„Jen to ne! V běžecké komunitě jsem se našla. Svých soupeřů si vážím a ráda se s nimi setkávám,“ vypálí ze sebe dvacetiletá studentka medicíny. Ta v cíli šestého zastavení Kilpi Trail Running Cupu nadělila svým pronásledovatelkám čtyři minuty.

O čem asi byla řeč během 150kilometrové cesty na závody… „Taktiku jsme vážně neřešili,“ uculuje se Tereza. „Připravujeme se v jednom klubu a jsme velcí kamarádi. Jeli jsme si udělat hezký den. Dvě výhry byly třešničkou na dortu,“ líčí skromně dívka, jež vyniká enormní vůlí.

„Terka je cílevědomá,“ přitakává Radek Hübl. „Obdivuji, jak rychle běhá. Zvláště, když si člověk uvědomí, že měří jen 154 centimetrů a oproti ostatním musí udělat daleko více kroků,“ chválí. Se zlou se ale potáže. „Měřím 156 centimetrů,“ durdí se naoko ještědská šampionka.

Jinak s popisem svého „hendikepu“ souhlasí. A prozradí, jak slabinu proměnit na výhodu. „Při závodě jsou kopce, které stejně rychlé soupeřky vycházejí, a já cítím, že při chůzi na ně kvůli délce svého kroku ztrácím. Nezbývá mi, než je vybíhat,“ zdůrazňuje.

Orlická větev je plná sportovních nezmarů. Radek Hübl běhá šestkrát týdně a o volném dni plave, jezdí na kole i na lyžích. Drobná tmavovláska nemůže zůstat stranou.  „Ono se to jinak ani nedá,“ říká. „V ideálním případě, samozřejmě. Nejradši chodím lézt. To je pro mě nejlepší relax i regenerace.“

Všechny plány ale mají své trhliny. „O dovolené si taky lehnu na pláž. A lenoším při zkouškovém období,“ prozrazuje posluchačka druhého ročníku Lékařské fakulty v Hradci Králové. Jak se říká: Ve zdravém těle zdravý duch! „Přesně tak, to jsem celá já. Tři dny po závodech ještě nechodím,“ žertuje.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A tak přestože má Tereza za sebou jen tříletou běžeckou kariéru, nevyhnula se komplikacím. „Loni jsem začala systematicky trénovat. Byla jsem ale chudokrevná a měla anémii z nedostatku železa. Dodali mi ho, přestala jsem být vyčerpaná a pozoruji zlepšení,“ prozradí.

Vraťme se ale na ještědskou trať. „S výhrou jsem nepočítala. Nebyla jsem odpočatá, trochu nachlazená,“ popisuje své ne zcela ideální rozpoložení. Během závodu ji prý provázela krize za krizí. „Stále jsem čekala, kdo mě předběhne. Pořád ale nic, a tak jsem za to vzala,“ směje se držitelka zlata a dodá: „Děkuji všem členům naší skvělé běžecké komunity. Při závodění jsem se našla.“

Ještědský půlmaratonŽeny:
1. Tereza Kalousová – Vencl Tým Ústí nad Orlicí (2:02:13)
2. Kateřina Matrasová – Czech Skyrunning Team/Salming Running (2:06:15)
3. Iva Ošlejšková – BK Říčany (2:13:08)

Muži:
1. Radek Hübl – Runsport/Salomon Team (1:40:45)
2. Tomáš Maceček – BUFF/SALOMON TEAM (1:42:14)
3. Tomáš Křivohlávek – Nový Malín (1:44:16)