Přece jen najet na neznámém motocyklu pouhých 130 km na motokárové trati a odjet na závody není úplně běžné. Martin je ovšem výjimečný talent a po několika kolech se s motocyklem skamarádil tak, že se tým porovnání se zkušenějšími jezdci nebál.
Handicapem mu bylo při jeho váze 38 kg závaží na motocyklu, které mělo 12 kg. Navíc se ještě muselo nalít více benzínu do nádrže, aby byl splněn minimální limit. Motocykl měl tak těžko představitelných 101 kg. V pátečních volných trénincích Gbelec pravidelně srážel čas výrazně dolů a již od začátku patřil mezi nejrychlejší jezdce. V sobotní kvalifikaci si zajel své maximum, porazil i Itala Gnaniho a zaslouženě si hned v prvním startu vybojoval překvapivé pole position.
V úvodu závodu se sice propadl na třetí místo, ale již první zatáčkou projížděl první. Dvě kola se ho drželi Gabriele Gnani a Romana Tomášková, ale brzy se od soupeřů odpoutal a dojel si s náskokem čtyř vteřin pro vítězství.
Původně měl mladý závodník následně startovat v neděli na závodě ve Vysokém Mýtě, kde by bojoval o tři tituly v kategorii Mini GP, nakonec se ale rozhodl na Slovakiaringu zůstat a udělal dobře.
V neděli se Martinovi opět podařilo získat v kvalifikaci první místo na startu. Po rozsvícení zelených světel odjel sice až šestý, prvním kolem již projížděl první a byl se ho schopen držet čtyři kola pouze Gnani, který později ze závodu pro poruchu odstoupil. Gbelec zvítězil s náskokem 25 vteřin před Romanou Tomáškovou a připsal si druhé suverénní vítězství. Ve svých třinácti letech, které oslavil teprve 26. srpna, se stal nejmladším vítězem šampionátu Alpe Adria Cup a s největší pravděpodobností mu tento primát již nikdy nikdo nevezme. Díky těmto dvěma vítězstvím obsadil vzhledem k malé konkurenci celkové třetí místo v českém mistrovství.

Miroslav Felgr, majitel týmu: „Martin mě tento víkend vyrazil dech. Po závodech jezdím téměř padesát let, ale takto raketový nástup jsem opravdu nečekal. Poprvé na velké trati, poprvé si okusil rychlost 220 km. Celý víkend probíhal bez problémů a jediného pádu. Martin ukázal velký progres a dokázal, že je dalším velkým talentem české silnice. V příštím týdnu se rozhodneme, jestli se zúčastníme některého ze závodů IDM, nebo jestli byl tento úspěšný víkend pro tuto sezonu závodem posledním. Děkuji celému týmu a partnerům za letošní sezonu, ve které se nám podařilo získat pět vítězství. Tento rok hodnotím jako úspěšný i přesto, že nemáme kvůli změnám na postu jezdce žádný celkový výsledek".

Martin Gbelec na tratiMartin Gbelec: „Celý víkend byl prostě úžasný. Počínaje tím, že jsem vůbec dostal důvěru a šanci jet na motocyklu úrovně MS Moto 3. Celá práce týmu probíhala ve skvělé atmosféře, a já se snažil o zlepšení při každém vyjetí, což se mně dařilo. Skvělé bylo taky, že motocykl byl vybaven kompletní telemetrií, jejíž výsledky jsme s Markem Morávkem pořád analyzovali a já dostával na každý trénink nový úkol v čem se zlepšit. Časy se neustále zlepšovaly, ale situaci jsem měl zcela pod kontrolou a nepouštěl jsem se do žádných velkých dobrodružství, ke kterým mi schází více jistoty v podobě dalších najetých kilometrů. Na sobotní ani nedělní závod jsme už nevymýšleli nic nového, jenom zhruba strategii, jak by to mělo probíhat. Jsem moc rád, že jsem svými výkony udělal celému týmu FGR radost a ty dvě vítězství už byly jen šlehačkou na dortu." (fgr)