Předseda organizačního výboru LUBOŠ BÄUCHEL s radostí zhodnotil závod, ve kterém uspěla reprezentace České republiky.

Jubilejní ročník Skiinterkriteria se z pohledu počasí a kvality trati velmi vydařil, máte jako předseda organizačního výboru stejný názor?

Počasí bylo naprosto vynikající, což je vždy polovina záruky toho, že může závod vyjít. Počasí a sněhové podmínky, které byly deset dní dopředu, a mrazu, který byl pro přípravu trati výborný byl kopec nadstandardně připravený. Nechci tím ale říci, že byl někdy připravený hůř. Podle hodnocení, nejen jezdců, to ale byla jedna z nejlépe připravených tratí za posledních padesát let.

Nepříjemností, která lyžování provází jsou úrazy. Obešlo se „Skičko“ bez vážnějšího zranění?

Nestal se naštěstí vůbec žádný závažný úraz, což je veliké plus, za které jsem opravdu moc rád.

Účast zemí byla velmi dobrá, jste spokojený?

Zúčastnilo se 186 závodníků ze 17 zemí. To je pro tento závod velmi dobrý počet. Počet lyžařů, který by přesáhl dvě stovky bychom asi zvládali trochu s obtížemi. Navíc pokud by se přidal ještě nějaký úraz nebo by se pokazilo počasí. Po této stránce to je tedy dobré.

Není trochu škoda, že se nepodařilo překonat rekord v počtu zúčastněných zemí?

Říkal jsem si, že když bude 50. ročník a snažili jsme se snažili zvětšit propagaci směrem do Evropy, tak by to mohlo přilákat řadu zemí a mohli bychom zlomit rekord z loňského roku, kdy se zúčastnilo 21 zemí. To se nám nepodařilo, takže jsem mírně zklamaný. Musím říci, že jsem čekal i více pozvaných hostů a zástupců institucí a sponzorů. Těch bylo asi o něco méně než v uplynulých letech, ale jinak si myslím, že jubilejní ročník můžeme pokládat za velmi úspěšný. To, co se nám nepodařilo, není vidět. My samozřejmě drobné chybičky vidíme a víme o nich.

Co vám na závodech udělalo největší radost?

Jsem strašně moc rád, že se českým reprezentantům podařilo zvítězit, protože bojovali s tak silným týmem, jako je Německo. Na třetím místě skončili reprezentanti Slovenska, kteří patří také k nejlepším týmům.

U cíle se pohybovala řada lidí, kteří se podíleli na organizaci závodů v minulosti. Koho jste pozvali?

Podařilo se nám pozvat i jubilanty, tedy lidi, kteří nám pomáhali v minulosti a mají na závodech v Říčkách mnoho zásluh. Myslím, že i tato návštěva byla, byť s drobnými chybičkami, velmi povedená. Řada lidí nebyla v Říčkách třeba dvacet let. Snažili jsme se vše zařídit v našich možnostech, které nejsou profesionální, a myslím, že se to vydařilo. Z toho mám velkou radost.

V dnešní době, kdy se hovoří o finanční krizi, bylo zřejmě těžké sehnat sponzory. Vám se to ale podařilo.

Za pomoc děkuji všem, kteří nám pomohli.

Očekávaná byla i návštěva prezidenta republiky Václava Klause, nakonec se ale na svahu neobjevil. Víte proč?

Doufal jsem v účast pana prezidenta, ale bohužel. Možná důvody současné politické situace, napětí v Evropě. A vedle toho jubilejní 50. ročník Skiinterkriteria je z hlediska důležitosti naprosto nesrovnatelný.