Hlasování opanoval třiadvacetiletý záložník s číslem 25, které nosí na sparťanském dresu. Daší nápověda? Trvalé bydliště: Dolní Dobrouč. Teď už odpověď zřejmě znají i ti, kteří KAMILU VACKOVI hlas neposlali. Letenský fotbalista se pondělního vyhlášení ankety Sportovec okresu kvůli soustředění ve Španělsku zúčastnit nemohl, a tak ocenění převzal jeho otec VLASTIMIL. A spokojenost z něj i během rozhovoru, pořízeného krátce po skončení galavečera, zářila doslova na kilometry.

Člověk by si řekl, že okresní anketa bude pro otce tak známého fotbalisty spíše povinností z nutnosti, jenže z vás ta hrdost přímo čiší. Je to tak?
Samozřejmě, to se nedá ničím vyvážit.Když jsem s Kamilem dnes mluvil, tak byl šťastný. Klidně by rád udělal telemost, internet, kdyby to šlo, počítač i kameru ve Španělsku má.

Zimní příprava je v plném proudu, asi se teď moc se synem nevídáte, že?
Vídáváme se hodně málo, občas si zavoláme a využíváme hodně skype. Přeci jen je o dost lacinější než mobil. (úsměv) O fotbale se moc nebavíme, co je v kabině, se nevytahuje.

Takže spíše rozhovory typu: „Jak se máš, co děláš?“
Přesně tak. Navíc mu zítra přítelkyně dělá státnice, tak je docela na trní, aby to zvládla. Už jsou spolu sedm let. A spokojení.
Předpokládám, že po Kamilovi bude v rodné Dobrouči velká sháňka. Už jste zkoušeli spočítat, kolik musel podepsat dresů?
Copak podepsat, ale vyfasovat a rozdat! To musí být strašné číslo. (smích) Když se někdo ozve, tak chce nejen fotku, ale i dres. Jenom za Vánoce asi deset.

Váš syn teď bude především bojovat o základní sestavu, má k ní podle vás blíž po odchodu Niklase Hohenedera a Juraje Kucky?
Kamil byl nedílnou součástí základu. Po sezoně generální manažer Sparty Chovanec na otázku, kdo udělal největší výkonnostní pokrok, bez rozmyslu odpověděl Kamil Vacek. A to potěší. Myslím si, že šel nahoru a základní sestavu si už na podzim zasloužil. Jen hraje na svém ne moc oblíbeném místě defenzivního záložníka.

A zdravotní problémy, které Kamil měl, jsou už nyní minulostí?
To byla jedna z nejhorších jeho chvil ve fotbale. Po anabázi v Olomouci odešel do Bielefeldu, kde měl půl roku na aklimatizaci. Když odjel na mistrovství devatenáctek do Polska, tak si v prvním zápase zlomil zánártní kůstku. Teď už je v pořádku, jen musí používat speciální kopačky, vyztužené pod zlomenou kůstkou.

Pražské S čeká v Evropské lize obrovsky těžký dvojzápas s Liverpoolem, který na rozdíl od sparťanů hraje teď svou ligovou soutěž. Když připočteme tento handicap, jak vidíte šance svých miláčků?
To je největší handicap pro jakýkoliv klub, který má v zimě pauzu. I Tomáš Hübschman o tom teď mluvil, na Ukrajině také nehrají soutěž a začíná jim Liga mistrů.

Takže kolik procent byste dal na postup Sparty?
Spartě fandím od malinka, Kamil šel ve třech letech na první trénink ve sparťanském dresu. A ty šance? Já bych chtěl, aby byly padesát na padesát, ale bude to hodně těžký. (úsměv)

V Gambrinus lize budou Letenští útočit na titul z druhého místa. Mohou podle vás ještě předstihnout zatím výbornou Plzeň?
Určitě šance je. Sparta ztrácela dvanáct bodů a všichni říkali, že není o co hrát. A během posledních čtyř, pěti kol jsou z toho najednou čtyři body.

A nepadají šance na ligový triumf v momentě, kdy Sparta opět rozprodává kádr, mimo jiné i svého nejlepšího kanonýra Bonyho?
To je útočník jako hrom a je mi to líto. Ale přišli jiní a mají šanci se prosadit: Kweuke, Pekhart, Kerič. Doufejme, že ho zastoupí.

Na druhém konci tabulky se naopak potácí pražská Slavia, co říkáte jako kovaný sparťan jejímu trápení?
Jsem z toho zklamaný. Sparta i Slavia by měly hrát v popředí tabulky. Navíc v evropských pohárech většinou oba týmy něco udělaly. Mezi svátky u nás byl Radim Kučera a Standa Vlček, tak jsme se o tom bavili. Přál bych si, aby se zvedli, i když nejsem slávista.

Hovoříte o evropských pohárech, ale ty se českému fotbalu v poslední době spíše vyhýbají. Co podle vás chybí našim týmům, aby mohly pomýšlet na pravidelnou účast nejlépe v Lize mistrů?
Především musí déle udržet hráče, kteří mají kvalitu, jako třeba Bony nebo Juraj Kucka. Chce to mančaft, který bude delší dobu po kupě.

A nemůže se stát, že by do zahraničí šel také Kamil? Zatím to zkusil jednou v Bielefeldu.
Tam to nedopadlo hlavně z důvodu zranění a neuplatnění opce. Všichni hráči touží po zahraničním angažmá. On měl nabídek několik, počínaje v létě Freiburgem, teď Kyjev, Verona. Když jsem mluvil s panem Křetínským, tak řekl, že teď Kamila Sparta nepustí. Spekulace nejsou na místě.

A co česká reprezentace, neběhá hlavou?
Běhá hlavou. Kamil měl jít na přípravný zápas s Dánskem, pak to z nějakého důvodu nedopadlo. Ale to víte, po reprezentaci touží každý sportovec, je to nejvyšší ocenění.

Abychom se nebavili jen o vašem synovi, vy jste byl roky také aktivním fotbalistou. Kopnete si ještě občas?
Dělám do fotbalu v Dolní Dobrouči. Chodím si zatrénovat, ale už jenom rekreačně, abych se udržel v kondici.

V Dobrouči se loni hrála I.B třída, ale sestoupilo se. Po podzimu jste v okresním přeboru čtvrtí s minimálním odstupem na čelo, pomýšlíte ještě na postup?
Šance je, ale nelámeme nic přes koleno, kluci si to musí vybojovat na hřišti. Je to tým převážně z hráčů věkově kolem Kamila, co hráli v Letohradě a různě po hostovačkách. Teď se vracejí. Máme velice mladý tým, který myslím půjde nahoru. Ne třeba letos, ale půjde to.

A kdyby třeba Kamil na stará kolena přišel zpět do rodného oddílu, mohlo by to jít dvojnásob, ne?
Samozřejmě je rodák z Dobrouče a rád se sem vrací. Oddíl by se určitě nebránil, ale je to ještě hodně daleko… (smích)

JAN POKORNÝ