Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sabol: 'My Ukrajinci remízy neznájem!'

Vysoké Mýto /ROZHOVOR/ - Nejlepší šachista regionu byl v Pardubicích krůček od životního úspěchu. Chyběl půlbod.

12.8.2010
SDÍLEJ:

Marian SabolFoto: Jan Pokorný

Mamutí šachový festival Czech Open, který v Pardubicích znovu navštívily tisíce vyznavačů královské hry, je pro letošek minulostí. V dobrém na něj bude určitě vzpomínat vysokomýtský MARIAN SABOL.

Povoláním učitel a držitel titulu mistr FIDE, který je regionální šachovou jedničkou už několik let, si naložil pořádnou porci. Kromě sedmikolového klání čtyřčlenných družstev absolvoval rovněž hlavní turnaj jednotlivců a obstál v něm na výbornou.

V konkurenci desítek velmistrů, šachových profesionálů a takřka kompletní české špičky skončil na 68. místě, nejlépe z Východočechů. Že nevypadá umístění v sedmé desítce nikterak valně? Ke zjištění opaku stačí pohled do startovní listiny, v níž byl vysokomýtský borec až 107. nasazeným.

Papírovými předpoklady tak pohnul takřka o čtyřicet míst a nechybělo mnoho, aby po posledním kole slavil vytouženou normu mezinárodního mistra.

Při povolání učitele jsou pro vás prázdniny asi nejvhodnější dobou na šachování, že? Odehrajete více partií než během zbytku roku?

Je pravda, že o prázdninách je času podstatně více než během školního roku. Na druhou stranu mám samozřejmě rodinu a dvě dcery, takže nemohu strávit na šachách třeba celý měsíc. Tradičně hraji družstva vPardubicích, 7 partií během 4 dnů. Pak hlavní turnaj, 9 partií během 9 dnů, a vminulých letech jsem si zahrál ještě Open vČeské Třebové. Kromě toho si o Vánocích zahraji týdenní turnaj vLitomyšli. Během školního roku hraji jinak pouze o nedělích soutěže družstev. Takže když to shrnu, tak během roku přibližně 20 partií, o Vánocích 9 partií a o hlavních prázdninách letos 16 partií, loni 25. Spousta mladých hráčů, žáků nebo studentů, odehraje o prázdninách třeba i 40 partií.
V Pardubicích patříte mezi pravidelné účastníky. Změnilo se za ty roky na Czech Openu hodně? Co byste řekl k organizaci, zázemí a celkové úrovni největšího šachového festivalu na světě?

Poprvé jsem hrál na Czech Openu myslím již vroce 1993 a od té doby sjedinou výjimkou tam hraji každoročně. Během těch let jsem hrál na několika místech v Pardubicích, ale myslím si, že vČEZ aréně jsou podmínky pro šachisty nejlepší. Organizace je téměř bezchybná, zázemí, zejména komentáře partií pod vedením mezinárodního mistra Petra Piska, výborné. Úroveň je dlouhodobě vysoká, i když letos se mi zdálo, že se vPardubicích objevilo přece jen o něco méně hráčů znaší i ze slovenské špičky.
Docela slušně jste se rozehrál v sedmikolovém turnaji družstev, i když Mýtu se dvakrát nedařilo. Říkal jste si tehdy, že to v hlavním turnaji letos půjde?

Turnaj družstev je vždy velká neznámá. Sedm kol během čtyř dní je pořádná zabíračka i pro mladší šachisty, než jsem já. Navíc letos bylo i velké horko. Proto jsem byl příjemně překvapen svým výsledkem plus 8 ELO bodů a na hlavní turnaj jsem se docela těšil.
S tím souvisí další otázka, bylo vaší ambicí už před začátkem útočit na normu mezinárodního mistra? Jaký cíl jste si vytyčil ještě před první partií?

Většinou na každém turnaji si chci hlavně dobře zahrát a pokusit se o připsání nějakých bodů do žebříčku. Na takto silných turnajích při dobré konstelaci se případně pokusit o zisk normy. Ale to většinou vyplyne až zprůběhu samotného turnaje.
Po povinné výhře v prvním kole jste dostal v druhé partii „těžkou váhu“, ukrajinského velmistra Kravstiva. Prohrál jste po docela napínavém průběhu, dalo se něco v partii udělat lépe, jinak?

