Celkem 323 startujících měly vytrvalostní závody a sprinty III. kola Českého poháru dorostu a dospělých v biatlonu, které poprvé v historii hostil letohradský areál v Šedivském lomu. Mezi účastníky tentokráte scházeli nejlepší dorostenci, dorostenky, junioři a juniorky. Šestnáct mladých reprezentantů se účastní mistrovství světa juniorů a dorostu ve slovenském Osrblie, další osmička dorostenců a dorostenek nominovaných na Evropský olympijský festival mládeže se připravovala ve slovinské Pokljuce.

Premiéru si v rámci III. kola neodbýval jen samotný Letohrad, ale také varianta zkráceného vytrvalostního závodu pro kategorie dospělých na českém území. Rozhodla o tom Jury na základě porady vedoucích výprav po oficiálním tréninku.
Verzi zkráceného vytrvalostního závodu schválil Kongres Mezinárodní biatlonové unie IBU v Poreči 2018. Závod je vhodný do areálů, které nedisponují dostatečnou kapacitou, například až 4 km dlouhým okruhem. A právě takový je případ Letohradu. Muži tak závodili na 15 km dlouhé trati, ženy čekalo 12,5 km, přičemž penalizace pro tyto kategorie činila 45 sekund na místo obvyklé jedné minuty za nesestřelený terč. I přes zkrácenou trať byly ale pro všechny sobotní vytrvalostní závody náročné. Závodilo se totiž za neustávajícího sněžení.

„Pro nás organizátory znamenalo sněžení hodně práce navíc. Na druhou stranu jsme ale za takový průběh zimy rádi,“ řekl ředitel závodů Martin Holec. V Letohradu si sportovci, trenéři a vlastně celé výpravy užívali kvalitního zázemí. Všem byly k dispozici mazací buňky, bufet s posezením, ale především velká vyhřívaná šatna i s občerstvením.

A jak se v Letohradu závodilo? Na dvojnásobné vítězství dosáhli Svatava Mikysková z Letohradu (kategorie mladších dorostenek W16), Bára Smetanová z SKP Kornspitz (juniorky), Luboš Schorný (M36), Pavla Schorná (ženy) oba ze Starého Města pod Landštejnem a Ivana Nováková z Ostravy (W41).

Domácí oddíl nasadil patnáctku biatlonistů a posbíral sedm kovů. Kromě dvojnásobné medailistky Mikyskové se na stupně vítězů vešli také Jan Semirád, který obsadil první a třetí místo, Michal Harcula s Nikitou Kubíčkovou brali jedno stříbro a Robert Valíček bronz. „Naši nejlepší nám scházeli, a přesto ostatní vybojovali sedm medailí. Z toho máme radost. Mladší dorost ukazuje, že funguje opravdu dobře. Přesto někteří neunesli atmosféru domácích tratí a přítomnosti rodičů, dalších příbuzných nebo kamarádů. Střelba tím trochu trpěla. Asi největším zklamáním jsou výsledky kategorie starších dorostenců M19 a M17,“ poznamenal k letohradské účasti vedoucí trenér dorostu Lukáš Dostál.

(tjh)