Říká se, že tipovat se nemá, přesto se zeptám. Kdo si podle vás odveze z Ústí republikové tituly?
Já si myslím, že zvítězí Lukáš Rosol a Iveta Gerlová. Ona zde vyhrála už pětkrát čtyřhru, dnes může stejného počtu dosáhnout i v singlu.

Museli jste během pětidenního klání řešit nějaké zásadní problémy?
Docela to odsýpalo, až na počasí, které nikdo neovlivní. Naštěstí nás zatím potrápilo, i když mám trochu obavy z dnešního dne (během finálových utkání došlo nakonec pouze k jedné slabší přeháňce a zápasy se přerušovat nemusely, pozn. autora).

Našel byste nějaké utkání, jež vás na republikovém šampionátu opravdu zaujalo?
Abych pravdu řekl, celých zápasů jsem moc neviděl, stále jsem řešil spíše organizační záležitosti. Špatné ale rozhodně nebylo utkání Rosol - Michalička, ze kterého jsem viděl podstatnou část.

Rieter Cup slaví patnáct let, tedy půlkulaté výročí. Vybavíte si nějaký výrazný moment, který se vám za tu dobu vryl do paměti?
To je složitá otázka (úsměv). Během týdenního shonu se člověku vše splývá, čas na rekapitulaci a ohlédnutí nastane až po turnaji. Pak si vzpomenu na jednotlivé ročníky, kdo tady kdy hrál. Samozřejmě tomu kraluje jméno Petry Kvitové, ale také mnohá další.

Hádám, že vás asi hodně zahřálo u srdíčka, když naše aktuálně nejlepší hráčka nedávno triumfovala ve slavném Wimbledonu.
To každopádně, moc Petře přeji. Řada lidí se jí tady smála, šestnáctiletá holka samá ruka, samá noha. Dostala se v roce 2006 až do finále, kde prohrála 1:2 na sety s Ivetou Gerlovou. Když získala tuším asi čtyřicet tisíc a dostala tradiční novinářskou otázku, co bude dělat s penězi, nevěděla. O pět let později řeší asi jiné finanční záležitosti, když vyhrála kolem třiceti milionů (úsměv).

Filosofií vašeho turnaje je dát šanci nadějnému mládí . Na druhé straně jednou se něco nazývá republikovým šampionátem, neprotiřečí si to malinko?
Jasně, jenže tenis je v rámci domácích šampionátů naprosto specifický. Když udělají republikové mistrovství třeba silniční cyklisté, judisté, bikeři, na devadesát devět procent se sejdou všichni nejlepší. Tenis je naprostou výjimkou, a to už platí takových dvacet, pětadvacet let. Nejlepší Češi hrají o body v zahraničí, startují i na menších turnajích, kde nevyhrají tolik peněz jako tady.

O to větším úspěchem je účast 70. hráče žebříčku ATP Lukáše Rosola na letošním Rieter Cupu, že?
On je úplně jiná třída, další nejlepší tady jsou na pomezí světové pětistovky. A rozdíl čtyři sta, pět set míst, to je obrovský rozdíl.

Prestiži turnaje to každopádně prospěje, ale neubere mu to na druhé straně na dramatičnosti?
Rosol prostě tenis umí a nemůže za to, že zde vyhrává rozdílem dvou tříd. Turnaji může jenom pomoct.

Když se podíváte do turnajových pavouků letošního Rieter Cupu, došlo podle vás k nějakým překvapením?
Zřejmě postup dvou nenasazených o semifinále, moc dalších nebylo. Pokud jde o holky, tam jsem finále čekal. Iveta je tu jako doma, Zuzana to z Pardubic také nemá do Ústí daleko.

V rámci Rieter Cupu mne zaujal vývoj cenového fondu. Ten šel od roku 2000 strmě vzhůru a zastavil se až na částce 658 tisíc v roce 2006. Poté ale přišel stejně výrazný sestup až na současných 324 tisíc. Znamená to, že sponzoři ubývají, nebo jen prostě dávají méně?
Řada sponzorů s námi zůstává, momentálně jich máme zhruba pět desítek. Je to složité. Tenkrát jsme fond vyšroubovali a upletli si na sebe bič. 658 tisícům v roce 2006 se každý divil, to byla opravdu darda. Pak přišla krize, malinko jsme situaci přehodnotili a stanovili současný rozpočet.

Ten se podařilo po dva roky udržet, předpokládáte jeho zachování i do dalších let?
Podařilo se nám turnaj stabilizovat, pokud budeme pokračovat, jsme schopni stávající odměny garantovat.

Mohou se tedy fandové bílého sportu v Ústí těšit na Rieter Cup 2012?
My jsme se předběžně domluvili s městem, které ústy starosty Petra Hájka jasně deklarovalo podporu. Tenisový klub ústy předsedy Jaroslava Zábrodského také vyjádřil zájem pokračovat, stejně tak společnost Rieter. Teď nás čeká jednání s Českým tenisovým svazem a já jsem vcelku optimistou.

JAN POKORNÝ