No, ono povinná výhra v1.kole. (směje se) Když vám nalosují čtrnáctiletého talenta zIzraele sruskými kořeny, tak si hlavně říkáte, jestli vůbec budete mít po prvním kole tu povinnou výhru. Naštěstí se mi ho ve střední hře podařilo ošidit o kvalitu a pak jsem již partii dovedl kvítězství. Ale kduelu sKravtsivem ve druhém kole. Nastoupil jsem kpartii stím, že nejlepší obrana je útok. Soupeře jsem trošku překvapil a nad devátým tahem přemýšlel skoro půl hodiny. Bohužel já tak trpělivý nebyl a skoro hned vzápětí jsem zahrál nepřesně. Pak jsem již musel jít do varianty, která vypadala na pohled docela zajímavě, ale já jsem hned věděl, že pro mě bude nevýhodná. Soupeř mi pak již nedal žádnou šanci a partii bezpečně vyhrál.
Pěti ratingově slabším soupeřům jste povolil pouze jedinou remízu, co na ně platilo? Koukal jsem, že jste hodně spoléhal na techniku, dvě partie byly hodně přes 70 tahů.

Obě dlouhé partie si byly podobné vtom, že jsem vnich uplatňoval mírnou výhodu vkoncovkách nestejných střelců, když jsme měli oba na šachovnici ještě jednu věž. Jak šachisté dobře ví, nestejní střelci jsou hodně remízový faktor, ale když jsou na šachovnici ještě věže, není situace až tak jednoduchá. Vobou partiích se mi podařilo své soupeře doslova utahat. Vtakových pozicích si vždy vzpomenu, jak mě podobně trápili velmistři i mistři ze zemíbývalého Sovětského svazu a jak se vždy říkalo: „My Ukrajinci remízy neznájem!“ Obecně dnes platí, že i slabší šachisti umí velice dobře zahájení a kvalitně sehrají střední hru. Vkoncovce mají ale největší rezervy.
Naopak hráči přes 2500 ELO pro vás byli třikrát nepřekonatelní. Dá se nějak vysvětlit, čím jsou tito borci silnější, lepší než vy?

Vmém případě je to hlavně opsychice. Pořád mám vsobě nějaký blok, který mi většinou zabrání podat proti těmto hráčům standardní výkon. Co se týče přímo šachové hry, tak je to určitě zahájení.
Zapojil jste se ovšem i tak výrazně do bojů o normu mezinárodního mistra především díky výhře v osmém kole. Už se vám někdy povedlo porazit velmistra jako v tomto případě Švéda Akessona?

Abych řekl pravdu, tak si žádnou statistiku vtomto směru nevedu. Ale snad to nebyl první velmistr, které ho jsem vživotě porazil.  A hlavně doufám, že nebyl poslední! (směje se)
Poprosil bych také o komentář k partii, jak probíhala, protože na webu festivalu není k mání.

Komentář bude stručný. Partii jsme rozehráli hodně netradičně a oba jsme museli tvořit. Soupeř chtěl partii samozřejmě vyhrát, a proto se dostal do velkéčasové tísně. Vní udělal chybu, po které jsem udělal taktický úder a soupeř se vzdal. Až při analýze doma u počítače jsem objevil, že vše mohl správným tahem zachránit a partie by trvala asi ještě dlouho. Měl jsem prostě štěstí.
Všechno se lámalo v posledním kole, kdy jste potřeboval bílými alespoň remizovat. Nevnímáte s odstupem času jako chybu, že jste tomu podřídil taktiku?

