase tak soustředí na výkon, že se s námi už den před závodem nebaví vůbec,“ říká Hana Milatová. Volný čas pak nejvíc tráví spolu, a to nejen na olympiádě. „My se kamarádíme hrozně dlouho. Nejvíce jsme se spřátelily, když jsem měla škaredý úraz na lyžích a Niki se o mě celý týden starala,“ těšilo Milatovou.

Martina Kotulová (členka programu Mladí novináři na ODM 2018)