S pravit si chuť. S tímto plánem šli vždy pardubičtí basketbalisté do ligového střetnutí po debaklu na evropské scéně. Dvakrát se jim revanš podařil. Jenže teď mají problém. Prohráli totiž poprvé v Kooperativa NBL, a tak by si měli vylepšit náladu ve FIBA Europe Cupu. Jenže. Hostí největšího favorita skupiny D.

Evropský tým z Děčína

Před týdnem dostala Beksa na frak v Nizozemsku. Výprask chtěla spláchnout tuplákem. Jenže zatímco Olomoucko zdolala, s Děčínem padla 67:76 po nejhorším střeleckém výkonu v lize.

„Stejně jako Olomoucko se nám povedlo udržet Děčín pod osmdesát bodů, bohužel jsme vyhořeli v útoku. Zejména ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme za pět minut dali jediný bod. Soupeř si vytvořil dvojciferný náskok a mohl kontrolovat koncovku,“ lamentoval po duelu pardubický trenér Tomáš Bartošek.

Pardubické problémy nastaly daleko dříve. V samotném úvodu. Také ve třetím domácím utkání si při prvním koši domácí nepohlídali trojkového střelce. Zatímco proti Hradci Králové a Olomoucku skóre rychle otočili, tak s Děčínem se propadli do výraznější ztráty. Jako by byli nepoučitelní, že nesmějí nechat Válečníky nadechnout.

„Minulost bych do toho nepletl. Máme v kádru hráče, kteří nastoupili proti Děčínu poprvé. Obecně, my plníme roli favorita a týmy, které k nám přijedou, nemají co ztratit. Zkusí to a buď to vyjde nebo ne. Je pravda, že jsme se rozjížděli pomaleji, ale poměrně rychle jsme se vrátili do zápasu,“ tvrdí kouč.

Když žádné jiné pozitivum ze zápasu, tak alespoň fakt, že Děčín připomínal tým z evropského poháru.

„Hra Děčína se nemění. Je tvrdá, agresivní. Jakžtakž jsme se s tím uměli vyrovnat, ovšem v těch rozhodujících chvílích nás tím důrazem přetlačili. Prali se o odražené míče a pak dávali jednoduché koše,“ uvedl Bartošek.

Utkání se severočeským rivalem bylo podobné s těmi evropskými v další věci. Pardubice nehrály konstantně po celé střetnutí.

„Hráčům neustále vtloukáme do hlav, že musíme hrát stejně čtyřicet minut. Výpadek v úvodu i na začátku poslední části nás stál zápas,“ podotýká.

Dominantní pivot není

A do třetice skutečnost, která propojuje obě fronty. Tým až moc spoléhá na bodový přísun Američanů tmavé pleti. Pak stačí, aby jednomu z tria zamrzla střelba a je průšvih.

„My ale nemáme postavenou hru jenom na nich. Každý hráč, pokud má tu příležitost, musí jít do koncovky. Na druhou stranu oni jsou v tomto směru o dost sebevědomější. Nebojí se hrát, berou hodně střely na sebe. Pak to vypadá, že jsou dominantní. Ale opakuji, není to tak, že jenom oni musí zakončovat,“ brání se Bartošek.

V jednom týdnu debakl v Den Boschi a prohra v lize. Ne, Beksa nejde do dnešního utkání se Saratovem v ideálním rozpoložení.

„Vždy po nepovedeném evropském poháru jsme podávali dobré, či výborné výkony v lize,“ připomíná.

FIBA Europe Cup je však na daleko vyšší úrovni než česká Kopperativa NBL.

„Víme, že k nám přijede velmi kvalitní tým. Saratov je srovnatelný s Nižnym Novgorodem, který nás vyřadil z Ligy mistrů. Dlouhodobě hraje jednu z nejlepších soutěží v Evropě – VTB ligu, kde skončil šestý. Má v kádru šest Rusů a stejný počet Američanů,“ vypočítává.

Nemá cenu si nic nalhávat. Pardubičtí dlouháni zatím na evropské scéně zaostávají.

„Týmy, se kterými jsme se setkali, praktikují fyzický basketbal. Jejich rozhodnutí jsou daleko rychlejší než naše. Navíc mají dominantního pivota, což je v Evropě velmi ceněné zboží. Nicméně žádný zápas není prohraný předem. Jsme doma. Musíme hrát o to více kolektivněji, rvát se o každý míč. Vyždímat ze sebe maximum,“ dodává Bartošek.

Perlička
Na mezinárodní politické scéně to začíná vřít. Americký prezident Donald Trump vyhrožuje Rusku, že vypoví třicet let starou smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Prý ji druhá strana nedodržuje a vesele vyvíjí zbraně dál. Pokud se spor vyhrotí, nastanou vypjaté situace také v jiných sférách společnosti. I když se říká, že se nemá politika tahat do sportu, může dolehnout i na tuto oblast. Zvláště pikantní to bude v týmech, kde spolu obývají jednu kabinu Rusové a Američani. Jedním z nich je basketbalový klub Avtodor Saratov. Na dvanáctičlenné soupisce má šest domácím hráčů a šest krajanů Donalda Trumpa. Ve středu se předvedou v pardubické ČSOB Pojišťovna ARENĚ.

Program zápasů
1. kolo: New Heroes Den Bosch – BK JIP Pardubice 91:58.
2. kolo – 24. října, 18.00: BK JIP Pardubice – Avtodor Saratov.
3. kolo – 31. října: Ironi Nes Ziona – BK JIP Pardubice.
4. kolo – 7. listopadu, 18.00: BK JIP Pardubice – New Heroes Den Bosch.
5. kolo – 14. listopadu: Avtodor Saratov – BK JIP Pardubice.
6. kolo – 21. listopadu, 18.00: BK JIP Pardubice – Ironi Nes Ziona.
(Pozn.: Domácí zápasy Pardubice hrají v ČSOB Pojišťovna ARENĚ.)