První prosincový víkend se uskuteční v Damníkově poslední závod letošní sezony Orlické běžecké ligy.
Pohár je určen především pro závodníky dětských a mládežnických kategorií a jsou do něho zařazeny závody v orlickoústeckém regionu. Letos jich bylo celkem 21 a pokrývají celou běžeckou sezonu. První závod se uskutečnil 13. března 2010 v Trusnově a posledním závodem bude právě běh z Damníkova do Anenské Studánky, v sobotu 4. prosince.

Bodovat bude jen mládež

V tomto závodě bude bodovat pouze dorost, pro mladší kategorie pohár skončil už 17. října závodem v Letohradě. Skoro všechny kategorie tak znají své vítěze, kteří se mohou těšit na krásné ceny. Ty obdrží na slavnostním vyhlášení 11. prosince od 13 hodin v Němčicích u Litomyšle. Děti si také budou moci ještě jednou v letošní sezoně zazávodit. Závod Okolo Zlatého pásku začíná v 10 hodin.

Orlická běžecká liga mládeže má již tradičně velmi vysokou úroveň. Děti a mládež soutěží v kategoriích definovaných pravidly atletiky podle jejich věku, od nejmenších předškoláků po dorost, celkem 5 věkových kategorií dívek a chlapců. Délky tratí jsou určovány pořadateli jednotlivých závodů a plně odpovídají výkonnostním předpokladům všech kategorií. Vysoká úroveň je zajištěna díky výborné organizaci všech závodů, velký dík patří jednotlivým pořadatelům, kteří „svým“ závodům věnují spoustu hodin práce a úsilí.

Akce by nemohla být zorganizována bez účasti sponzorů. Zpracování výsledků a statistik je zajištěno za podpory běžeckého klubu Iscarex.

Starovaly téměř čtyři tisíce běžců

Poháru se v letošní sezoně zúčastnilo celkem 650 závodníků, velká část se zúčastnila více jak dvanácti bodovaných závodů. Celkový počet startujících tak dosáhl téměř 4 000.

Je třeba ještě podotknout, že je to ojedinělá akce v rámci celé České republiky. Pohár je velmi kladně hodnocen všemi zúčastněnými – pořadateli, zástupci oddílů, trenéry závodníků, ale hlavně samotnými dětmi a jejich rodiči. Je krásné vidět, jak se děti na závody těší, jak si „hlídají“ své body a pořadí. Pohár tak přispívá k pozitivní motivaci odvést dobrou práci, dosáhnout co nejlepšího výkonu.

(mim)