Chvíle čekání a jméno vítěze bylo na světě. Kanoista DANIEL SUCHÁNEK z Vysokého Mýta byl připravený celý večer, sedl si do první řady. Měl tušení. „Maličko jsem s tím počítal," přiznal dvaadvacetiletý mistr světa v dlouhém sjezdu. „Jakmile bylo vysloveno moje jméno, kamínek ze srdce mi spadl," dodal vítěz 47. ročníku ankety.

Registroval jste, jací sportovci se dostali do závěrečné nominace?
Nenechal jsem si to ujít. Samozřejmě sledoval konkurenci. Byli tam hlavně moji parťáci z oddílu, neboť v poslední době máme úspěchy. A ostatní sportovci jsou vlastně supertřída, to nejlepší co tady na okrese máme.

Věřil jste, že byste mohl vyhrát?
Doufal jsem v to. V předchozím roce jsme měli slabší výsledky a stačilo to na druhé místo. Tenhle rok jsem se stal mistrem světa v kategorii do 23 let. Takže mohu říci, že mě mohl překonat vlastně jen titul mistra světa u někoho dalšího mezi dospělými. Nikdo jiný tady nebyl, tudíž jsem docela věřil.

Nevypadáte moc překvapeně?
(Směje se). Maličko jsem s tím počítal, ale překvapení je tam vždy. Jakmile bylo vysloveno moje jméno, kamínek ze srdce mi spadl.

Zasloužíte si to. V uplynulém roce jste měl výborné výsledky. Je nějaký, který upřednostňujete nad ostatní?
Bude to jednoznačně titul mistra světa, i když to bylo v týmovém závodě. Celý ten šampionát pro mě vyzněl velmi slušně. Sice hodně čtvrtých míst, tudíž si mohu říkat bramborový král. Ale ten titul je to největší, čeho jsem v mé dosavadní kariéře dosáhl.

Váš parťák z lodi Jan Jílek skončil v anketě čtvrtý. Neproběhlo mezi vámi popichování?
Takhle to vlastně i začalo, že jsme začali jezdit sami. Protože vždy jsme jezdili pouze společně. Pak nám řekli, že máme trénovat sami, že je to pro nás lepší. Tím to všechno začalo. Přišly závody, popichování a pošťuchování tam bylo.

Nějaká sázka nevzešla?
Sázka ani ne. Spíše jen srandičky (usmívá se).

Domů si odvážíte krásný broušený pohár. Kde bude mít místo?
Já myslím, že to bude pěkný lapač prachu někde na polici nebo na stole (směje se).

Miska na něco tekutého je ale celkem velká. To bude chtít využít a něco do ní nalít …
Dáme si džus pro sportovce (směje se).

Co si pod tím mám představit?
Pomerančový džus (směje se).

Kam řadíte ve sbírce úspěchů právě první místo v této anketě?
Abych řekl pravdu, moc jsem se těšil, že bych tuto anketu mohl jednou vyhrát, když se budu hodně snažit. Toto vítězství mi ještě chybělo. Vyhrál jsem anketu v našem městě a chtěl jsem uspět i v okrese. To se povedlo. Řadím to k těm spíše společenským, protože k těm sportovním se to úplně nedá přirovnávat, protože k tomu se upínám celý svůj život a celou kariéru.

Mimo jiné to znamená, že na přes rok budete vítězství obhajovat?
Obhajoba bude hodně těžká. Pro mě obzvlášť. Na konci loňské sezony jsem se zranil, tudíž jsem měl tréninkový výpadek takřka půl roku. Výsledky ze sezony bude složité obhájit, nicméně věřím, že se mi to podaří, že nějaké síly ve mně stále jsou.

Jaké sportovní cíle si dáváte do roku 2016?
Chtěli bychom se účastnit mistrovství světa dospělých v Bosně a Hercegovině. Na této trati se jelo vloni mistrovství Evropy. Osahali jsme si ji, líbila se mi, oběma nám s Honzou seděla. Zajeli jsme si tam nejlepší výsledek osmé místo v individuálním závodě. K tomu budeme upínat veškerou snahu.

Berete to tedy jako jeden z vrcholů?
Přesně tak, je to ten hlavní cíl.