Největší běžecká akce, která se konala na území našeho okresu, je minulostí. Desátou Cenu firmy Iscarex na Dolní Moravě vyhráli v sobotu favorité.
Mužům na obtížné třináctikilometrové trati, která končila na vrcholku Králického Sněžníku, kraloval reprezentant v klasickém lyžování Jiří Magál, ženy opanovala Anna Pichrtová. Oba jsou držiteli traťových rekordů, které ale v ohrožení nebyly.

Magál hned od začátku nenechal nikoho na pochybách, že si přijel pro vítězství. „Vyhrál způsobem start cíl,“ glosoval jeho počínání na trati jednatel pořádajícího Iscarexu Jan Šimůnek. Druhého Petra Losmana pokořil Magál téměř o půl minuty. „Losman se snažil Magála prohnat, ale příliš ho neohrozil,“ dodal Šimůnek. Za nimi byla ještě více než dvouminutová mezera.
Ještě s větším přehledem zvítězila mezi ženami Anna Pichrtová z Ostravy. Věkem sice spadá do kategorie veteránek, ale přesto druhé nejrychlejší ženě Michaele Mertové „nadělila“ čtyři minuty.

Nejlepšího výsledku z našich okresních závodníků dosáhl Aleš Stránský z Iscarexu Česká Třebová, který v kategorii mužů 40 – 49 let doběhl na třetím místě. „Porazil Kynčla, kterého neporáží zase tak často,“ vyzdvihl jeho výkon Jan Šimůnek, který chválil všechny běžce Iscarexu: „Jako stáj jsme běželi dobře. Že jsme žádnou kategorii nevyhráli, je způsobeno tím, že se do Dolní Moravy sjela naše špička.“
Organizátory z Iscarexu letos i kvůli tomu, že na stejné trati vloni pořádali MS veteránu, nic nezaskočilo. „Bylo to o něco snazší. Minulý rok bylo jeden den mistrovství, druhý den Králičák,“ říká Jan Šimůnek.

A že zmínka o zkušených organizátorech není nošením dříví do lesa, dosvědčí pohled na stránky závodu. „Byl to úžasný sobotní den tam na začátku Moravy, děkuji pořadatelům,“ píše jeden ze zúčastněných. A podobných reakcí je mnohem víc.
„U takových závodů většinou lidé nenapíší, že se jim to líbí. Když to přeženu, tak si závodníci budou stěžovat na to, že k jídlu byly těstoviny a oni zrovna těstoviny nejedí. Je to moc pěkné, chvála vždycky potěší,“ měl radost Šimůnek.
Závodníci si také pochvalovali jeden detail v občerstvovací stanici.

Vedle pití tam nešli i melouny. „Děláme to už pět let a osvědčily se nám. Je v tom hodně vody, jsou chutné, každý si vezme, kolik chce a už to kopírují i ostatní závody,“ pochlubil se Šimůnek.
Nejprestižnější akci sezony má tak Iscarex za sebou. Na co upne svoje síly nyní?
Příští sobotu bude vrcholit Pekelný kilometr, který se koná v České Třebové na sjezdovce Peklák.
Nad jedenáctým ročníkem „Králičáku“ visel chvilku otazník, ale podle slov šéfa Iscarexu Šimůnka se mohou závodníci nejspíš těšit i na další ročník. „Nevím, v jakém rozsahu se akce bude konat, ale asi se Cena firmy Iscarex poběží v Dolní Moravě i za rok.“

Výsledky

Muži (20 – 39 let), 13 km: 1. Jiří Magál (Dukla Liberec) 57:06, 2. Petr Losman (KER Team) 57:33, 3. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové nad Labem) 1:00:12, 4. Mojmír Novotný (Fenix Ski Team Jeseník) 1:01:13, 5. Michal Horáček (ISCAREX Česká Třebová) 1:01:38.
Muži (40 – 49 let): 1. Radomír Soukup (AC Tábor) 1:01:51, 2. Josef Poduška (MK Kladno) 1:03:30, 3. Aleš Stránský (ISCAREX Česká Třebová) 1:03:53.
Muži (50 – 59 let): 1. Miloš Smrčka (BK Říčany) 1:04:30, 2. František Kolínek (AK Perná) 1:06:59, 3. Luboš Filip (AC Choceň) 1:08:46.

Ženy (20 – 34 let), 13 km: 1. Michaela Mertová (Atletika Albrechtice) 1:08:58, 2. Marta Fenclová (AC Pardubice) 1:12:13, 3. Renata Hájková (Maratonstav Úpice) 1:14:48.
Ženy (35 – 44 let): 1. Anna Pichrtová (X-AIR Ostrava) 1:04:46, 2. Irena Šádková (X-AIR Ostrava) 1:09:46, 3. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí) 1:10:12.
Ženy (45 – 54 let): 1. Karla Mališová (Zentiva Praha) 1:25:37, 2. Dagmar Kubrová (Hvězda Pardubice) 1:27:29, 3. Květa Valentová (AVC Praha) 1:28:55).