VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedláčková zaběhla v Pekingu světový rekord

Ústí n. O. - Atletka Jiskry Ustí nad Orlicí Miroslava Sedláčková zaznamenala velký úspěch na paralympiádě v Pekingu. Na trati 800 m doběhla stejně jako na 1 500 m pátá. Při tomto běhu ale zaběhla světový rekord – 4:53,78. Bohužel musí Sedláčková závodit ve spojené kategorii, kde ji porazily soupeřky s menším handicapem.

20.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Trenér Miroslavy Sedláčkové Václav Webr se s námi podělil o své dojmy, jak začali spolu plánovat cestu do Pekingu.
Na našich webových stránkách se můžete dočíst, jak Václav Webr hodnotí roky 2001 – 2003.


Rok 2004 pro nás začal změnou v zaměření v tréninku. Bylo nám totiž sděleno, že trať 1500 metrů v Athénách zřejmě nebude vypsána, a tak jsme se rozhodli zaměřit na rychlostní soutěže 100 a 200 metrů. Na těchto tratích se nám povedlo zaběhnout B limity a tím jsme nakonec pro Athény přihlásili 100, 200, 800 a 1500 metrů. Bohužel v průběhu sezóny se moje obavy ohledně kvality traséra naplnily. Výsledkem bylo to, že trasér měsíc před odletem onemocněl, a tím bylo po nadějích. My jsme sice okamžitě sehnali nového traséra, ale nakonec z administrativních důvodů Mirka do Athén neodjela. O tom, že měla pro tuto akci formu, svědčily časy, které v termínu LPH Athén zaběhla (800 metrů – 2:22,00 a 1500 metrů – 4:59,61). Po této sezoně již Mirka neprotestovala, že je nutné se poohlédnout po novém trasérovi, protože její výkonnost je s tím přímo úměrná.

V roce 2005 postihl Mirku vážný zdravotní problém. Při práci na zahradě si zarazila trn do prstu a způsobila si otravu krve. Byl to jeden z problémů, jak zajistit účast na ME, které se konalo ve finském Espoo. Druhý problém byl samozřejmě v zajištění kvalitního traséra. Pomocnou ruku nám podal Miroslav Wastl z Hvězdy Pardubice. Poskytl nám svého svěřence Pavla Dymáka, který nám svojí kvalitou plně vyhovoval, nicméně museli jsme čtyřikrát týdně absolvovat trasu Praha – Pardubice. Výsledek se nakonec dostavil a Mirka, byť ne zcela zdravá, dokázala v Espoo vybojovat dvě bronzové medaile v bězích na 800 a 1500 metrů. Přestože výsledek byl pro nás povzbudivý bylo nutné pro příští sezonu hledat traséra v Praze.

Rok 2006 byl pro nás rokem hledání. Podařilo se mi zajistit kvalitního traséra v osobě Stanislava Tábora, bývalého českého reprezentanta v běhu na 800 metrů s kvalitním osobním rekordem 1:48,32. Na druhou stranu byla Mirka při ME v Espoo překlasifikována z kategorie B2 (zbytky zraku) na kategorii B1 (zcela nevidomí) a toto pro nás znamenalo, že musíme při běhu používat neprůsvitné brýle.

Vrcholem sezony v roce 2006 mělo být MS v Assenu, kde se navíc získávala účastnická místa pro LPH v Pekingu. Náš svaz reagoval na Mirčinu změnu kategorie zcela nepochopitelně, byť v pravidlech stojí, že vyšší postižení může závodit s nižším, svaz Mirku na MS nenominoval. Zdůvodnil to tím, že v její kategorii nejsou běhy na 800 a 1500 metrů vypsány.

