Nadějný tenista Tomáš Neugebauer z Orlického tenisového klubu dosáhl ve své věkové kategorii mimořádných výsledků. V polovině června získal v Brně republikové prvenství v boji o postup na celosvětové finále desetiletých tenistů Kids´ cup a toto finále, které se konalo v chorvatském Umagu od 1. do 6. července, vyhrál.

„Mám radost z toho, že jsem vyhrál. Jsem něco jako mistr světa. Všichni Češi i Slováci mně fandili a po zápase gratulovali,“ prozradil Tomáš Neugebauer a dodal: „Chtěl bych hrát tenis co nejlépe, abych mohl jezdit místo školy na turnaje.“

O Tomášově úspěchu jsme si mimo jiné popovídali s jeho otcem a trenérem Richardem Neugebauerem.

S jakými ambicemi jste odjížděli do Umagu?

Žádné ambice neměl. Jel na turnaj s tím, že se ho pokusí vyhrát a užít si celou akci. Vždycky chce být na turnaji první.

Očekávali jste, že by se mohl probojovat v turnajovém pavouku tak daleko?

Vůbec jsme nečekali, že by mohl turnaj vyhrát. Přáli jsme mu, aby měl dobrý los a probojoval se aspoň do semifinále.

Co říkáte synovu úspěchu – jako otec a jako trenér?

Jeho úspěch mě těší dvojnásob. Jako otce i trenéra zároveň. Od malička byl v tenisu dost výjimečný. Toto byla jeho první mezinárodní zkušenost a hned vyhrál. Máme radost celá rodina. Snažíme se ho v tom, co dělá, podporovat.

V kolika letech začal Tomáš trénovat?

Tomáš se s tenisovou raketou snad už narodil. Dávali jsme mu ji na hraní do postýlky dříve, než se naučil chodit. Protože jeho sestra Markéta se mnou skoro denně trénovala, Tomáše jsme brávali často s sebou. Už od tří let vydržel bušit míčkem i hodinu o plot. Velmi rychle se zlepšoval a na zdi či malém hřišti trávil se svou maminkou Janou veškerý volný čas. Ještě neměl ani šest let a už jsme spolu vydrželi zahrát přes 700 úderů bez zkažení. Zní to až neuvěřitelně, ale je to pravda.

Kde nyní trénuje a jak často?

V současné době trénuje maximálně třikrát týdně v novém areálu Orlického tenisového klubu v Žamberku. Prozatím tu jsou dva antukové kurty. Podařilo se mi vyjednat na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy investiční dotaci a v letošním roce by měly být vybudovány další dva antukové tenisové dvorce, tři kurty na beachvolejbal a také klubovna a nové šatny se sociálním zařízením. V zimním období bude Tomáš dojíždět na tréninky nejčastěji do Chocně, kde je postavena nafukovací tenisová hala.

Jakých výsledků již dosáhl?

Svůj první turnaj hrál Tomáš ještě před svými šestými narozeninami. A hned na tom druhém v Novém Městě nás mile překvapil. I když byli soupeři většinou o tři roky starší, dokázal skončit na třetím místě a zvítězil ve čtyřech zápasech. V sedmi letech už dokázal vyhrát na dvou turnajích mezi devítiletými. Loni nebyl půl roku poražen a zvítězil ve 45 utkáních po sobě. Velmi dobře si vedl na okruhu Wilson tour, kterého se každoročně účastní ti nejlepší hráči z Čech i ze Slovenska. Čtyřikrát se dokázal probojovat do závěrečného masters. Loni v zimě skončil druhý a letní okruh vyhrál. Letos hraje první rok v kategorii mladších žáků, v níž startují hráči do 12 let, a na halovém mistrovství republiky byl úplně nejmladším účastníkem.