Jak jsem měl štěstí vpředposledním kole, tak vposledním mě zcela opustilo. Již po vylosování mi bylo jasné, že jsem dostal velice nepříjemného soupeře. Mladý ambiciózní velmistr zÁzerbájdžánu není zrovna nejlepší los pro rychlou remízu. Protože jsem hrál vposledních kolech o normu již poněkolikáté a téměř vždy bez úspěchu, tak jsem se tentokrát rozhodl pro hru na jistotu. Proto jsem zvolil výměnnou symetrickou variantu a zkusil nabídnout remízu. Přestože jsem vduchu věděl, že ji soupeř odmítne, tak jsem na to zareagoval hodně netrpělivě a udělal osudovou chybu.
Pozice totiž byla hodně plochá a pak jste udělal, aspoň mám ten dojem, na své poměry dost lacinou chybu a přehlédl kombinační obrat se ztrátou pěšce. Podepsala se na vás nějak výrazně nervozita?

Původně jsem chtěl hrát úplně něco jiného, ale nakonec jsem zahrál „aktivně“. Po jeho následujícím tahu jsem hned věděl, že je vše ztraceno. I když jsem poprvé letos na turnaji vPardubicích od partie už vůbec nevstal a dělal co mohl, tak soupeř mi již nedal šanci. Nervozita, slabší psychika, nepozornost, zklamání zodmítnutí remízy, od všeho trochu.
Norma IM tedy o fous utekla, nicméně vy jste skončil osmašedesátý. Tedy o čtyřicet míst před svým nasazením, v podstatě hned v závěsu za českou špičkou a nejlépe z Východočechů. Jste tedy s výsledkem spokojen, nebo ztracená norma mrzí víc?

I když jsem dosáhl svého myslím druhého nejlepšího výsledku vPardubicích, tak samozřejmě zklamání zposledního kola dlouho převažovalo. Dnes už spíše převažuje dobrý pocit ze solidního výsledku. Spíše mě mrzí, že jsme zklamal spoustu lidí, kteří mi drželi do posledního kola palce.
Kdo z nepřeberného množství účastníků Czech Openu vás letos herně či výsledkově příjemně překvapil? Jsou Pardubice spíše výsadou zkušených, nebo naopak dravého mládí?

Vždycky mě hrozně překvapí plejáda mladých hráčů, skoro ještě dětí, kteří hrají fantasticky dobře. K tradičním mladým hráčů z východní Evropy knim letos přibylo hodně talentů ze země mistra světa zIndie. Ztěch zkušených musím vyzdvihnout hru letošního i loňského vítěze Korobova. Předváděl opravdu nádherné šachy a téměř všechny jeho partie stojí za přehrání. Když to shrnu, tak mladí uhrávají normy a zkušení vítězí vturnaji.
Chystáte se v létě odehrát ještě nějaký turnaj, nebo už jen budete užívat dovolenou před návratem za katedru?

Byl jsem sice ještě přihlášen na Open Olomouc, ale nakonec jsem svou účast zrušil. Takže další vážné partie mě čekají až se začátkem soutěží družstev vříjnu.
Pomalu se blíží druholigová sezona, která se pro letošek týká také Vysokého Mýta. Máte už představu o složení základní osmičky, přijdou nějaké nové posily a pokud ano, kdo?

Vzhledem ktomu, že téměř všechny oddíly vokolí budou hrát stejnou soutěž, tak jsem se musel poohlédnout po posilách vjiném kraji. Nebudu je zatím jmenovat, ale jedná se o mladé a perspektivní šachisty zKrálovéhradeckého kraje.
JAN POKORNÝ
12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Východočeské divadlo Pardubice a komedie Z postele do postele.
18

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Ilustrační foto.

Lanškroun potřebuje nové WC. Za milion

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Švýcárna se těší velkému zájmu návštěvníků

Pardubický kraj, Slatiňany - Muzeum starokladrubského vraníka Švýcárna ve Slatiňanech se rok od roku těší stále většímu zájmu ze strany turistů.

Oslněný řidič poslal kamion do příkopu

Jablonné nad Orlicí - Že i podzimní slunce umí být ostré, se přesvědčil dvaatřicetiletý řidič kamionu, který v úterý krátce před půl druhou odpoledne kvůli oslnění havaroval na silnici I. třídy č. 11 za Jablonným nad Orlicí ve směru na Suchý vrch.

Naši prvňáci: ZŠ Brandýs nad Orlicí, ZŠ Dlouhá Třebová, ZŠ České Heřmanice

Orlickoústecko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení