Jeleni zajížděli na horkou půdu do plzeňské kryté haly a na hřiště předposledního Rakovníku. Tým chtěl urvat co nejvíce bodů, jež by je mohly vystřelit ze sedmé pozice do elitní čtyřky. Letohradští hokejbalisté po vysokém vítězství v Plzni a „upachtěném“ skalpu Rakovníka po nájezdech slavili zisk pěti bodů. Před posledním duelem základní části extraligy proti Ústí se nachází na skvělém 3. místě.

Proti Plzni začali nesmírně aktivně, dobrým pohybem a bojovností si vysloužili početní převahu, kterou brzy proměnil Král. Soupeř sice vyrovnal, ale další proměněná přesilovka z hole Košťála znamenala vedení 2:1 po úvodní patnáctiminutovce. „Zápas se nám povedl. Myslím, že jsme předvedli náš nejlepší výkon v jarní části. Prosadily se obě přesilovkové formace, což je dobře,“ praví s radostí v hlase kapitán Letohradu David Halbrštát.

Letohradským hokejbalistům se přesilovky nikdy moc nedařily, proti Plzni ale byly proměněny celkem tři. „V Plzni se přesilové hry hrají dobře, míček lítá rychle, je tam prostor. Naše proměňování určitě nepramení z tréninků, protože tam se na přesilovky ještě nedostalo,“ říká upřímně Halbrštát. „Naše formace má nějaké varianty, které během zápasů pilujeme. Uvidíme, jak se nám bude dařit dál,“ nechává další pokračování ve hvězdách.

Svěřenci koučů Frimla a Červinky se ve druhé periodě po brankách Krále a Halbrštáta dostali dokonce do tříbrankového vedení. Plzeň zareagovala tak, že si vzala oddechový čas, značně přidala do pedálů a celkem brzy snížila na 2:4. „Nikdo nemohl čekat, že budeme Plzeň přehrávat pětačtyřicet minut. Po timeoutu se soupeř zvedl, zlepšil pohyb a přehrával nás,“ nezastírá Halbrštát. „Naštěstí se nám podařilo nepouštět ho do velkých šancí. Když Plzeň snížila na 2:4 a měla největší tlak, jeden z domácích fauloval a my se dostali zpátky do hry,“ popisuje těžké chvíle pro Letohrad jeho kapitán.

Poctivý výkon východočeské družiny, která svůj náskok ještě navýšila o další dva góly, vyvrcholil. Hattrick si připsal Zdeněk Král a v přesilové hře se prosadil po krásné kombinaci s Krejsou nestárnoucí matador Věchet. „Myslím, že jsme byli klidnější. Šli jsme do třetí třetiny s dvoubrankovým vedením a skvěle jsme bránili střední pásmo. V polovině poslední části jsme navíc vstřelili další branku a ta definitivně rozhodla o naší výhře,“ těší letohradského kapitána.

Plzeň - Letohrad 2:6

Fakta – branky: 13. Pejchar (Gřonka, Valenta), 26. Pauer (V. Polívka) – 6. Král (Halbrštát, Vychytil), 15. Košťál (Věchet), 21. Král (Halbrštát), 23. Halbrštát (Lux), 40. Věchet (Krejsa, Lajčiak), 44. Král (Lajčiak). Rozhodčí: Šulo, Danylec. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:3. Oslabení: 0:0. Diváci: 65. Třetiny: 1:2, 1:2, 0:2.
HBC Plzeň: Návara (od 16. Kráčina) – Kavalír, Kastner, Vodrážka, Pokorný, Holý, Vágner, Šmucer – Gřonka, Pejchar, Valenta, Kunzmann, Švarc, Malý, E. Polívka, Benedikt, Pauer, Krch, Forejt, V. Polívka.
SK Hokejbal Letohrad: Šimara (Šupík) – Vychytil, Hejtmánek, Krejsa, Lajčiak, Teplý, Adamec – Anýž, Cvejn, Věchet, Faltus, Halbrštát, Král, O. Lux, J. Lux, Košťál.

