V krátkém rozhovoru při pondělním přebírání cen řekl moderátorovi Ondřeji Krátoškovi, že si jen odskočil z práce. Vzal si náhradní volno, a tak veškerý čas, který na předávání cen stráví, si prý bude muset „nadělat“. Sále Kulturního domu v Ústí nad Orlicí po jeho slovech rozezněl smích všech přítomných.

Mimo úspěchy, jako je obhajoba titulu mistra Evropy a prvenství na hasičských hrách, jste dostal i ocenění ministra vnitra. Za co tato cena byla?
To bylo ocenění nejlepší sportovec v resortu ministerstva vnitra mezi hasiči.

Na svém kontě máte strašně moc úspěchů, jakou váhu přikládáte zisku titulu Sportovec okresu Ústí nad Orlicí za rok 2010?
Je to super, je to určitě motivace pro další práci. A především jsem rád, že se tento sport dostane třeba do většího povědomí veřejnosti. Když jsem byl na sportovci okresu před dvěma lety, skončil jsem druhý. Minulý rok jsem na to nějak pozapomněl, tak jsem rád, že to letos vyšlo.

Říkal jste, že jste vloni na sportovce pozapomněl. Jak to myslíte?
Minulý rok jsem se zapomněl včas přihlásit, tak to nějak nevyšlo (smích).

Letos jste si to tedy všechno vynahradil. Byl jste ale jediným zástupcem hasičského sportu z tohoto okresu, to vás tu víc není?
Na republikové a světové úrovni jsem tady v okrese asi jediný. Ale na regionální úrovni jsou velmi dobří kluci Mikulečtí, což jsou dvojčata ze Sloupnice, a ti jsou na tom opravdu velmi dobře.

Kdyby měl někdo chuť a chtěl jít ve vašich stopách, kde začít?
Nejbližší příležitost se nabízí 23. dubna. Zájemci mohou řijít na závody na Andrlově Chlumu a podívat se. Většinou jsou vysílající organizace dobrovolní hasiči. A pokud má někdo blízko k hasičům, tak není problém kontaktovat ty místní a přes ně se zapojit.

Jak vypadá trénink nejlepšího sportovce?
Trénuji, dá se říci, každý den, šest dní v týdnu. Jeden den mám volno. V podstatě když se připravuji, pokud to není mezi závody, trénuji i dvakrát denně. V současné době nabírám kondici, takže hodně běhám a posiluji.

Už jste říkal, že na konci dubna budou závody TFA na Andrlově Chlumu. Co vás v letošní sezoně čeká?
Je toho poměrně dost, ale teď 7. března pojedu do Dortmundu na zkrácenou verzi TFA, bude to jen sprint na letišti. Potom je „Andrlák“ a pak mistrovství Evropy, kde budu obhajovat titul. Na přelomu srpna a září jsou světové hasičské a policejní hry v New Yorku.

Všech těchto závodů se budete účastnit?
Pokud to peníze dovolí, protože situace u Hasičského záchranného sboru není růžová. Budu muset sehnat sponzory. Se sháněním financí je to nyní mnohem horší, takže pokud by mi chtěl někdo pomoci, tak se nebudu bránit.

Proč jste si vybral právě hasičský sport? Do 23 let jste hrál jako brankář fotbal za Ústí nad Orlicí. Váš bratr hraje stále, proč u vás nastala změna?
Je to tím, že jsem studoval vysokou školu požární ochrany a tam jsem se dostal poprvé k závodům. Byl jsem u hasičů a začal jsem závodit. No a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Dá se tedy říci, co je lepší? Fotbal, nebo TFA?
V TFA musím spoléhat jen sám na sebe. Pokud to zkazím, tak mohu být naštvaný jen sám na sebe. Kdežto v kolektivním sportu to musí klapnout všechno u všech.

Prý jste měl nabídku jít k hasičům do Pardubic, zatím jste ale stále v Ústí nad Orlicí, proč?
V případě, že bych přešel do Pardubic, tak bych měl daleko méně času na sportování. Proto jsem v Ústí. Dá se říci, že s funkcí hasič, kterou mám, nemám žádné velící povinnosti a mohu se sportu věnovat více. Kdybych šel postupem času na vyšší místo, tak by to bylo asi přesně obráceně.

Prozraďte, co si pod názvem vaší funkce – hasič nebo ohňobijec, jak se často říká – představit?
Někdo právě říká ohňobijec a znamená to, že jsem vždy v první linii a bojuji s požáry jako první.

Máte za sebou nejen závody, ale i natáčení reklamy na deodorant, jak jste se k tomu dostal?
Ten deodorant přicházel na trh s novou vůní „Fireman“ a díky tomu si vybrali, v uvozovkách, nejlepšího hasiče v republice. Točili jsme to s Noi〜dem – Václavem Bártou, což je úplně normální kluk.

Máte za sebou i focení pro řadu časopisů. Vnímáte to jako povinnost, protože jste jedním z nejlepších sportovců v této republice, nebo je to pro vás takové to „nutné zlo“?
Nevidím v tom problém, naopak to vidím jako velmi dobrou reklamu právě pro tento náš sport, ale i pro hasiče celkově. Takže já se tomu rozhodně nebráním.