Svěřenec trenéra Jakuba Uhra potvrdil životní formu již na Akademickém mistrovství ČR na Strahově, kde si vylepšil osobní maximum z loňského roku o osm setin na 6.67 sekundy.

Bezprostředně po závodě se nechal slyšet, že by rád zaútočil na limit pro start na HMS a dokázal, že nemluvil do větru. Na Olymp cupu ve Stromovce nejprve svůj osobák vyrovnal a ve svém druhém běhu prolétl šedesátimetrovou rovinku za neskutečných 6.61 sekundy, čímž si vylepšil kariérní maximum o dalších šest setin a navíc se kvalifikoval na březnový halový vrchol.

„Při prvním letošním startu jsem cítil, že start nebyl takový, jaký bych si představoval, a i tak z toho byl nový osobní rekord. Věděl jsem, že budu mít šanci zaběhnout limit, pokud vylepším právě start a naštěstí se to povedlo. Dalo by se říct, že byl perfektní. Do zbytku trati jsem pak dal všechno a teď jsem opravdu šťastný, že se mi povedl takový čas. To je opravdu pecka,“ neskrýval nadšení sprinter, který ještě před pár lety hrál fotbal v Ústí.

Výkon ho řadí na třetí místo českých historických tabulek po bok Jiřího Hudce. Rychlejší byli již pouze Ivo Krsek (6.59) a národní rekordman František Ptáčník (6.58). „V prvním běhu Dominikovi nevyšel ideálně start a tak závěr trochu vypustil. V tom druhém to trefil výborně a již na třicítce jsem věděl, že to bude lepší, ale takový čas jsem nečekal,“ neskrýval mírné překvapení Záleského trenér Jakub Uher.

Fotbal i koryto

Rodák z Ústí nad Orlicí začínal přitom se sportem začínal jako fotbalista a dotáhl to až do dorostenecké ligy. V roce 2013 ho ovšem učarovala královna sportu. První atletické krůčky absolvoval pod vedením trenéra a sprintera Pavla Hykla. Následně se na rok přesunul do Olomouce, kde si ho pod svá křídla vzal trenér Zdeněk Rakowski. V závěru sezóny 2016 o sobě dal poprvé výrazněji vědět, když zaběhl ve finále MČR družstev na domácí půdě v Ústí nad Orlicí čas 10.60 na stovce.

Atletický rok 2017 zahájil na výbornou, když si na halovém mistrovství republiky vylepšil na šedesátce osobní rekord na 6.75 a vybojoval bronzovou medaili. Krátce poté následoval přechod do Prahy, kde se začal připravovat ve skupině Jakuba Uhra. Ve stoupajícím trendu své výkonnosti pokračoval i pod otevřeným nebem. Hned v úvodu letní sezóny si výrazně vylepšil „osobák“ na stovce na 10.36 a nominoval se na mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti. Na jeho první velké akci se rozhodně neztratil. Opět si posunul hranici „osobáku“ až na 10.31 a jen o jediné místo se mu nepodařilo postoupit do finále. Bral tak devátou příčku.

Záleský navíc úspěšně kombinuje atletiku s jízdou na bobech. Zúčastnil se již dvou kol Světového poháru a závodil i na mistrovství světa juniorů. Figuruje také v širší nominaci na nadcházející olympijské hry v Pchjongčchangu.   (jel)