Jako den a noc

Podobným stylem jako proti Plzni začal Letohrad i duel v Rakovníku. Znovu se prosadil v přesilovce Král, jehož služby si Letohrad musí hodně pochvalovat. Záhy ale převzal aktivitu desetičlenný Rakovník a letohradští hráči nevěděli, kde jim hlavy stojí. „Přestali jsme absolutně hrát. Neběhali jsme, pořádně jsme si nepřihráli. Soupeř byl všude dřív, vyhrával víc osobních soubojů, měl prostě větší chuť do hry,“ nezastírá útočník druhé formace Jakub Cvejn. „Nám se navíc nic nedařilo, vytvářeli jsme si gólové šance, ale míček buďto skončil v rohu nebo ve výstroji gólmana z Rakovníku,“ poukazuje na další důležitý fakt letohradského trápení.

Po druhé třetině se Rakovník dostal do vedení. Hosté stáhli hru na dvě pětky. Důvěru dostal i Cvejn a odvděčil se gólem na 2:2. „Pokud tento článek bude číst někdo, kdo s námi v Rakovníku byl a viděl moji radost, tak vám určitě potvrdí, že moje radost byla velikánská,“ směje se útočník s číslem 15 na zádech. „Byl to důležitý gól a jsem za něj rád,“ praví s nadšením v hlase Cvejn. Zápas po infarktovém závěru, kdy Rakovník hrál dvě minuty přesilovku pět na tři nakonec dospěl do nájezdů, v nichž Šimara vynuloval všechny střelce a za Letohrad se jako jediný trefil po krásné kličce do bekhendu Ondřej Lux.

Spokojenost se dvěma body? „Nevím jak ostatní, ale já moc spokojený nejsem,“ je kritický po ztrátě jednoho bodu Cvejn. „Rakovník je tým, který bychom měli porážet za tři body. Na druhou stranu, když si vzpomenu na naši předvedenou hru, tak můžeme být rádi za ty dva body,“ praví ale záhy s úlevou.

„V Rakovníku došlo dle mého názoru k enormnímu podcenění. Domácí se na zápas sešli v deseti hráčích do pole a na našem týmu bylo znát až moc velké uvolnění a spokojenost z předešlého vítězství v Plzni. Za celý zápas jsme se nemohli dostat do tempa, Rakovník hrál perfektně do obrany, obětavě do útoku a většinu duelu nás přehrával, za což mu patří velká pochvala. Nám se naštěstí podařilo před koncem zápasu vyrovnat a dotáhnout duel do vítězství po nájezdech. Jsou to zlaté dva body, protože by se nikdo nemohl divit, kdyby Rakovník získal tříbodové vítězství. Tento zápas musíme rychle hodit za hlavu a vrátit se zpět k naší hře,“ komentoval duel asistent trenéra Letohradu Filip Červinka.

Na hráče čeká poslední dvacátý zápas v základní části a pokud chtějí jeleni získat místo v elitní čtyřce, jež zaručuje start play off na domácím hřišti, musí bezpodmínečně získat proti Ústí nad Labem tři body.   (fč)

Rakovník - Letohrad 2:3 po sam. náj.

Fakta – branky: 15. Schnaubelt (Gerlich), 28. O. Tvarůžek (M. Tvarůžek, Gerlich) – 2. Král (O. Lux, Košťál), 40. Cvejn (J. Hejtmánek), rozhodující nájezd O. Lux. Rozhodčí: Cícha, Gráca. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Oslabení: 0:0. Diváci: 43. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 – 0:1.
HBC Rakovník: Solar (Muškát) – Pospíšil, Cafourek, O. Tvarůžek, Martínek – M. Tvarůžek, Sýkora, Schnaubelt, Hildebrand, Schierl, Gerlich.
SK Hokejbal Letohrad: Šimara (Šupík) – Anýž, J. Hejtmánek, Krejsa, Lajčiak, Teplý, Adamec – D. Hejtmánek, Cvejn, Věchet, Faltus, Halbrštát, Král, O. Lux, J. Lux, Košťál.

Tabulka:
1. Kert Park 18 15 1 0 2 84:34 47
2. Kladno 18 11 1 1 5 78:38 36
3. Letohrad 19 8 3 1 7 46:37 31
4. Autosklo PCE 18 9 1 2 6 48:49 31
5. Ústí n. L. 18 7 4 0 7 53:53 29
6. Hr. Králové 18 7 3 1 7 55:54 28
7. Plzeň 18 7 1 5 5 46:49 28
8. Most 17 5 1 4 7 42:45 21
9. Sudoměřice 18 6 1 1 10 35:58 21
10. Rakovník 19 2 4 3 10 43:68 17
11. KOVO Praha 17 1 1 3 12 25:70 8