V případě pardubických basketbalistů je to povinnost, Svitavy udělaly za poslední rok veleskok.

Beksa touží udržet druhou příčku a tím případně potkat Nymburk až ve finále. Tuři zase budou dělat vše pro to, aby se prokousali mezi čtyři nejlepší. Potřebují začínat čtvrtfinálovou sérii doma, protože venku hrají v letošní sezoně otřesně. A kdyby se jim podařilo ukořistit třetí příčku, byl by to sen. Moc dobře po Final Four poháru vědí, jakou drtivou silou Nymburk disponuje.

NA ÚVOD DO SLEZSKA

Dvakrát venku. Pardubičtí dlouháni se představí dnes v Opavě a v sobotu v krajském derby znovu venku.

„V reprezentační přestávce jsme se hodně zaměřovali na zlepšení naší hry. Na věci, které nás trápily, zejména v defenzivě. Od druhé poloviny minulého týdne už se konkrétně připravujeme i na Opavu. Všichni samozřejmě dobře vědí, jak vypadá tabulka. My jdeme do každého utkání s cílem zvítězit. A pokud se nám to podaří hned v prvním kole, vytvoříme si do dalšího průběhu nadstavby velmi dobrou výchozí pozici,“ přemítá pardubický trenér Tomáš Bartošek.

Souboje Pardubic s Opavou jsou zhruba v posledních pěti letech zajímavé jednou věcí. Nestalo se totiž, aby tým, který by vyhrál jeden zápas, ten následující prohrál nebo naopak. V současné době Beksa namotává na svůj koš osmizápasovou šňůru bez prohry, přesněji řečeno sedmi vítězných a jednoho remízového duelu (v loňské sezoně o třetí místo). Poslední prohru utrpěla ve třetím čtvrtfinále před dvěma roky. A právě v tomto play off, v prvním utkání zlomila prokletí jménem Opava. Do té doby totiž táhla na hrbu sedm nezdarů se Slezany.

„S Opavou se vždy jedná o velice těžké zápasy, takže naše koncentrace musí být na nejvyšší úrovni, je potřeba odehrát velice kvalitně a koncentrovaně celých čtyřicet minut. Jednou z klíčových věcí bude zastavit její rychlý protiútok, který je velmi nebezpečný. Domácí mají ve svém středu hráče, kteří jsou schopni po obranném doskoku nebo zisku míče předriblovat celé hřiště a rychle zakončovat. Toto budeme chtít eliminovat,” podotýká Bartošek.

TEĎ BY RÁDI DO ČTYŘKY

Zeptejte se svitavských basketbalistů, zda jsou spokojeni s výsledky v základní části, a dočkáte se odpovědi: „Ano, ale…“. Hlavní cíl v podobě proniknutí do skupiny A1 splnili, leč deset porážek je vysoké číslo a bídná bilance ve venkovních duelech je nutí k zamyšlení.

„Náš plán není postupem do A1 dokonán. To se stane teprve tehdy, když budeme začínat čtvrtfinálovou sérii na domácí palubovce,“ zdůrazňuje trenér Turů Lubomír Růžička.

Na krajské derby Svitavy vs. Pardubice se nemusí dlouho čekat. Hraje se v sobotu 3. března od 18 hodin.

Aby se jeho svěřenci dostali mezi elitní čtyřku, musí právě na venkovní úspěšnosti zapracovat. A „příležitost“ k tomu budou mít hned při premiéře, ke které je los poslal do Nymburka. Do toho Nymburka, s nímž nedávno v rámci Final Four českého poháru prohráli po jasném průběhu více než padesátibodovým rozdílem a soupeř je rozebral „do šroubku“.

Jejich ambicí tak bude především odehrát s jasným favoritem důstojnější partie než před necelými dvěma týdny doma. „To jsem se za náš výkon až styděl, mohli jsme zahrát daleko lépe. Věřím ale, že nás nakoplo vyhrané utkání o třetí místo proti Děčínu a v další části sezony se znovu chytneme. Chceme do čtyřky,“ říká křídelník Svitav Pavel Slezák.

Vstup do nadstavby:

Skupina A1, 1. kolo, středa 28. února, 18:00: BK Opava – BK JIP Pardubice, BK Armex Děčín – BK Olomoucko. 18:30: ČEZ Basketball Nymburk – Dekstone Tuři Svitavy.

Skupina A2, 1. kolo, středa 28. února, 17:30: NH Ostrava – mmcité+ Brno. 17:45: BC Geosan Kolín – Sluneta Ústí nad Labem. 18:00: Basket Fio banka Jindřichův Hradec – USK Praha.