Orlické Záhoří – Má to dvě kola, ale kolo to není, brzdit se na tom nedá, ale jet velmi rychle ano. Koloběžka to není, ale brusle také ne. Co je to? Že nevíte? Pak jste jen nikdy neslyšeli o kolečkových běžkách. Když to ale česká elita rozbalí na silnici, nebylo by těžké propadnout tomuto sportu na celý život. A právě takovou možnost měli ti, co se o víkendu 19. a 20. srpna rozjeli do Orlického Záhoří na letos již šestý ročník dvou závodů Olfin Car Orlicky Rollerski CUP 2017.
Sobotní desetikilometrový závod startoval z Orlického Záhoří a končil o více než 300 m výše na Šerlichu. V neděli byl cíl stejný, ale na závodníky čekala o osm kilometrů delší trasa ze Skuhrova nad Bělou s převýšením přes 600 m.
Každý závod má mít svůj příběh. Ten nejdramatičtější, jak už bývá zvykem, napíše sama náhoda. Loňský vítěz a česká superstar v dlouhých bězích Stanislav Řezáč totiž hned několik set metrů po startu sobotního klání musel zastavit a shánět náhradní hůlku. Ve startovním poli se propadl a dalších pár kilometrů doháněl bezmála minutové manko. Na téhle trati jde většinou o vteřiny a dojet ztrátu, stálo Řezáče spoustu sil. „Kousek za startem jsem urazil hrot a musel jsem sehnat náhradní hůlky. Čelo jsem dojel, ale trochu mi pak došlo a přišla krize. Petr (Petr Novák, letos nejlepší český závodník na dlouhých tratích, pozn. autora) jel opravdu dobře, takže to, že jsem vyhrál, bylo docela těžké,“ popsal situaci Stanislav Řezáč a k lepšímu přidal i závěrečnou strategii: „Kousek před cílem jsem zkusil jet hodně rychle. Udělal jsem si malý, asi dvacetimetrový náskok a udržel ho až na Šerlich.“
Obhájkyně loňského prvenství Kateřina Smutná odjela závod systémem start – cíl. Ono se ale ani nic jiného od druhé nejlepší ženy Světového poháru dálkových běhů a vítězky Jizerské padesátky nečekalo. Po závodě jsem se jí zeptal na asi největší neúspěch v jinak znamenité sezoně, a to její odstoupení z Vasova běhu. „Co vám mám povídat, to bylo opravdu hrozně těžké a špatně se mi o tom mluví i teď po půl roce. Mrzí mě to i proto, že to byl jeden z momentů, který rozhodl, proč jsem neskončila celkově první,“ sdělovala s upřímně nešťastným tónem Kateřina Smutná. „Tady se mi k mému překvapení jelo moc pěkně. Cítila jsem, že forma je dobrá,“ dodala pak k desetikilometrové sobotní trati o poznání veseleji.
Na startu se v sobotu sešlo celkem 88 závodníků a závodnic v pěti kategoriích: junioři 19 let a mladší, muži 20 – 49 let, muži 50 let a starší, juniorky 19 let a mladší a ženy 20 let a starší. Kromě českých závodníků přijelo i několik polských. Neděle jen potvrdila, že favorité si dokáží závod pohlídat. Na stupních vítězů se toho mnoho nezměnilo, jen mezi muži se na třetí příčku dosáhl Jiří Ročárek, který den předtím odtahal prvních pět kilometrů, ale v kopci už na nejlepší ztrácel.
Výhodou ne příliš známého a rozšířeného sportu je pak fakt, že hobby závodníci i česká elita se mezi sebou dobře znají a bez ohledu na výsledky panuje jen dobrá nálada.

Swenor výjezd na Šerlich, 10 kilometrů
Junioři: 1. A. MATOUŠ, 2. M. SCHÜTZ, 3. T. HOLMAN (všichni ČKS SKI Jilemnice).
Juniorky: 1. Z. HOLÍKOVÁ (Wikov Ski Skuhrov nad Bělou), 2. H. TROJANOVÁ, 3. Pavlína VOTOČKOVÁ (obě ČKS SKI Jilemnice).
Ženy: 1. K. SMUTNÁ (Team Pioneer Investsments), 2. S. SCHÜTZOVÁ (ČKS SKI Jilemnice), 3. K. MORAVCOVÁ (Ski Klub Jablonec nad Nisou).
Muži B (nad 50 let): 1. M. TOKARCZYK (MT- Sport Polsko), 2. J. KULICH (Atlas Craft Team), 3. J. MEDERSKI (Team Nabiegowkach Polsko).
Muži A: 1. S. ŘEZÁČ (Silvini Madshus Team), 2. P. NOVÁK (Atlas Craft Team), 3. V. SEDLÁČEK (Atlas Craft Team).

CRAFT výjezd na Šerlich, 18 kilometrů
Junioři: 1. A. MATOUŠ, 2. M. SCHÜTZ (oba ČKS SKI Jilemnice), 3. D. VOLEK (SK Nové Město na Moravě).
Juniorky: 1. H. TROJANOVÁ, 2. P. VOTOČKOVÁ (oba ČKS SKI Jilemnice), 3. V. ČERNÁ (SK Nové Město na Moravě).
Muži B (nad 50 let): 1. J. MEDERSKI (Team Nabiegowkach, Polsko), 2. P. BUCHTA (SKI Team VYSOČINA), 3. M. TOKARCZYK (MT-Sport, Polsko).
Ženy: 1. K. SMUTNÁ (Team Pioneer Investsments), 2. S. SCHÜTZOVÁ (ČKS SKI Jilemnice), 3. K. MORAVCOVÁ (Ski Klub Jablonec nad Nisou).
Muži A: 1. S. ŘEZÁČ (Silvini Madshus Team), 2. P. NOVÁK (Atlas Craft Team), 3. J. ROČÁREK (Korhoň Craft Team).

František Teichmann