Poslední den mistrovství světa juniorů v travním lyžování, které se konalo v italském Welchenhofenu, si odbyla svoji premiéru nová disciplína v travním lyžování – superkombinace. Tato atraktivní podívaná nabídla divákům v jednom závodním dni napínavé boje v rychlostním superobřím slalomu a v jednokolovém slalomu.

Čeští reprezentanti měli již na svém kontě osm medailí a tak se pustili do závodu bez respektu a nervozity. Mezi juniorkami si výborně rozjela kombinační závod Petra Mlejnková (Lyžák junior Brno). Do odpoledního slalomu nastupovala z nadějné čtvrté pozice s minimální dvacetisetinovou ztrátou na medaili. Slalomovou část nové disciplíny zvládla bez chyby a zaslouženě vybojovala bronzovou medaili za třetí místo. Vítězkou se stala Švýcarka Nadja Vogel a stříbrnou medaili si odvezla italská závodnice Illaria Sommavilla.

V juniorech se v polovině závodu po superobřím slalomu na prvních dvou příčkách usadili favorizovaný Jan Gardavský (Star Suché Lazce), jen o šest setin zpět byl druhý Aleš Mlíčka (Ski klub Ústí nad Orlicí). Závod juniorů měl nakonec nervy drásající rozuzlení. Až z devátého místa po superobřím slalomu zaútočil na medaili Rakušan Jakob Rest. Jeho čas se dlouho držel na tabuli nejvýše a nezměnil to ani sobotní vítěz slalomu Švýcar Hueppi, který se na trať vydal jako třetí nejlepší z dopoledního startu. Nevyhnul se chybě v technické střední části a po pádu dojel na 19. místě.

Bohužel podobný osud potkal i Aleše Mlíčku, který také chyboval v prudké prostřední pasáži slalomu a propadl se ze stříbrné pozice až na 12. místo. Jan Gardavský startoval do slalomového kola s náskokem půl vteřiny a přes drobné zaváhání nakonec nadělil Restovi dalších 35 setin sekundy a mohl se radovat ze třetího titulu juniorského mistra světa. Bronz patřil domácímu reprezentantovi Italovi Danielu Dejori.

Našim juniorům se závod vydařil: do elitní juniorské desítky se probojovalo dalších pět českých travařů: Michael Waligora (Ski klub Opava), Lukáš Kolouch (Slovan Moravská Třebová), Jakub Nekvapil (Sokol Předklášteří), Lukáš Waligora (Ski klub Opava) a Michal Sklenář (Grasski Dlouhoňovice). Čeští junioři obstáli na letošním šampionátu na výbornou a podařilo se jim potvrdit roli favoritů. Domů tak odjeli s deseti medailemi. Tři zlaté vybojoval Jan Gardavský, dvě stříbra a jeden bronz přidal do sbírky Aleš Mlíčka, jeden titul juniorského vicemistra světa vybojoval Michael Waligora. Dvě bronzové medaile mezi juniorkami patří letos Petře Mlejnkové a účet český travních lyžařů uzavřel bronzem Václav Srb.

Výsledky – junioři: 1. Jan Gardavský (ČR) 52,05 vteřiny, 2. Jakob Rest (Rakousko) - 52,92 vteřiny, 3. Daniel Dejor (Itálie) 53,17 vteřiny, 4. Michael Waligora 53,22 vteřiny, 5. Lukáš Kolouch 53,49 vteřiny, 7. Jakub Nekvapil 53,74 vteřiny, 8. Lukáš Waligora, 55,09 vteřiny, 9. Michal Sklenář (všichni ČR) 55,87 vteřiny.

Juniorky: 1. Nadja Vogel (Švýcarsko) 55,46 vteřiny, 2. Illaria Sommavilla (Itálie), 55,99 vteřiny, 3. Petra Mlejnková (ČR) 57,11 vteřiny.