Rok 2007 měl rozhodnout o tom, jestli Mirka do Pekingu pojede, či ne. Cesta do Pekingu vedla pouze přes splnění A limitu, které pro nás na tratích 800 a 1500 metrů byly naprosto nereálné. Bylo nutné se zaměřit na splnění limitů na tratích 100 a 200 metrů. Přípravu však narušovalo zvýšené pracovní vytížení Standy. Trénink probíhal za zvláště obtížných podmínek. Standa chodil pozdě, nebo někdy nedorazil vůbec. Vrcholem sezony bylo MS zrakově postižených, které se konalo v brazilském Sao Paulu. Mirka na tomto mistrovství běžela 200, 400 a 800 metrů. Hned ve svém prvním startu v závodě na 800 metrů obsadila 2. místo a získala stříbrnou medaili. Po návratu jsme se shodli, že pokud chceme splnit A limity do Pekingu, musíme spolupracovat se sprinterem. Oslovil jsem talentovaného ústeckého sprintera Jana Sekota a absolvovali společně dva tréninky. Za závod pravdy jsem zvolil neděli 15. září v Nymburce. Měli jsme neskutečné štěstí na počasí a navíc Honza se ukázal jako neskutečně talentovaný trasér. Výsledkem bylo splnění A limitů na 100 i 200 metrů a cesta do Pekingu byla otevřená. Bohužel Honza na moji nabídku k další spolupráci nereagoval a nakonec se úplně z atletické dráhy vytratil.

Paralympijský rok jsme začali hledáním nového traséra. Nabídkou jsem oslovil Michala Procházku jinak půlkaře USK Praha, který svou kvalitou zaručoval, že by se výkonnost Mirky měla zvednout. Souhra traséra a běžkyně se dařila až obdivuhodně rychle. Jediným záporem, o kterém jsme věděli od počátku, byla nedostačující maximální rychlost. Bylo nám jasné, že na LPH v Pekingu budou hlavními tratěmi 800 a 1500 metrů a sprinty budou sloužit pouze jako rozcvičení. Mirka i Michal měli své povinnosti vůči mateřským oddílům, a tak prvním společným startem bylo mistrovství republiky, které bylo uspořádáno v Ústí nad Orlicí. Mirka v průběhu roku úspěšně závodila za družstvo žen Jiskry Ústí nad Orlicí v II. atletické lize, o čem svědčí ten fakt, že v konečném hodnocení bodování pro družstvo byla třetí nejvíce bodující závodnicí. Na 4. kole II. atletické ligy žen v Pardubicích, které bylo posledním přípravným závodem před odletem, naznačili Mirka s Michalem, že forma přichází v pravý čas. Tuto skutečnost potvrdili výsledky, kterých dosáhli na LPH v Pekingu. Dvě pátá místa v bězích na 800 a 1500 metrů jsou bezesporu naším společným největším úspěchem. Třešničkou na společném dortu je světový rekord kategorie B1 na 1500 metrů. Tady náš příběh končí, ale jak znám Mirku, tak brzy o sobě zase dá vědět. Její příběh je důkazem, že nikdy není pozdě, kdy začnete se sportem, hlavě vás to musí bavit.

Když jsem v roce 2001 poprvé potkal Miroslavu Sedláčkovou, věděl jsem o ní, že je velice dobrá lyžařka běžkyně, která se zúčastnila paralympiády v Naganu. Druhé naše setkání bylo na jaře v roce 2002, kdy se vrátila ze své druhé paralympiády v Salt Lake City, kde v běhu na 10 km volnou technikou obsadila 5. místo. Konstatovala, že vrcholný sport zrakově postižených pro ni skončil, protože začne pracovat, a tudíž nebude mít tolik času (Mirka v roce 2001 promovala na Právnické fakultě University Karlovy). Odvětil jsem jí, že to nemusí být pravda, protože se může věnovat atletice, která na rozdíl od běžeckého lyžování nezabere tolik času a není závislá na tak důležitém faktoru, jakým je sníh. Krátce na to dostala Miroslava Sedláčková svoji první možnost konfrontace se světovou špičkou na MS v Lille. Zde zvládla velice dobře rozběh, ale ve finále už nestačila a skončila na 5. místě. Po tomto mistrovství jsme se zase sešli, protože jsme spolu hráli kuželky za Slavii Praha. Mirka nemohla pochopit, proč ve finále již nemohla, když má tolik natrénováno z lyží. Vysvětlil jsem jí, že atletický trénink se od toho lyžařského značně liší, a proto objem na samotný výsledek nestačil. V druhé řadě jsou důležité zkušenosti, které získává na jednorázových závodech, a v neposlední řadě je to správný výběr traséra a samotné trasování, které má pro konečný výsledek mimořádný význam. A tady začala naše cesta do Pekingu.

