Na začátku června probíhaly v Libchavách oslavy 650 let od založení obce, o víkendu budou pokračovat prvním jezdeckým dnem v hobby závodech v parkurovém skákání.

Závodu se budou moc zúčastnit všichni, kdo mají zálibu v koních a věnují se parkuru.
Připraveny jsou čtyři soutěže – pro děti, mladé koně, juniory a seniory na všech koních.

Před uzávěrkou přihlášek měli organizátoři více než dvě desítky startujících. Marie Vinzensová, organizátorka závodu, dodala: „Přislíbených jezdců máme daleko více, ale pokud to budu brát podle sebe, tak všichni nechávají přihlášky na poslední chvíli a někteří jsou zvyklí, že na hobby soutěže se přihlašuje až v den závodu. Takže si myslím, že rozhodně i počasí.“

Na parkurovém kolbišti se nepředstaví jen jezdci z našeho regionu, ale přihlášku již zaslali jezdci ze spřáteleného klubu libchavské Stáje Cilka až z Teplic, kteří s sebou přivezou čtyři koně.

Každý, kdo se do Libchav se svým koněm vydá, bude muset projet stanovený kurz a překonat překážky podle plánku. Do výsledku se bude započítávat čas a dosažené trestné body. Ty se počítají podle toho, zda kůň poruší výšku a šířku dané překážky – za tuto chybu jsou čtyři trestné body. Zastavit nebo vyhnout se připravené překážce může jezdec s koněm podle pravidel jezdeckého sportu jen dvakrát. Potřetí by byl již diskvalifikován a ze soutěže vyloučen.
Připraveny budou překážky od výšky 80 až do 120 centimetrů.

Vyvrcholením celého závodu bude právě stupňovaná obtížnost do 120 centimetrů se žolíkem O pohár starostky obce Libchavy.
Všem, kteří by měli zájem se závodu zúčastnit, Marie Vinzensová vzkázala: „ Sehnali jsme velmi hodnotné ceny, o které budou všichni soutěžit.“
Pro diváky pak bude připraveno sele na rožni, steaky a mnoho dalších pochutin.

Děti, které se s rodiči přijdou podívat, se budou moci zapojit do doprovodných soutěží.
Zajímavostí je také žádost organizátorů, kterou vznesli směrem k jezdcům. „Protože navazujeme na oslavy obce, tak jsme všechny zúčastněné požádali, aby byli v korektní jezdecké ústroji. Každý by proto měl být v bílých rajtkách, košili, kravatě, saku. Hobby soutěže se jinak mohou jezdit v pracovních rajtkách, ale my bychom chtěli mít opravdu důstojný závod, právě kvůli těm oslavám,“ tak okomentovala sobotní závod Marie Vinzensová.

Každý, kdo by se chtěl na parkurové závody podívat, má tedy možnost vyrazit v sobotu do Libchav na louku u Vinzensů. Ta se nachází jen několik desítek metrů za mostem směrem z Ústí nad Orlicí.

Samotný závod vypukne již zítra v deset hodin.

HANA HLAVOVÁ