Desátého srpna vypukne v areálu českotřebovské Střední odborné školy a učiliště technických oborů na Skalce již 3. ročník mezinárodního šachového turnaje RC Sport Open. Hlavním pořadatelem týdenního klání je stejnojmenná společnost, která úzce spolupracuje s městem Česká Třebová a šachovým oddílem TJ Jiskra Ústí nad Orlicí. Generálnímu řediteli turnaje Janu Smolovi jsme položili několik otázek.

Začátek turnaje se kvapem blíží, jak probíhají přípravy a s jakými očekáváními jdete do třetího ročníku?

Přípravné práce vrcholí, myslím, že běží na profesionální úrovni. Hlavní organizátor, společnost RC Sport, má bohaté zkušenosti s pořádáním sportovních akcí. Pochopitelně je stále co zlepšovat, přejeme si vytvořit pro hráče optimální podmínky a udělat si v šachovém světě dobré jméno. Naším cílem je, aby se RC Sport Open zařadil mezi největší a nejvyhledávanější turnaje u nás.

Vysoký cenový fond přilákal řadu hráčů české špičky, ale také kvalitní hráče ze zahraničí. Koho mohou návštěvníci vidět přímo v akci za šachovnicí?

Máme radost, že se letošního ročníku zúčastní oba předchozí vítězové Petr Červený a Petr Hába. Oba změří síly s více jak třiceti nositeli titulu mezinárodního velmistra nebo mistra. Pozitivní je, že se do turnaje přihlásili také hráči z našeho kraje: z České Třebové, Ústí či z Pardubic. Mohou tak změřit své síly s profesionály. Také pro kvalitní šachovou mládež, kterou produkuje Pardubický kraj, je náš turnaj další šancí na výkonnostní vzestup.

Úvodní dva ročníky odehrálo necelých šest desítek šachistů, letos je přihlášeno už 149 jmen. Jste na takový počet hráčů připraveni?

Určitě. Českotřebovská střední škola a učiliště technických oborů na Skalce nabízí nejen sál s kapacitou přibližně 160 hráčů, ale také ubytování a stravování. Cenový fond je důležitý, ale účastníkům samozřejmě záleží také na prostředí, podmínkách ke hře, organizaci turnaje a možnostech dalšího vyžití.

K týdennímu klání nad čtyřiašedesáti poli patří neodmyslitelně doprovodný program. Na co se mohou aktéři RC Sport Openu těšit?

Například na turnaj v rapid šachu a další ve zrychleném bleskovém. Lákadlem bude bezesporu simultánka velmistra Sergeje Movsesjana, nedávného vítěze mistrovství Slovenska. V plánu je setkání s vedením města Česká Třebová a večer VIP.

Jako aktivní šachista máte určitě tip na celkového vítěze. Prozraďte nám jej.

Zásadně netipuji. Šachy jsou specifická hra, kde záleží na momentální fyzické kondici a především psychické pohodě hráče, stát se může cokoliv.

Jaké dáváte šance třeba lanškrounskému rodákovi a současné hvězdě extraligových Pardubic, mezinárodnímu mistru Janu Bernáškovi?

Honza patří určitě mezi favority. Ve druhém ročníku jej řada lidí tipovala na medaili, nakonec zklamal a skončil čtrnáctý. Rozhodují maličkosti, jako třeba bydlení v místě turnaje, nebo dojíždění, v Honzově případě do Lanškrouna.

Kdo z českotřebovských nebo ústeckých šachistů by podle vás mohl uspět a uhrát kvalitní výsledek?

Těžká otázka. Úspěch či neúspěch je nutné posuzovat s ohledem na vlastní výkonnost. V prvním ročníku překvapil třeba ústecký Pavel Kylar. Uhrál o 200 bodů vyšší ELO rating, než měl před turnajem. Přesto nebyl z našich nejlepší.