Nejdůležitější při práci s nevidomou atletkou je sehnat nejvhodnějšího traséra, protože dobrý trasér je zárukou dobrého výsledku. Správná volba traséra byla na naší cestě alfou a omegou úspěchů a neúspěchů. Sebekriticky musím přiznat, že první trasér, kterého jsem Mirce zajistil, neměl zdaleka takovou kvalitu, aby byla schopna podávat ty nejlepší výkony. Ale na druhou stranu dlužno dodat, že nácvik běhu s trasérem byl pro Mirku nesmírně důležitý. V roce 2003 se společně zúčastnili ME v Assenu, kde obsadili dvakrát 4. místo v běhu na 5 km a 1500 m a 6. místo v běhu na 800 m. V závěru roku přišel první výrazný úspěch, když Mirka vyhrála premiérové ME v běhu na silnici. Přesto jsem v závěru roku chtěl ukončit spolupráci s trasérem s vidinou účasti na LPH v Athénách. Mirka mě přesvědčila, abych toto nedělal. Jak čas ukázal, byl to největší omyl v mé trenérské praxi.

Autor: Pavel Ryšavý

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hotel Lesanka, Pastviny č.p. 56, 564 01 Žamberk, Připravuje k použití kuchyňské vybavení, sestavuje a připravuje ingredience pro položky jídelního lístku, komunikuje s obsluhujícím personálem a příjímá objednávky, připravuje pokrmy k podávání, porcuje potraviny, klade pokrmy na talíře, asistuje při kontrole a příjmu zboží, úkoluje pomocné síly a pomocné kuchaře, uskladňuje zboží, dbá o čistotu svého pracoviště, udržuje kuchyni v hygienickém stavu., Praxe vítána., Bonusový systém ve formě čerpání slev na ubytování a jídlo v našich restauračních a hotelových zařízeních, pravidelná mzda, možnost ubytování., Kontakt: telefonicky po - pá 9 - 18 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Triload, plicní středisko bílovec s.r.o. - pracoviště hotel lesanka, pastviny, 564 01 Žamberk. Informace: Hana Zemanová, +420 606 610 503.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: zdravotní průkaz, vyučení v oboru výhodou, NABÍZÍME: možnost stravování, čtvrtletní, roční bonusy, prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - dolní sloupnice 191, 565 53 Sloupnice. Informace: Vlastimír Fikejz, +420 702 292 421.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Montážní dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: FOREZ s.r.o., Ostrov č.p. 2, 561 22 Ostrov, Náplň práce: odebírání, ukládání výlisků, Pozice je vhodná pro muže i ženy, Pružná pracovní doba, Požadujeme: , - manuální zručnost, - základní znalost na PC, - možnost pracovat o víkendech, Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Pss cz s.r.o. - pracoviště forez s.r.o., ostrov u lanškrouna, 561 22 Ostrov. Informace: Zdena Bandurčin, +420 730 514 464.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Provádění pravidelného úklidu, pomocných prací a údržbové činnosti ve vnitřních i venkovních prostorách hotelového komplexu Dolní Morava. , Možnost navázání dlouhodobé spolupráce. , Příjemné pracovní prostředí. , Možnost zajištění stravování a ubytování., Kontakt: telefonicky 8 - 17 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Workport services s.r.o. - pracoviště sněžník a.s., dolní morava, 561 69 Králíky. Informace: Vladyslava Doychak, +420 776 639 180.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2018 zastavil i ve Vysokém Mýtě.
19

Ve Vysokém Mýtě řekli drogám ne

Ondřej Herzán

Herzán: „Chci se fotbalem bavit a vyhrávat"

„Kino bude mít v Polabinách ještě romantičtější atmosféru“

Pardubice /ROZHOVOR/ - Pardubické letní kino Pernštejn se bude opět stěhovat. Nové sídlo nalezne na louce nedaleko Wonkova mostu. V pondělí to schválila rada města, což kvitují oba šéfové projektu, který v krajském městě funguje už od roku 2006, Jan Motyčka a Tomáš Drechsler.

Účty složeny, sezona končí

Pardubický kraj - Krajský přebor fotbalistů - hodnocení sezony 2017/18:

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

OBRAZEM: V Nekoři pasovali prvňáky

Nekoř /FOTO/ - V indiánskou vesnici se ve čtvrtek odpoledne proměnila zahrada nekořské školky. Uskutečnilo se tu totiž pasování předškoláků na prvňáky, ještě předtím si děti pro své rodiče a prarodiče připravily indiánský program. A nechyběli ani sladcí indiánci…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT